Školský rok 2012/13 začali bez kníh deviataci.
ŠAĽA. Do šalianskych škôl nastúpilo v tomto školskom roku zhruba o 40 žiakov menej ako vlani, z toho je 20 prvákov. Naopak, počet škôlkarov vzrástol o 27.
Kombinované financovanie
Nový školský rok prinesie školám viacero zmien. Mal by sa napríklad povinne zvýšiť počet hodín telesnej výchovy z dvoch na tri hodiny týždenne. Aby celkový počet vyučovacích hodín nevzrástol, vedenie škôl bude rozhodovať o tom, ktorého ľubovoľného predmetu sa škola vzdá na úkor telesnej výchovy.
Úprava školskej legislatívy tiež umožní prekročiť maximálny počet žiakov v triede na základe návrhu zriaďovateľa školy, čiže mesta. Po novom o tom rozhodne riaditeľ po súhlase Rady školy, nie Štátna školská inšpekcia.
„Sme si vedomí toho, že počet žiakov má vplyv na kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu, ale jednoznačne nie je medzitým úmera. Pokiaľ je dobrý učiteľ a je viac žiakov tak je kvalita procesu zabezpečená, pokiaľ je menej žiakov a je zlý učiteľ, nepomôže tomu nič,“ myslí si vedúci Spoločného školského úradu v Šali Michal Vrbovský. Príjem učiteľa sa viaže na počet detí v triede, čím je ich viac, tým je to finančne výhodnejšie. Vrbovský upozorňuje, že normatívne financovanie na žiaka však nekorešponduje s nákladovosťou školy.
„Keď mám 18 alebo 23 žiakov v triede náklady sú identické, lenže tá, v ktorej je viac, dostane aj viac finančných prostriedkov. Ale školy, ktoré majú problém z hľadiska demografického vývinu, začínajú mať problém s financiami. Preto si myslím, že financovanie by malo byť kombinované, základ by mal byť stanovený na triedu, zvyšný žiaci by sa mali riešiť príplatkom.“
Problémy s kapacitou
Materské školy v Šali prijali tento rok 760 detí, o 27 viac ako vlani. Nárast stúpol podľa Vrbovského preto, lebo rodičia majú možnosť popri poberaní rodičovského príspevku zamestnať sa. V minulosti tento nárok po nástupe do práce zanikal.
„Zvažovali sme samozrejme situáciu pre prípad, aby nám nevznikli problémy s kapacitou, ale keďže sme predchádzajúce roky spravili určité zmeny, zatiaľ sme sa im vyhli. Zobrali sme takmer všetky deti, ktoré budú mať tri roky v tomto kalendárnom roku a splnili všetky podmienky. Predovšetkým sme brali ohľad na tie, ktorých matky sú zamestnané, ale prijali sme aj približne 10-11 detí nezamestnaných matiek a nejaké deti z obcí. Predtým sme vyhoveli všetkým žiadostiam, tento rok je to o zhruba 4-5 detí menej.“
Na základných školách je situácia opačná. Do školských lavíc zasadne tento rok zhruba 1982 žiakov, o 40-45 menej ako vlani. Z toho je 20 prvákov. Čísla sú zatiaľ orientačné, presný stav bude známy až k 15.septembru.
„Keďže optimalizácia neprešla, budeme robiť z toho, čo máme. Školy sme na komisii zaviazali už v júni, aby urobili vnútorné racionalizačné opatrenia v prevádzkových nákladoch a aj v personálnej oblasti. Nových učiteľov budú musieť prijať len na dobu určitú. Naopak, prevádzkovo a personálne budeme musieť posilniť materské školy z rezervy, ktorú sme vytvorili zo skúseností z minulých rokov,“ vraví Michal Vrbovský. Pokles počtu detí pripisuje všeobecne sa znižujúcej pôrodnosti a najmä migrácii.
„Od roku 2004-05 do roku 2012 klesol počet detí v obciach o 15 percent, u nás bol dvojnásobný. Počet narodených detí je iný ako počet detí, ktoré idú do školy, pretože medzitým sa odsťahujú. Táto značná migrácia je spôsobená aj možno pre nie príliš silné ekonomické zázemie.“
Na úkor odmien
Tí ako poslední prejdú na nový spôsob výučby v rámci reformy bývalého ministra školstva Jána Mikolaja. Učitelia sú tak odkázaní na to, aby si zháňali materiáli sami.
„Urobila sa hlavne preto, aby sa skvalitnil vzdelávací proces, ale prax je iná práve tak, ako kreditové príplatky. Stáva sa, že ministerstvá ich pre administratívne veci, ktoré si vysvetľujú po svojom stopnú. Vyplácame ich teda z peňazí, ktoré sú určené na prenesené kompetencie, to znamená, že idú na úkor odmien učiteľov, ich osobných príplatkov, učebných pomôcok či prevádzkových nákladov.“