NITRA. Slovak Telekom už od augusta nemá povinnosť prevádzkovať verejné telefónne automaty a nemusí ani vydávať tlačený telefónny zoznam. Rozhodol o tom Telekomunikačný úrad SR.
Automaty začali miznúť z ulíc už pred niekoľkými rokmi, vytláčajú ich mobily. Telefónne búdky sú prázdne, priemerná mesačná výnosnosť na jeden automat je v rámci Slovenska len dve eurá.
Ešte predvlani bolo v Nitre 90 automatov, dnes ich je päť. „Zatiaľ ich plánujeme ponechať,“ povedal Tomáš Palovský, hovorca Slovak Telekom. Dodal, že žiadny z piatich automatov nie je ziskový.
Produkujú stratu
Dva automaty sú umiestnené na Štefánikovej triede - pred Orbisom a pri mestskej tržnici. Jeden sa nachádza v areáli nemocnice, ďalší na autobusovej stanici. Piaty prístroj je pri Bille na Klokočine.
K najvýraznejšej redukcii telefónnych automatov pristúpil Slovak Telekom vlani. „Ich využiteľnosť v Nitre mala v posledných rokoch výrazne klesajúcu tendenciu, podobne ako na celom území Slovenska,“ zdôvodnil Palovský.
Množstvo automatov v Nitre evidovalo vlani nižšiu mesačnú výnosnosť ako 2 eurá. Navyše, často slúžili ako terče vandalom a vykrádačom.
Ročné prevádzkové náklady na jeden automat boli v roku 2010 vo výške 449 eur. „Prevádzková strata z poskytovania služby verejných telefónnych automatov predstavuje niekoľko miliónov eur ročne,“ vyčíslil Tomáš Palovský.
Automat je aj pri tržnici. Foto: (jk)
Väčšine nechýbajú
V roku 2003 bolo na celom Slovensku vyše 16-tisíc automatov, dnes ich je 3135.
„Ich počet budeme ešte optimalizovať, ale úplne odstránenie v súčasnosti nepripravujeme,“ povedal hovorca.
Od augusta by už ST nemusel nechať v uliciach ani jeden automat. Väčšina ľudí by to ani nepostrehla, potvrdil to náš miniprieskum. No sú aj takí, ktorým by automaty chýbali.
„Som starší človek a zavolať si potrebujem iba občas, teda mobil i zavedenie pevnej linky by sa mi nevyplatilo,“ napísal nám predvlani pán Ivan, ktorého sa dotklo zníženie počtu automatov na Klokočine.
So zaujímavým názorom prišiel mladík, ktorého sme zastihli na pešej zóne: „V prípade, že nastane nejaká prírodná katastrofa, z mobilu sa nedovoláte a automaty už v uliciach nebudú.“
Študent spomenul scénku z filmu, v ktorom planétu zasiahla doba ľadová. „Mobily nefungovali, nebol signál, ale hlavný hrdina sa dovolal z verejného automatu v knižnici...“
Automat pred Orbisom. Foto: (jk)
Nahradili ich mobily
„Podobne ako v iných krajinách, tak aj v Slovenskej republike verejné telefónne automaty postupne stratili svoje opodstatnenie a nahradili ich mobilné služby. V niektorých krajinách nebolo povinnosťou žiadneho telekomunikačného operátora prevádzkovať VTA, v ďalších túto povinnosť už zrušili,“ povedal Roman Vavro, tlačový hovorca Telekomunikačného úradu SR.
V prípade, že budú chcieť napríklad obyvatelia dediny verejný automat, môže jeho prevádzku zabezpečiť aj samotná obec. „V minulosti, keď to bolo ešte finančne atraktívne, prevádzkovali VTA napríklad aj hotely a reštaurácie,“ poznamenal Vavro.
Dnes je táto služba stratová, minimálne jeden člen domácnosti má podľa Vavra mobilný telefón. Pokrytie obyvateľstva signálom GSM je v súčasnosti až 99,6 percenta.
„Mobilné telefóny umožňujú volania na služby tiesňového volania aj bez vloženej SIM karty. V neprospech VTA hovorí aj vysoká miera vandalizmu, ktorá zvyšuje prevádzkové náklady, a fakt, že automaty sú často zneužívané na neoprávnené a anonymné tiesňové volania,“ dodal Roman Vavro.