Úverová zaťaženosť kraja by sa nemala zvyšovať ani v najbližšom období.
NITRA. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) má najnižší dlh spomedzi slovenských krajov. Dosiahol 31,3 percenta bežných príjmov predchádzajúceho roka. Medziročne klesol z pôvodných 31,8 percenta. Zákonná hranica, po ktorej by už samosprávy nemali mať možnosť prijímať ďalšie úvery, je 60 percent. K tejto hranici sa blížia dva kraje - Košický (57,4 percenta) a Trnavský samosprávny kraj (56,3 percenta).
Nitrianska župa zároveň ukončila vlaňajší rok s najväčším prebytkom spomedzi všetkých krajov – 4,95 percenta. Najväčší schodok dosiahol Bratislavský (-3,66 percenta) a Trenčiansky samosprávny kraj (-3,25 percenta). Informoval o tom Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).
Podľa hovorcu predsedu NSK Stanislava Katrinca je pozitívny výsledok hospodárenia a nízka zadlženosť výsledkom dlhodobej tendencie obozretného hospodárenia. K výsledkom neviedli jednorazové veľké či mimoriadne opatrenia, ale, naopak, bežné každodenné dôkladné zvažovanie nevyhnutnosti jednotlivých výdavkov. Zároveň sa NSK riadi pravidlom, že v časoch vyšších príjmov je povinnosťou počítať aj s ich stagnáciou alebo poklesom.
„Pri prijímaní úverov sa kraj usiloval o ich smerovanie do investícií, ktoré následne znamenali zníženie bežných výdavkov - napríklad zatepľovaním budov škôl či zariadení sociálnych služieb sa znížila ich energetická náročnosť,“ povedal Katrinec.
Ako informoval Katrinec, župa nebude v roku 2012 čerpať žiaden úver a ani pri príprave rozpočtu na roky 2013 - 2015 sa neuvažuje s prijatím ďalších úverov. Záväzky z úverov dosiahli k 31. augustu 38,516 milióna eur. „Podľa dohodnutých splátok istín úverov bude kraj znižovať svoje úvery o 2,6 milióna eur ročne,“ doplnil Katrinec. Zdôraznil, že uzavretie roka 2011 s prebytkom nie je ničím výnimočným. „Nitriansky samosprávny kraj skončil každý rozpočtový rok svoje hospodárenie s prebytkom,“ skonštatoval.
Od roku 2005 do roku 2008 sa zvýšili daňové príjmy župy z 51,4 milióna eur na 70,4 milióna eur. V tomto období kraj zaplatil záväzky za nemocnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a zároveň sa mu podarilo vytvoriť si dostatočne vysoký rezervný fond na riešenie neočakávaných situácií. Zdroje v rezervnom fonde potom pomohli preklenúť medziročný výpadok daňových príjmov medzi rokmi 2009 a 2010, keď daňové príjmy nitrianskej župy klesli zo 70,4 milióna na 60,5 milióna eur.
„Vzhľadom na dobrý rating kraja máme aj priaznivú dlhovú službu, čiže od peňažných ústavov dostávame nižšiu rizikovú prirážku, čo nám logicky zefektívňuje proces získavania úverových zdrojov,“ dodal Katrinec.