Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto
PODĽA HOVORCU PREDSEDU NITRIANSKEHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA STANISLAVA KATRINCA JE POZITÍVNY VÝSLEDOK HOSPODÁRENIA A NÍZKA ZADLŽENOSŤ VÝSLEDKOM DLHODOBEJ TENDENCIE OBOZRETNÉHO HOSPODÁRENIA

NSK má najnižší dlh a najväčší prebytok spomedzi žúp

Úverová zaťaženosť kraja by sa nemala zvyšovať ani v najbližšom období.

Úverová zaťaženosť kraja by sa nemala zvyšovať ani v najbližšom období.

NITRA. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) má najnižší dlh spomedzi slovenských krajov. Dosiahol 31,3 percenta bežných príjmov predchádzajúceho roka. Medziročne klesol z pôvodných 31,8 percenta. Zákonná hranica, po ktorej by už samosprávy nemali mať možnosť prijímať ďalšie úvery, je 60 percent. K tejto hranici sa blížia dva kraje - Košický (57,4 percenta) a Trnavský samosprávny kraj (56,3 percenta).

Nitrianska župa zároveň ukončila vlaňajší rok s najväčším prebytkom spomedzi všetkých krajov – 4,95 percenta. Najväčší schodok dosiahol Bratislavský (-3,66 percenta) a Trenčiansky samosprávny kraj (-3,25 percenta). Informoval o tom Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Podľa hovorcu predsedu NSK Stanislava Katrinca je pozitívny výsledok hospodárenia a nízka zadlženosť výsledkom dlhodobej tendencie obozretného hospodárenia. K výsledkom neviedli jednorazové veľké či mimoriadne opatrenia, ale, naopak, bežné každodenné dôkladné zvažovanie nevyhnutnosti jednotlivých výdavkov. Zároveň sa NSK riadi pravidlom, že v časoch vyšších príjmov je povinnosťou počítať aj s ich stagnáciou alebo poklesom.

„Pri prijímaní úverov sa kraj usiloval o ich smerovanie do investícií, ktoré následne znamenali zníženie bežných výdavkov - napríklad zatepľovaním budov škôl či zariadení sociálnych služieb sa znížila ich energetická náročnosť,“ povedal Katrinec.

Ako informoval Katrinec, župa nebude v roku 2012 čerpať žiaden úver a ani pri príprave rozpočtu na roky 2013 - 2015 sa neuvažuje s prijatím ďalších úverov. Záväzky z úverov dosiahli k 31. augustu 38,516 milióna eur. „Podľa dohodnutých splátok istín úverov bude kraj znižovať svoje úvery o 2,6 milióna eur ročne,“ doplnil Katrinec. Zdôraznil, že uzavretie roka 2011 s prebytkom nie je ničím výnimočným. „Nitriansky samosprávny kraj skončil každý rozpočtový rok svoje hospodárenie s prebytkom,“ skonštatoval.

Od roku 2005 do roku 2008 sa zvýšili daňové príjmy župy z 51,4 milióna eur na 70,4 milióna eur. V tomto období kraj zaplatil záväzky za nemocnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a zároveň sa mu podarilo vytvoriť si dostatočne vysoký rezervný fond na riešenie neočakávaných situácií. Zdroje v rezervnom fonde potom pomohli preklenúť medziročný výpadok daňových príjmov medzi rokmi 2009 a 2010, keď daňové príjmy nitrianskej župy klesli zo 70,4 milióna na 60,5 milióna eur.

„Vzhľadom na dobrý rating kraja máme aj priaznivú dlhovú službu, čiže od peňažných ústavov dostávame nižšiu rizikovú prirážku, čo nám logicky zefektívňuje proces získavania úverových zdrojov,“ dodal Katrinec.


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 467
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 877
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 729
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 573
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 474
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 412
  7. Sereď v úlohe profesora 341
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 235
  9. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 210
  10. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 210

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť