Vinní či nevinní? Aj o tom bude Divadelná Nitra

Babka hlavnej hrdinky hry III Fúrie skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takúto podobu má vina.

Záber z predstavenia III Fúrie.Záber z predstavenia III Fúrie. (Zdroj: ARCHÍV DN)

Babka hlavnej hrdinky hry III Frie skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takúto podobu má vina.

NITRA. Znepokojivé otázky o tom, kto sme a kam smerujeme, budú divákom i tvorcom klásť predstavenia Divadelnej Nitry (DN). V dňoch 21. - 26. septembra sa mesto stane dejiskom už 21. ročníka tohto medzinárodného divadelného festivalu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Popri inscenáciách z produkcie divadiel z desiatich európskych krajín bohatý sprievodný program ponúkne viac ako sedemdesiat rôznych akcií, prebiehajúcich v divadlách, na námestí, pešej zóne a ďalších miestach Nitry. Satelitným mestom, kam sa prenesie časť programu DN, sa po pozitívnej skúsenosti z vlaňajška opäť stanú Košice.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna téma, mnoho žánrov

„Pre tento rok sme si ako podtitul festivalu zvolili motto „vina / nevina“. Je to konštatovanie, ale aj otázka. Väčšina inscenácií hlavného programu a tiež mnohé sprievodné podujatia nesú v sebe túto mravnú dilemu, pohľad na spoločenské alebo osobné dejiny a s nimi súvisiaci podiel viny alebo neviny človeka či spoločnosti. Je veľmi zaujímavé, ako to funguje a ako sa v inscenáciách a napokon i v našich životoch tento mravný postulát prejavuje,“ priblížila riaditeľka festivalu Darina Kárová leitmotív tohto ročníka DN.

Podľa jej slov téma festivalu nevznikla náhodne. Tvorcovia hier si sami kladú podobné otázky a dramaturgii DN sa podarilo dať dohromady predstavenia, ktoré odrážajú úvahy o tom, kto sme, kto boli naši predkovia, odkiaľ prichádzame, kam smerujeme a čo s budúcnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetky inscenácie hlavného programu sú dielom súčasných autorov, z ktorých mnohí sú zároveň aj autormi predstavení, nielen ich predlôh. Na základe prieskumu historických i súčasných dokumentov napísali text inscenácie a na jeho základe zrealizovali herci či performeri svoje predstavenia. A tak ich prostredníctvom priam až synergickým efektom dostávame správu o súčasnom svete, a to aj cez deje minulé. Správa je o tom, ako tvorcovia vnímajú súčasnú realitu, je to divadlo takpovediac na jednu tému, ale mnohých žánrov. Diváka z javiska osloví klasické divadlo, tanec, hudba, dokumentárne divadlo aj performancie.“

Závažné otázky s humorom

Predstavenia Divadelnej Nitry sú možno skôr pre náročnejšieho diváka. Podľa Dariny Károvej to však neznamená, že festival ponúkne ťažké, nezáživné či nezrozumiteľné divadlo. Dramaturgia presadzuje skôr aspekt myslenia, nie divadlo len pre zábavu či oddych.

SkryťVypnúť reklamu

„Divadlo a umenie je tu pre istý súzvuk s divákom. Kladie mu otázky, alebo sa snaží na tie jeho odpovedať. Ide síce o závažnejšie otázky, forma ich spracovania však nemusí byť vôbec vážna. Napríklad Anamnéza, predstavenie o živote, smrti a stave zdravotníctva v Maďarsku, je - ľudovo povedané - veľká psina,“ pokračuje riaditeľka DN.

„Inscenácie predostrú divákom veľmi blízke témy či skôr situácie. Denne sa napríklad stretávame s Rómami a s ich prejavmi – od pozitívnych až po tie najnegatívnejšie. A práve už prvé predstavenie Otvorení všetkému, kde hrajú aj Rómovia - amatéri z troch krajín, prinesie pohľad väčšinovej spoločnosti na nich ale aj ich vlastný pohľad na svoj život, sprevádzaný temperamentným tancom a spevom.“

Podoby viny

Na podobnú nôtu, ale z úplne iného konca je predstavenie Psota v podaní divadla Pôtoň z Bátoviec. Skupina mladých tvorcov v ňom spracovala vlastný niekoľkoročný prieskum na tému chudoby na Slovensku – čo s človekom robí chudoba materiálna, finančná ale najmä morálna a citová. Je to podľa Dariny Károvej niečo, o čom ľudia vedia, ale nechcú na to myslieť pri pozeraní amerických filmov a vyčančaných slovenských seriálov.

Poľské predstavenie Tri fúrie je ohliadnutím sa za minulosťou a vinami, ktoré si súčasná generácia prenáša do života od svojich predkov. „Dejiny jednej rodiny ožijú v príbehu podľa skutočnej udalosti – babka hlavnej hrdinky hry skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takto môže vyzerať vina,“ pokračuje Darina Kárová. Pritom predstavenie je plné irónie a punk rockovej hudby.

„Vo veľmi komornom českom predstavení Mraky herečka cez fotografie vyrozpráva osud svojej rodiny – od nacistickej okupácie Čiech, cez 50. roky, kedy sa ľudia stávali obeťami vykonštruovaných politických procesov, až po súčasnosť. Ruská, rumunská a slovinská inscenácia sú vyslovene politickými hrami – cez skutočné príbehy sledovania ľudí a zmien identity hovoria o vplyvoch politiky na život súčasníkov.“

Iné námestie

Leitmotív festivalu reflektujú aj mnohé sprievodné podujatia DN. Viaceré napĺňajú klasický formát festivalu – sú to akcie tradične venované deťom, sobotná Biela noc s výstavami, koncertmi, Lampiónovým sprievodom a podobne.

„Medzi podujatia trochu iného druhu patrí nový projekt iné_námestie – výtvarné objekty či performancie, ktoré tu vzniknú, budú tiež odrážať tému festivalu. Keďže akcie na námestí sú pre širokú verejnosť, teda ich budú vidieť aj deti a mládež, nebudeme príliš moralizovať, ale vážnejšie témy neobídeme. Napríklad projekt Mladé divadlo v Nitre tiež uvedie predstavenia reflektujúce danú tému viny či neviny,“ doplnila Kárová. Napokon, vizuál v podobe ryby tiež odkazuje na rôzne významy od biblických po súčasné politické.

Miesto pre tvorbu

Tento rok Divadelná Nitra vstupuje do tretieho desaťročia svojej existencie. S akými ambíciami? Podľa slov riaditeľky má festival rozbehnutých viac akcií v trojročnom období 2011 - 2013. Súčasťou tohto obdobia sú za sebou idúce podtituly festivalu (Ne)prezraď svoje tajomstvo, Vina-nevina a Očistení, ktorý bude o rok.

„Rozbehli sme aj medzinárodný projekt, kde je Asociácia Divadelná Nitra hlavným organizátorom a producentom. Projekt sa volá Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Zaoberáme sa v ňom súkromnými životmi ľudí ovplyvnených sledovaním tajnou políciou v dnes už postsocialistických krajinách. Projekt je vyvrcholením a zároveň začiatkom jednej z nových ciest, na konci ktorej sa festival stane nielen platformou prezentácie medzinárodných projektov, ale aj ich vzniku. Chceme, aby sa Divadelná Nitra stala miestom, ktoré stále prináša nové impulzy na zamyslenie – ako pre divákov, tak i pre tvorcov,“ uzavrela Darina Kárová.

Snímky z otváracej inscenácie DN Otvorení všetkému. FOTKY: ARCHÍV DN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 349
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 109
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 683
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 865
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 155
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 931
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 149
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 733
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 051
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 231
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Dávid Okoličány stopol 12-zápasové čakanie na gól, v predĺžení rozhodol o víťazstve Nitry v Žiline. Majster vedie semifinálovú sériu po treťom zápase 2:1 na duely.

Strela ako jedna zo sto, durdili sa vlci o víťaznom góle.


Nitra Blue Wings doma vyrovnali stav štvrťfinálovej série na 1:1.

Štvrťfinále je skvelou reklamou pre slovenský basketbal.


Kupecká ulica, aprílový piatok.

Dlažbu začali opravovať na Kupeckej.


1
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 733
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 051
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 231
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu