Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

Pokles žiakov na šalianskych školách spôsobuje aj migrácia

Školský rok 2012/13 začali bez kníh deviataci.

Školský rok 2012/13 začali bez kníh deviataci.

ŠAĽA. Do šalianskych škôl nastúpilo v tomto školskom roku zhruba o 40 žiakov menej ako vlani, z toho je 20 prvákov. Naopak, počet škôlkarov vzrástol o 27.

Kombinované financovanie

Nový školský rok prinesie školám viacero zmien. Mal by sa napríklad povinne zvýšiť počet hodín telesnej výchovy z dvoch na tri hodiny týždenne. Aby celkový počet vyučovacích hodín nevzrástol, vedenie škôl bude rozhodovať o tom, ktorého ľubovoľného predmetu sa škola vzdá na úkor telesnej výchovy.

Úprava školskej legislatívy tiež umožní prekročiť maximálny počet žiakov v triede na základe návrhu zriaďovateľa školy, čiže mesta. Po novom o tom rozhodne riaditeľ po súhlase Rady školy, nie Štátna školská inšpekcia.

„Sme si vedomí toho, že počet žiakov má vplyv na kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu, ale jednoznačne nie je medzitým úmera. Pokiaľ je dobrý učiteľ a je viac žiakov tak je kvalita procesu zabezpečená, pokiaľ je menej žiakov a je zlý učiteľ, nepomôže tomu nič,“ myslí si vedúci Spoločného školského úradu v Šali Michal Vrbovský. Príjem učiteľa sa viaže na počet detí v triede, čím je ich viac, tým je to finančne výhodnejšie. Vrbovský upozorňuje, že normatívne financovanie na žiaka však nekorešponduje s nákladovosťou školy.

„Keď mám 18 alebo 23 žiakov v triede náklady sú identické, lenže tá, v ktorej je viac, dostane aj viac finančných prostriedkov. Ale školy, ktoré majú problém z hľadiska demografického vývinu, začínajú mať problém s financiami. Preto si myslím, že financovanie by malo byť kombinované, základ by mal byť stanovený na triedu, zvyšný žiaci by sa mali riešiť príplatkom.“

Problémy s kapacitou

Materské školy v Šali prijali tento rok 760 detí, o 27 viac ako vlani. Nárast stúpol podľa Vrbovského preto, lebo rodičia majú možnosť popri poberaní rodičovského príspevku zamestnať sa. V minulosti tento nárok po nástupe do práce zanikal.

„Zvažovali sme samozrejme situáciu pre prípad, aby nám nevznikli problémy s kapacitou, ale keďže sme predchádzajúce roky spravili určité zmeny, zatiaľ sme sa im vyhli. Zobrali sme takmer všetky deti, ktoré budú mať tri roky v tomto kalendárnom roku a splnili všetky podmienky. Predovšetkým sme brali ohľad na tie, ktorých matky sú zamestnané, ale prijali sme aj približne 10-11 detí nezamestnaných matiek a nejaké deti z obcí. Predtým sme vyhoveli všetkým žiadostiam, tento rok je to o zhruba 4-5 detí menej.“

Na základných školách je situácia opačná. Do školských lavíc zasadne tento rok zhruba 1982 žiakov, o 40-45 menej ako vlani. Z toho je 20 prvákov. Čísla sú zatiaľ orientačné, presný stav bude známy až k 15.septembru.

„Keďže optimalizácia neprešla, budeme robiť z toho, čo máme. Školy sme na komisii zaviazali už v júni, aby urobili vnútorné racionalizačné opatrenia v prevádzkových nákladoch a aj v personálnej oblasti. Nových učiteľov budú musieť prijať len na dobu určitú. Naopak, prevádzkovo a personálne budeme musieť posilniť materské školy z rezervy, ktorú sme vytvorili zo skúseností z minulých rokov,“ vraví Michal Vrbovský. Pokles počtu detí pripisuje všeobecne sa znižujúcej pôrodnosti a najmä migrácii.

„Od roku 2004-05 do roku 2012 klesol počet detí v obciach o 15 percent, u nás bol dvojnásobný. Počet narodených detí je iný ako počet detí, ktoré idú do školy, pretože medzitým sa odsťahujú. Táto značná migrácia je spôsobená aj možno pre nie príliš silné ekonomické zázemie.“

Na úkor odmien

Tí ako poslední prejdú na nový spôsob výučby v rámci reformy bývalého ministra školstva Jána Mikolaja. Učitelia sú tak odkázaní na to, aby si zháňali materiáli sami.

„Urobila sa hlavne preto, aby sa skvalitnil vzdelávací proces, ale prax je iná práve tak, ako kreditové príplatky. Stáva sa, že ministerstvá ich pre administratívne veci, ktoré si vysvetľujú po svojom stopnú. Vyplácame ich teda z peňazí, ktoré sú určené na prenesené kompetencie, to znamená, že idú na úkor odmien učiteľov, ich osobných príplatkov, učebných pomôcok či prevádzkových nákladov.“


  1. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 1 855
  2. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 745
  3. Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO) 697
  4. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 639
  5. Domáce hradby odolali Foto 308
  6. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 297
  7. Kadeti Nitry suverénni na turnaji v Čechách 249
  8. Osem patanských zárezov 229
  9. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 127
  10. Pri dopravnej nehode v Nitre zomrel 70-ročný český vodič 125

Najčítanejšie správy

Nitra

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO)

Futbalistom Ivanky sa zatiaľ v piatej lige darí výborne. Nováčik prináša radosť svojim verným fanúšikom.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Domáce hradby odolali

V. LIGA STRED: Báb strelil tri góly za štyri minúty a vyhral tretí zápas v rade. Nováčik z Ivanky si vedie výborne. Prekvapenie v Solčanoch.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Zmeny v nemocnici sa dotkli aj personálnej oblasti

Riaditeľka levickej nemocnice, ktorú prevzala skupina AGEL, už šéfuje aj ďalšej nemocnici v regióne.

Deň bez áut premení Štefánikovu na pešiu zónu, neobišlo sa to bez kritiky

Jedným z vrcholov tohtoročného Európskeho týždňa mobility v Trnave bude Medzinárodný deň bez áut.

Nový šéf dostavby Mochoviec už neočakáva veľké zmeny v projekte

Na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa už začal proces spúšťania, ktorý je v súčasnosti dokončený na desať percent.

Všetky správy

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Maria odstavila Portoriko od elektriny, zoslabla o stupeň (minúta po minúte)

Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie.

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Počas týždňa bez áut kolabuje doprava

Ku kolapsom dopravy dochádza preto, že sa 60 rokov o ňu nikto v Bratislave nestaral, vraví odborník na dopravu Gustáv Kasanický.

Ako prišiel Bettini o veľké víťazstvo? Doplatil na to, s čím zápasí aj Sagan

Pred Petrom Saganom dokázalo obhájiť titul majstra sveta iba päť cyklistov. Tretí raz za sebou však nevyhral nikto. Slovák môže byť prvý.

Kam vyraziť