Streda, 20. september, 2017 | Meniny má Ľuboslav(a)
Pridajte si svoje mesto

Dieťa zomrelo pred pôrodom. Prípadom sa zaoberá polícia

Podľa znalca mal byť urobený ultrazvuk. Išlo totiž o rizikové tehotenstvo.

GALANTA. Katarína z Galanty sa mala stať mamičkou už po tretíkrát. Peťko mal byť vytúženým chlapcom po dvoch dievčatách. Zomrel však ešte pred pôrodom.

Nemocnica tvrdí, že nepochybila, skonštatoval to aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Matka je však presvedčená, že galantská nemocnica nespravila všetky potrebné vyšetrenia, vo veci preto podala trestné oznámenie. V súčasnosti prebieha ďalšie vyšetrovanie, polícia prvé ukončila v auguste s tým, že skutok nie je trestným činom.

Nemala plodovú vodu

Tehotenstvo pani Kataríny prebiehalo bez komplikácií až do 35. týždňa. Mala opuchy, zvýšený krvný tlak, za krátku dobu výrazne pribrala. Obvodný lekár jej odporučil hospitalizáciu v nemocnici. Pre zlé výsledky sa s ním preto dohodla aj na predčasnom ukončení tehotenstva cisárskym rezom.

„Primár mi však povedal, že ma púšťajú domov. Zarazilo ma to. Keď som sa na druhý deň objavila u môjho gynekológa v ambulancii na kontrolné vyšetrenie, prekvapilo ho to. Nečakal to, nebol nadšený, ale neriešil to,“ vraví pani Katarína.

O dva dni neskôr, respektíve deň pred plánovanou sekciou išla Katarína s bolesťami na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie do galantskej nemocnice. Opisovala ich ako nepravidelné kontrakcie.

„Lekárka, ktorá je bez atestácie, mi o pol tretej spravila vyšetrenia, aj srdiečka, ale povedala, že monitor neukazuje žiadne kontrakcie. Spýtala som sa jej, že čo to teda je, nech si dá ruku na moje brucho. Sestrička ma medzitým „sfúkla“, že som treťorodička a robím tu scény ako malé decko. Dali mi papier a ceruzku, aby som si písala, ako často mám bolesti, lekárka mi povedala, že sa mám prechádzať, dá mi tabletku a do polnoci porodím. Prechádzala som sa a o trištvrte na päť som zrazu necítila nič,“ vraví Katarína.

Sestrička urobila opäť kardiotokografiu, ale srdiečko chlapčeka už nebilo. Zavolali lekárku, ktorá na základe ultrazvukového vyšetrenia zistila, že Katarína nemá plodovú vodu a dieťa je mŕtve.

„Okolo mňa sa zrazu zhŕklo veľmi veľa ľudí, rozprávali po maďarsky. Zavolali lekára, ktorý ma pre istotu zobral na ďalší ultrazvuk, ale potvrdil to isté. Povedal tiež vetu, na ktorú nikdy nezabudnem, prepáčte, ja za to nemôžem, zavolali ma na poslednú chvíľu.“

Cisársky rez

Dieťa vybrali pani Kataríne cisárskym pôrodom pred pol siedmou. Malo obtočenú pupočnú šnúru dvakrát okolo krku. „Teraz už viem, že to neboli kontrakcie, ale že sa vo mne dusil a vzpieral,“ vraví Katarína. Je presvedčená, že lekárka zanedbala zdravotnú starostlivosť, pretože podľa nej mala vykonať aj ultrazvukové vyšetrenie. Podala preto sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Trnave. Ten skonštatoval, že nemocnica nepochybila.

„Zdravotná starostlivosť bola poskytnutá správne a vnútromaternicové odumretie plodu, pri pravdepodobnom dotiahnutí obtočeného pupočníka okolo krku plodu a následného náhleho nedostatku okysličenia, bolo neodvrátiteľné. Uvedeným postupom úrad nezistil porušenie,“ píše sa v stanovisku.

Znalec z odboru zdravotníctvo a farmácia, gynekológia a pôrodníctvo, ktorý bol prizvaný k prípadu, má však iný názor.

Úmrtiu plodu by sa podľa neho včasnou diagnostikou nedalo zabrániť, mohol však žiť, ak by bola ošetrujúca lekárka hneď po prijatí „indikovala a realizovala ukončenie tehotnosti cisárskym rezom. Keďže išlo o rizikové tehotenstvo, mal byť urobený ultrazvuk, pri ktorom by sa zistilo aj množstvo plodovej vody“.

„Privolaním staršieho službukonajúceho lekára ihneď po prijatí pacientky s rizikovou graviditou by sa bola lekárka „zbavila zodpovednosti“ a preniesla ju na kolegu. Tým, že toto neurobila, prebrala zodpovednosť za rodičku a jej dieťa na seba.

Trvalý CTG záznam by mohol skôr odhaliť patológiu pupočníka a indikovať včasnejšie ukončenie tehotnosti cisárskym rezom. Jedine ten urobený v čase od prijatia pacientky na pôrodnú sálu o 14.45 do 16.45 hodiny, kedy neboli zachytené ozvy plodu, mohol zabrániť úmrtiu dieťaťa,“ konštatuje v stanovisku znalec.

Okrem iného zistil tiež drobné nedostatky v dokumentácii, v ktorej chýbali podpisy a pečiatky zdravotníckeho personálu pri niektorých ordináciách a výkonoch.

Katarína podala vo veci trestné oznámenie a prípadom, ktorý sa stal začiatkom tohto roka, sa začala zaoberať polícia. Trestné stíhanie podľa krajskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej polícia zastavila 13. augusta. „Nakoľko skutok nie je trestným činom,“ dodala.

Podľa právnika pani Kataríny v odôvodnení uznesenia sa nachádza viacero údajov, ktoré „nezodpovedajú skutočnosti a sú v rozpore so skutočnosťami, ktoré boli zistené vykonaným dokazovaním“. Prípadom sa podľa jeho slov opäť zaoberá polícia.

Ultrasonografia

„Je nešťastie, keď zomrie dieťa, máme však dve oficiálne stanoviská, ktoré vravia, že sme nepochybili. Sú to, bohužiaľ, smutné veci, ale pupočník okolo krku sa zistiť oficiálne nedá ani ultrazvukom. Riziká k pôrodu patria,“ povedal primár oddelenia Pavol Ščasný.

Prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre Miloš Mlynček hovorí, že s obtočeným pupočníkom sa rodí 20 percent detí. Je podľa neho možné pomocou ultrasonografie diagnostikovať otočenie pupočnej šnúry hlavne okolo krku plodu.

„Vyšetrovanie prietoku krvi v pupočníkových cievach a sledovanie činnosti srdca pomocou kardiotokografie sú metódy, ktoré dokážu s relatívne vysokou presnosťou zistiť, či zásobenie plodu krvou je v rámci normy, alebo je znížené.

K obmedzeniu prísunu krvi k plodu však môže dôjsť aj behom veľmi krátkej chvíle. Takejto situácii nemožno zabrániť, ani keby bola tehotná 24 hodín denne monitorovaná pomocou kardiotokografie, čo sa rutinne nerealizuje nikde na svete,“ poznamenáva odborník.


  1. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 11 177
  2. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 8 503
  3. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 657
  4. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 514
  5. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 465
  6. Bilkó chytil dve penalty 344
  7. Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky 253
  8. Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu 245
  9. Päť zápasov zrušil dážď 242
  10. Uzávierka križovatky Nitra - Sever skomplikovala rannú dopravu 214

Najčítanejšie správy

Nitra

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí

Svedeckú výpoveď Františka Gauliedera spochybnil obhajca Petra Pašku. Podľa neho je procesne nepoužiteľná.

Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený

Polícia vyhlásila po obyvateľovi Váhoviec celoštátne pátranie.

Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník

Ako herec bude na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie.

Blízke regióny

Pri školskej jedálni sa zrazili dve autá

Nehoda sa stala dnes krátko pred jedenástou. Dvoch zranených previezli do nemocnice.

Pri autonehode zahynula 58-ročná žena

Tragická dopravná nehoda sa stala krátko pred 8:00 v okrese Topoľčany, zahynula pri nej 58-ročná žena.

Policajti pátrajú po mladíkovi, môže byť ozbrojený a nebezpečný +video, foto

Iba 19 ročný Patrik Žigo z Váhoviec je podozrivý zo spoluúčasti na ozbrojenom prepade čerpacej stanice v Pustých Úľanoch.

Levickú nemocnicu už prevzala skupina AGEL. Čakajú ju viaceré zmeny

V budúcnosti sa má Nemocnica Levice združiť s ďalšími dvomi nemocnicami v regióne.

Prešiel zrazenú srnu a narazil do stromu. Spolujazdkyňa nehodu neprežila

Tragická nehoda sa stala dnes krátko pred šiestou ráno medzi Chtelnicou a Dechticami.

Všetky správy

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Developer, ktorý mal vlani dokončiť rekonštrukciu hlavnej stanice, výpoveď nájmu pozemkov spochybňuje.

Udavačská aplikácia EEI možno porušuje zákon

Či je problémová, o tom sa môže rozhodnúť iba v konaní o ochrane osobných údajov.

Poučný rok. Sagan už vie, že prvý, koho sa budú chcieť zbaviť, je on

V tomto roku sa majstrovi sveta nepodarilo priblížiť k vlaňajšej úspešnej sezóne.

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Petra Sagana čakajú už ôsme majstrovstvá sveta. Pozrite, ako sa mu darilo na tých predchádzajúcich.

Dlhodobé vzťahy ničia záujem o sex. U žien skôr než u mužov

Správanie v intímnej oblasti ovplyvňuje aj viera v stereotypné predstavy.

Kam vyraziť