Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Po výstavbe R1 ostali Beladiciam rozbité cesty

V dedine ľudia hovoria, že pre výstavbu R1 si veľa vytrpeli a dúfali, že po mesiacoch hluku a prachu im aspoň opravia zdemolované cesty. Nestalo sa, tvrdia.

Tieto cesty v Beladiciach si dedina musela opraviť sama.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

BELADICE. Poničené cesty a ďalšie škody na obecnom majetku. To ostalo podľa miestnych aj starostu v Beladiciach po výstavbe R1.

Beladičania sa cítia oklamaní a zneužití. Spoločnosti Granvia Construction, ktorá diaľnicu stavala umožnili, aby počas výstavby prechádzala cez obec ťažkými strojmi. Očakávali, že po skončení prác opravia poničené cesty v dedine, podľa viacerých oslovených ľudí sa to ale nestalo.

Starosta: Neopravili, čo mali

„Stále nám v Granvia Construction tvrdili, že po skončení výstavby dajú cestu do pôvodného stavu a natiahnú novú vrstvu asfaltu od zjazdu z diaľnice až po časť Malé Chrašťany. Opravili nám len úsek desať krát desať metrov,“ hovorí starosta Beladíc Miroslav Lisý.

Podľa neho by celkovo dedina potrebovala po výstavbe opraviť zhruba kilometer ciest. Nejde pritom o jeden súvislý úsek, ale o viacero menších a poničených komunikácií. „Je to možno kilometer dokopy, ale určite nie len toto, čo spravili – veď to je na hanbu,“ povedal starosta.

Granvia Construction nesúhlasí a tvrdí, že cesta v Beladiciach „vôbec nie je v zlom stave“.

Starosta Beladíc Miroslav Lisý hovorí, že cesty v dedine nedali po výstavbe R1 do poriadku.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Prečo uzavreli zmluvu až po výstavbe?

Cesta tretej triedy patrí nitrianskemu vyššiemu územnému celku (VÚC). Starosta nerozumie, prečo kraj a firma uzavreli zmluvu na opravu dedinských ciest až po skončení prác na diaľnici. Bol totiž presvedčený, že župa mala zmluvu v rukách ešte pred začatím výstavby diaľnice.

„Granvia tvrdí, že to VÚC, VÚC tvrdí na Granviu, teraz nie je vinníka, každý sa dištancoval od nás,“ povedal Miroslav Lisý.

Hovorkyňa firmy Lenka Kubejová dôvodí uzavretie zmluvy s krajom ku koncu výstavby tým, že sa musel stanoviť vplyv staveniskovej dopravy na komunikácie a tým aj ich následné opravy.

„Bolo potrebné komisionálne posúdiť skutočné poškodenie ciest druhej a tretej triedy po výstavbe R1,“ zdôvodňuje Stanislav Katrinec, hovorca župana Milana Belicu. Katrinec pripomenul, že fotodokumentáciu ciest ešte pred začatím výstavby robila nielen Granvia Construction, ale aj župa a samotné obce. Zo snímok by mala byť jasná miera poškodenia ciest.

Štyridsať ton asfaltu

Spoločnosť Granvia Construction upozornila, že v Beladiciach v rámci kompenzácií opravila niekoľko miestnych komunikácií, po ktorých stavenisková doprava vôbec nepremávala.

Starosta ale hovorí, že ťažké mechanizmy poničili okrem ciest aj ďalší obecný majetok. „Kanalizačné šachty nám zničili, to nám nikto nezaplatil. Poškodili nám tabule, rozhlas,“ vraví Lisý. Podľa neho to poisťovne odmietli preplatiť.

Poškodenie obecného majetku potvrdzujú aj obyvatelia. „Starosta nič iné nerobil, len kanále dával opravovať, čo nám poklopy tými ťažkými autami poodsúvali,“ tvrdí Mária Záhorská.

Obec musela na svoje vlastné náklady opraviť svoje cesty, hlavne spevniť prevalené krajnice a zaliať diery. Celkovo na to podľa starostu minuli 40 ton asfaltu, čo vyšlo dedinu na 2 500 eur.

Ľudia: Kašlú na nás

Beladičania pripomínajú, že mesiace museli znášať v dedine hluk, neuveriteľný prach a blato. „Ťažké kamióny tadiaľto chodili, bol tu hluk, špina, ale im na tom nezáleží,“ hovorí Štefan Solčiansky.

Obyvateľ Štefan Solčiansky vraví, že obyvatelia si počas výstavby vytrpeli svoje.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

„Vykašľali sa na nás, všade máme diery. Darmo študovaní ľudia, keď aj sprostý človek vie, že v prvom rade mali spevniť krajnice, ale nikto to nespravil, nikto nám nič neopravil. Ako nám ich nechali, tak nám aj ostanú,“ povedala o cestách obyvateľka Mária Záhorská. „Páni si peniaze rozdelili a na chudobu sa vykašľali,“ dodala rozhorčene.

Podľa informácií starostu Beladíc pritom v neďalekých Pohraniciach opravili celú dedinu, rovnako opravili aj zlé cesty pri Čiernych Kľačanoch.

„Granvia Construction opravovala cesty podľa skutočného stavu vozovky. Nie na všetkých úsekoch bolo potrebné realizovať celoplošné výmeny obrusných vrstiev vozovky,“ oponuje Lenka Kubejová zo spoločnosti. Podľa nej neexistuje možnosť, že by firma dodatočne opravila na základe žiadosti obce alebo kraja ďalšie úseky ciest.

ico

Kraj je spokojný

Hovorca Belicu povedal, že o opravách urobených Granviou sa môže každý presvedčiť na vlastné oči.

Župa hovorí, že Granvia Construction predložila čestné vyhlásenie, že po výstavbe R1 uvedie využívané cesty druhej a tretej triedy do pôvodného stavu. Podľa hovorcu župana Stanislava Katrinca boli cesty počas celej výstavby monitorované a priebežne opravované. Granvia Construction podľa Katrinca opravila 37 kilometrov ciest II. a III. triedy, o čom sa podľa Katrinca „môže ktokoľvek presvedčiť na vlastné oči“. Kraj tvrdí, že všetky cesty, ktoré firma používaním poškodila, aj na vlastné náklady opravila. „Tým v plnom rozsahu naplnila zmluvu o spolupráci,“ vyhlásil Katrinec.

Tomáš Holúbek


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 14 637
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 848
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 515
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 384
  5. V Galante zmierlivá dohrávka 376
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 359
  7. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 320
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 302
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 241
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 197

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

V Galante zmierlivá dohrávka

Gabčíkovo sa po včerajšej treťoligovej dohrávke dostalo o skóre do čela tabuľky tretej ligy.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 35. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo štátne orgány dokázali urobiť v prípade prezidenta, očakávame aj v kauzách, v ktorých figurujú členovia vlády a ich kamaráti.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Kam vyraziť