Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav
Pridajte si svoje mesto

Mestské nariadenia sú podľa Pachníka v rozpore so zákonom

Mesto si podľa prokuratúry uzurpovalo právomoc, ktorá mu zo zákona nevyplýva.

Mesto si podľa prokuratúry uzurpovalo právomoc, ktorá mu zo zákona nevyplýva.

SEREĎ. Nariadenia mesta o predaji, podávaní a požívaní alkoholických nápojov a o nočnom kľude navrhuje Okresná prokuratúra v Galante zrušiť. Protestom sa budú zaoberať poslanci na septembrovom zastupiteľstve.
Dovtedy sú obe nariadenia mesta stále v platnosti. Ak zastupiteľstvo protest prokuratúry zamietne, tá sa môže obrátiť na súd s návrhom na vyslovenie nesúladu nariadenia so zákonom.

Nevymedzuje nočný čas

Od vzniku samosprávy bolo mestským zastupiteľstvom v Seredi prijatých celkom 74 všeobecne záväzných nariadení (VZN) a 34 dodatkov k nim. Nariadenie o nočnom kľude bolo prijaté ešte v roku 1998 a podľa prokuratúry vychádza z dvoch zrušených a v súčasnosti už neúčinných zákonov. VZN je podľa prokuratúry tiež v rozpore so zákonom o obecnom zriadení, pretože problematika nepatrí podľa súčasnej platnej právnej úpravy do sféry samosprávy obce. Je súčasťou výkonu štátnej správy, čiže patrí do výlučnej kompetencie orgánov verejného zdravotníctva.

„Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia na rozdiel do predchádzajúcej právnej úpravy nezveril orgánom územnej samosprávy oprávnenie vydať VZN na ochranu pred hlukom a vibráciami v nočnom čase, ani nevymedzuje nočný čas konkrétnym časovým úsekom,“ píše sa v stanovisku okresnej prokuratúry, ktorá navrhuje toto VZN zrušiť.

Mesto si uvedomuje, že po zániku účinnosti príslušných zákonov malo byť toto VZN zrušené.
„O potrebe revízie platných VZN sme na zastupiteľstvách hovorili už v roku 2007, k plneniu úlohy, žiaľ, nedošlo. K procesu očisty našich VZN sme preto pristúpili v prvom roku tohto funkčného obdobia, kedy sme prijali celkom 17 VZN. V tomto roku ich bolo 6,“ vysvetľuje viceprimátor Ľubomír Veselický.

Individuálny právny akt

Druhé nariadenie, ktoré navrhuje prokuratúra zrušiť a nahradiť novým, je VZN o predaji, podávaní a požívaní alkoholických nápojov. Je platné od roku 2006.
„Podľa nášho názoru bolo pri vydaní VZN porušených zhruba desať zákonov. Podstata spočíva v tom, že zastupiteľstvo splnomocnilo primátora k vydávaniu individuálneho právneho aktu a toto poslanci urobiť nemôžu,“ vraví hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Marek Marcinkech.

Nariadenie, ktoré obmedzuje požívanie alkoholických nápojov na verejnosti, prijalo podľa viceprimátora mesto v záujme zachovania poriadku. Bolo už podľa neho konzultované aj s prokurátorom ako ostatné VZN.

„Mesto môže nariadením obmedziť alebo zakázať predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov iba v zariadeniach spoločného stravovania, v predajniach potravín alebo iných verejne prístupných miestach. Zákaz sa však nemôže týkať obdobných maloobchodných prevádzok, pretože nemá oporu v zákone, pričom takáto predajňa nie je definovaná ako verejne prístupné miesto. Predajne na čerpacích staniciach priamo v mestách nie sú predajňami potravín, alkoholuchtiví záujemcovia v nich teda môžu popíjať, čo im hrdlo ráči. V tomto prípade sa ukazuje,že naše VZN reagovalo na reálny život, lebo zákon zaostal za praxou,“ vraví Veselický.

Zameria sa aj na pyrotechniku

Podnet na prokuratúru aj v tomto prípade podal Pavol Pachník z Dolného Kubína. Bývalý policajt, v súčasnosti invalidný dôchodca, na Slovensku napadol podľa jeho slov už 280 nariadení, vo väčšine ktorých bol úspešný. Mnohé samosprávy tak museli svoje nariadenia zmeniť alebo rušiť. V Seredi poukázal až na päť VZN, ktoré majú byť v rozpore so zákonom. Okrem alkoholu a nočnom kľude ide aj o VZN o parkovaní, pyrotechnike a psoch.

„Najprv som kontaktoval ZMOS, ale predseda so mnou nechcel riešiť túto situáciu. Tá sa ale musí, lebo je neprípustné, aby si obce vytvárali pod-zákonné normy a mali možnosť na základe nich sankcio-novať. Obce si robia, čo chcú, sú to kráľovstvá, kde si kráľ robí svoju legislatívu vo svoj prospech,“ vraví Pachník. Je presvedčený, že zrušením niektorých VZN sa nezvýši problematika s alkoholom, respektíve vandalizmus. Dá sa to podľa neho regulovať.

„U nás nie je prohibícia, preto mestá a obce nemajú čo zakazovať požívanie alkoholu na verejnosti. Ale týmto spôsobom im to vyhovuje kvôli tomu, že majú ľahko zarobené peniaze. Tie však nevybrali od bezdomovcov, ale od ľudí, ktorí si po práci iba vypijú pivo pred krčmou, lebo v nej je nafajčené, prípadne od tínedžerov, ktorých môžu postihovať pokarhaním, ale nechcú, lebo je s tým hora administratívy,“ hovorí Dolnokubínčan. Poukazuje tiež na nezákonnosť niektorých nariadení v Dunajskej Strede, Galante a Šali.

„Galantské VZN o pyrotechnike a alkohole sú podané od 25. mája, Šaľu pripravujem. Zameriam sa na VZN o pyrotechnike, alkohole a psoch. V tom poslednom nemajú čo, napríklad, vysvetľovať pojem túlavý pes či držiteľ psa, zákon im neumožňuje určovať tieto termíny. V kontrole dodržiavania tohto VZN obmedzujú štátnych policajtov podzákonnou normou k tomu, aby pokutovali, pretože medzi osobami, ktoré to môžu robiť, chýbajú.“

Právny názor prokuratúry

Pavol Pachník vystúpi aj na septembrovom zastupiteľstve v Seredi. Ľubomír Veselický predpokladá, že poslanci VZN o nočnom kľude zrušia.

„Jeden člen legislatívno-právnej komisie povedal, že VZN o požívaní alkoholu na verejnosti by si zaslúžilo dôkladnú analýzu a až po nej by poslanci rozhodli o zrušení a prepracovaní VZN, alebo o jeho ponechaní v platnosti do rozhodnutia súdu. Môže to eliminovať svojím spôsobom možný nesprávny výklad zákona zo strany prokurátora, pretože ten vykonáva dohľad, a to, čo dá do protestu, je len jeho právny názor. Výklad zákona môže vykonávať iba Najvyšší súd. Preto si myslím, že by sme v tomto prípade mali zabojovať,“ uzatvára zástupca primátora.


  1. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 1 921
  2. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 753
  3. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 704
  4. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 311
  5. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 263
  6. Kladivo 196
  7. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 170
  8. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 160
  9. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 139
  10. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 114

Najčítanejšie správy

Nitra

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc

V mestskej časti majú osadiť 34 stĺpov a vyše tri stovky tabuliek.

Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0

Futbalisti Zlatých Moraviec - Vrábeľ prerušili sériu dvoch prehier a opäť získali tri body. V zápase s Podbrezovou im na to stačil kuriózny gól Urgelu.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy v súťaži nevybrali

Ponuka jediného uchádzača, spoločnosti Arriva Trnava, bola pre radnicu neprijateľná.

Pestuje celý život, no taký obor sa v jej záhrade ešte neurodil

Na dovolenky nechodí, najväčším relaxom pre Helenu Moderdorfskú zo Zavara je jej záhrada. Tento rok vypestovala unikátnu dyňu.

Voľby do VÚC 2017 Hlohovec: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Hlohovec.

Všetky správy

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

Dvesto pretekárov bojuje šesť a pol hodiny o titul a vždy vyhrá Sagan

Slovák má najviac víťazstiev, tituly zbiera ako na bežiacom páse a slávneho Merckxa mrzí, že si s ním nemohol zmerať sily, keď sám jazdil.

Merkelová avizuje tvrdé vysporiadanie sa s extrémistami z AfD (minúta po minúte)

V Berlíne ľudia protestovali proti Alternatíve pre Nemecko.

Osobnosti reagujú na triumf Sagana: Jazdec z malej krajiny mení históriu

Slovenský jazdec ako prvý v histórii získal tri tituly na MS za sebou.

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo. Tohtoročný šampionát však bol spomedzi víťazných jeho najťažší.

Kam vyraziť