Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

Vinní či nevinní? Aj o tom bude Divadelná Nitra

Babka hlavnej hrdinky hry III Fúrie skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takúto podobu má vina.

Záber z predstavenia III Fúrie.(Zdroj: ARCHÍV DN)

Babka hlavnej hrdinky hry III Frie skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takúto podobu má vina.

NITRA. Znepokojivé otázky o tom, kto sme a kam smerujeme, budú divákom i tvorcom klásť predstavenia Divadelnej Nitry (DN). V dňoch 21. - 26. septembra sa mesto stane dejiskom už 21. ročníka tohto medzinárodného divadelného festivalu.

Popri inscenáciách z produkcie divadiel z desiatich európskych krajín bohatý sprievodný program ponúkne viac ako sedemdesiat rôznych akcií, prebiehajúcich v divadlách, na námestí, pešej zóne a ďalších miestach Nitry. Satelitným mestom, kam sa prenesie časť programu DN, sa po pozitívnej skúsenosti z vlaňajška opäť stanú Košice.

Jedna téma, mnoho žánrov

„Pre tento rok sme si ako podtitul festivalu zvolili motto „vina / nevina“. Je to konštatovanie, ale aj otázka. Väčšina inscenácií hlavného programu a tiež mnohé sprievodné podujatia nesú v sebe túto mravnú dilemu, pohľad na spoločenské alebo osobné dejiny a s nimi súvisiaci podiel viny alebo neviny človeka či spoločnosti. Je veľmi zaujímavé, ako to funguje a ako sa v inscenáciách a napokon i v našich životoch tento mravný postulát prejavuje,“ priblížila riaditeľka festivalu Darina Kárová leitmotív tohto ročníka DN.

Podľa jej slov téma festivalu nevznikla náhodne. Tvorcovia hier si sami kladú podobné otázky a dramaturgii DN sa podarilo dať dohromady predstavenia, ktoré odrážajú úvahy o tom, kto sme, kto boli naši predkovia, odkiaľ prichádzame, kam smerujeme a čo s budúcnosťou.

„Všetky inscenácie hlavného programu sú dielom súčasných autorov, z ktorých mnohí sú zároveň aj autormi predstavení, nielen ich predlôh. Na základe prieskumu historických i súčasných dokumentov napísali text inscenácie a na jeho základe zrealizovali herci či performeri svoje predstavenia. A tak ich prostredníctvom priam až synergickým efektom dostávame správu o súčasnom svete, a to aj cez deje minulé. Správa je o tom, ako tvorcovia vnímajú súčasnú realitu, je to divadlo takpovediac na jednu tému, ale mnohých žánrov. Diváka z javiska osloví klasické divadlo, tanec, hudba, dokumentárne divadlo aj performancie.“

Závažné otázky s humorom

Predstavenia Divadelnej Nitry sú možno skôr pre náročnejšieho diváka. Podľa Dariny Károvej to však neznamená, že festival ponúkne ťažké, nezáživné či nezrozumiteľné divadlo. Dramaturgia presadzuje skôr aspekt myslenia, nie divadlo len pre zábavu či oddych.

„Divadlo a umenie je tu pre istý súzvuk s divákom. Kladie mu otázky, alebo sa snaží na tie jeho odpovedať. Ide síce o závažnejšie otázky, forma ich spracovania však nemusí byť vôbec vážna. Napríklad Anamnéza, predstavenie o živote, smrti a stave zdravotníctva v Maďarsku, je - ľudovo povedané - veľká psina,“ pokračuje riaditeľka DN.

„Inscenácie predostrú divákom veľmi blízke témy či skôr situácie. Denne sa napríklad stretávame s Rómami a s ich prejavmi – od pozitívnych až po tie najnegatívnejšie. A práve už prvé predstavenie Otvorení všetkému, kde hrajú aj Rómovia - amatéri z troch krajín, prinesie pohľad väčšinovej spoločnosti na nich ale aj ich vlastný pohľad na svoj život, sprevádzaný temperamentným tancom a spevom.“

Podoby viny

Na podobnú nôtu, ale z úplne iného konca je predstavenie Psota v podaní divadla Pôtoň z Bátoviec. Skupina mladých tvorcov v ňom spracovala vlastný niekoľkoročný prieskum na tému chudoby na Slovensku – čo s človekom robí chudoba materiálna, finančná ale najmä morálna a citová. Je to podľa Dariny Károvej niečo, o čom ľudia vedia, ale nechcú na to myslieť pri pozeraní amerických filmov a vyčančaných slovenských seriálov.

Poľské predstavenie Tri fúrie je ohliadnutím sa za minulosťou a vinami, ktoré si súčasná generácia prenáša do života od svojich predkov. „Dejiny jednej rodiny ožijú v príbehu podľa skutočnej udalosti – babka hlavnej hrdinky hry skrývala počas vojny židovky. Keď sa jej zapáčil kabát jednej z nich, udala ich a ženy zastrelil esesák. Aj takto môže vyzerať vina,“ pokračuje Darina Kárová. Pritom predstavenie je plné irónie a punk rockovej hudby.

„Vo veľmi komornom českom predstavení Mraky herečka cez fotografie vyrozpráva osud svojej rodiny – od nacistickej okupácie Čiech, cez 50. roky, kedy sa ľudia stávali obeťami vykonštruovaných politických procesov, až po súčasnosť. Ruská, rumunská a slovinská inscenácia sú vyslovene politickými hrami – cez skutočné príbehy sledovania ľudí a zmien identity hovoria o vplyvoch politiky na život súčasníkov.“

Iné námestie

Leitmotív festivalu reflektujú aj mnohé sprievodné podujatia DN. Viaceré napĺňajú klasický formát festivalu – sú to akcie tradične venované deťom, sobotná Biela noc s výstavami, koncertmi, Lampiónovým sprievodom a podobne.

„Medzi podujatia trochu iného druhu patrí nový projekt iné_námestie – výtvarné objekty či performancie, ktoré tu vzniknú, budú tiež odrážať tému festivalu. Keďže akcie na námestí sú pre širokú verejnosť, teda ich budú vidieť aj deti a mládež, nebudeme príliš moralizovať, ale vážnejšie témy neobídeme. Napríklad projekt Mladé divadlo v Nitre tiež uvedie predstavenia reflektujúce danú tému viny či neviny,“ doplnila Kárová. Napokon, vizuál v podobe ryby tiež odkazuje na rôzne významy od biblických po súčasné politické.

Miesto pre tvorbu

Tento rok Divadelná Nitra vstupuje do tretieho desaťročia svojej existencie. S akými ambíciami? Podľa slov riaditeľky má festival rozbehnutých viac akcií v trojročnom období 2011 - 2013. Súčasťou tohto obdobia sú za sebou idúce podtituly festivalu (Ne)prezraď svoje tajomstvo, Vina-nevina a Očistení, ktorý bude o rok.

„Rozbehli sme aj medzinárodný projekt, kde je Asociácia Divadelná Nitra hlavným organizátorom a producentom. Projekt sa volá Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Zaoberáme sa v ňom súkromnými životmi ľudí ovplyvnených sledovaním tajnou políciou v dnes už postsocialistických krajinách. Projekt je vyvrcholením a zároveň začiatkom jednej z nových ciest, na konci ktorej sa festival stane nielen platformou prezentácie medzinárodných projektov, ale aj ich vzniku. Chceme, aby sa Divadelná Nitra stala miestom, ktoré stále prináša nové impulzy na zamyslenie – ako pre divákov, tak i pre tvorcov,“ uzavrela Darina Kárová.

Snímky z otváracej inscenácie DN Otvorení všetkému. FOTKY: ARCHÍV DN


  1. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 1 855
  2. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 745
  3. Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO) 697
  4. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 639
  5. Domáce hradby odolali Foto 308
  6. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 297
  7. Kadeti Nitry suverénni na turnaji v Čechách 249
  8. Osem patanských zárezov 229
  9. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 127
  10. Pri dopravnej nehode v Nitre zomrel 70-ročný český vodič 125

Najčítanejšie správy

Nitra

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO)

Futbalistom Ivanky sa zatiaľ v piatej lige darí výborne. Nováčik prináša radosť svojim verným fanúšikom.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Domáce hradby odolali

V. LIGA STRED: Báb strelil tri góly za štyri minúty a vyhral tretí zápas v rade. Nováčik z Ivanky si vedie výborne. Prekvapenie v Solčanoch.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Zmeny v nemocnici sa dotkli aj personálnej oblasti

Riaditeľka levickej nemocnice, ktorú prevzala skupina AGEL, už šéfuje aj ďalšej nemocnici v regióne.

Deň bez áut premení Štefánikovu na pešiu zónu, neobišlo sa to bez kritiky

Jedným z vrcholov tohtoročného Európskeho týždňa mobility v Trnave bude Medzinárodný deň bez áut.

Nový šéf dostavby Mochoviec už neočakáva veľké zmeny v projekte

Na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa už začal proces spúšťania, ktorý je v súčasnosti dokončený na desať percent.

Všetky správy

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Maria odstavila Portoriko od elektriny, zoslabla o stupeň (minúta po minúte)

Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie.

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Počas týždňa bez áut kolabuje doprava

Ku kolapsom dopravy dochádza preto, že sa 60 rokov o ňu nikto v Bratislave nestaral, vraví odborník na dopravu Gustáv Kasanický.

Ako prišiel Bettini o veľké víťazstvo? Doplatil na to, s čím zápasí aj Sagan

Pred Petrom Saganom dokázalo obhájiť titul majstra sveta iba päť cyklistov. Tretí raz za sebou však nevyhral nikto. Slovák môže byť prvý.

Kam vyraziť