Nitrania v Poľsku ochutnali tradičné jedlá iných národov a naučili sa napríklad srbské kolo, mexické zábavné hry či bieloruské chorovodové tance.
NITRA. Opäť sa raz potvrdil fakt, že slovenský folklór má vo svete cveng a vysoké renomé. Dosvedčuje to aj úspech nitrianskeho folklórneho súboru Furmani, ktorý nás nedávno reprezentoval v Poľsku.
Naši tanečníci, speváci a muzikanti sa predstavili na medzinárodnom folklórnom festivale v Zjelonej Góre. Na jubilejnom 25. ročníku vystupovali popri súboroch z Mexika, Srbska, Ukrajiny, Bieloruska, Litvy, Rumunska a Poľska.
Slová uznania
„Festival sa konal pod hlavičkou CIOFF, medzinárodnej organizácie, ktorá vo svete zastrešuje významné festivaly. Môžu sa na nich prezentovať ucelené telesá so živou hudbu, tanečnou zložkou a minimálne 45-minútovým programom,“ hovorí Marián Hlavatý, umelecký vedúci FS Furmani.
„Náš súbor sa v tamojšom divadle predstavil v jeden deň spolu s litovským, po vystúpeniach nasledoval rozborový seminár. Z úst členov poroty aj odborníkov z CIOFF sme si vypočuli slová chvály a uznania, čo nás veľmi teší.“
Učili ich tancovať
Festival otvorila slávnostná svätá omša, počas ktorej okrem poľštiny odzneli chvály v siedmich jazykoch sveta - podľa počtu hosťujúcich súborov. Každé z telies pridalo jednu pieseň – Nitrania zaspievali cirkevnú skladbu Keď jasná hviezdička. Po omši nasledoval sprievod folkloristov centrom mesta a otvárací program pred divadlom.
Atraktívnymi podujatiami festivalu boli tematické večery, počas ktorých sa predstavili účinkujúci zo všetkých krajín – svojou kultúrou aj gastronómiou. „My sme pripravovali hneď prvý večer – po ukážke tancov sme hosťom ponúkli naše tradičné špeciality – oštiepok, korbáčiky, klobásky, ale aj mastný chlieb s cibuľou,“ usmieva sa Marián Hlavatý. „My sme na oplátku ochutnali tradičné jedlá iných národov a naučili sme sa napríklad srbské kolo, mexické zábavné hry, poľskú polku či bieloruské chorovodové tance.“
Súčasťou festivalu, ktorý ukončil galakoncert v amfiteátri, boli animačné aktivity súborov na námestí pred divadlom. Folkloristi tu najmä deti učili rôzne hry a tance nášho regiónu. Keďže takmer všetci členovia Furmanov tancovali predtým v detskom folklórnom súbore Borinka, bolo to o to jednoduchšie.
Degustovali v pivovare
Nitrianski Furmani nechýbali ani v bohatom sprievodnom programe festivalu. Počas ôsmich dní v partnerskom kraji Nitrianska – Lubuskom vojvodstve vystupovali okrem Zjelonej Góry aj v satelitných mestečkách, rekreačných strediskách a na rôznych regionálnych slávnostiach.
„Organizátori festivalu vydali hudobné CD s nahrávkami typických piesní regiónov, ktoré súbory reprezentovali. V našom podaní sú na albume trasené čardáše z Tekova,“ doplnil vedúci súboru.
Festival bol pre našincov aj možnosťou spoznávať kultúru a prírodné krásy tohto kraja Poľska. Spestrením voľného programu bola exkurzia v miestnom pivovare. „Degustovali sme pivá od výmyslu sveta – svetlé, tmavé, čokoládové, višňové, kokosové... Mne však najviac chutili tie klasické neochutené.“
Furmani spolu s mexickým súborom.
Pár sekúnd "bez nôh"...
Na degustáciách v pivovare. FOTKY: ARCHÍV F.