Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

V Nitre pod hradom bude pešia zóna, niektorým veriacim dajú výnimku

Cudzie autá sa na hradný kopec dostanú len počas bohoslužieb v hradnej katedrále. Na františkánsky kostol sa výnimka nevzťahuje.

Vodiči dnes úplne ignorujú zákaz vjazdu do hradného areálu, využívajú ho ako bezplatné parkovisko. Nikto ich nepokutuje.(Zdroj: Miriam Hojčušová)

NITRA. Už je definitívne rozhodnuté. V Nitre vznikne ďalšia pešia zóna. Tento štatút bude mať Horné mesto. Cieľom je dostať z historickej lokality hradného kopca autá, ktoré tu teraz napriek zákazu beztrestne parkujú.

„Na vstupe do Horného mesta zo Župného námestia bude osadené dopravné značenie Pešia zóna s dodatkovými tabuľami „okrem dopravnej obsluhy“ a „s povolením Mestského úradu v Nitre“. Prípadne tam bude uvedený čas, v ktorom bude vjazd povolený počas bohoslužieb v Katedrále sv. Emeráma na hrade,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Vjazd vozidiel počas bohoslužieb vo františkánskom kostole, ktorý sa nachádza len pár metrov od vjazdu do hradného areálu, nebude povolený. Pôvodne cirkev žiadala výnimku aj pre veriacich, ktorí navštevujú tento kostol.

Horné mesto, v pozadí františkánsky kostol. Autám vjazd nepovolia, ani keď v ňom bude omša. Foto: (JK)

Obmedzia rýchlosť

Keďže z hradného kopca bude pešia zóna, parkovanie motorových vozidiel bude možné len na miestach, kde to dovolí značka.

„Dopravným značením budú označené parkovacie miesta od františkánskeho kostola po Východnú ulicu, na Pribinovom námestí (pri malom seminári), prípadne na časti Kráľovskej cesty. Ako parkovisko bude označené aj regulované státie pri vstupe do hradného areálu,“ upresnil Ján Pánský.

Na ostatných verejných priestranstvách je v zmysle zákona o cestnej premávke parkovanie áut zakázané. Zároveň bude obmedzená rýchlosť áut zo súčasnej päťdesiatky na dvadsiatku.

Vydajú parkovacie karty

Radnica vyzvala spoločnosti so sídlom v Hornom meste a ľudí, ktorí tu majú trvalý pobyt, aby nahlásili počet motorových vozidiel a ich evidenčné čísla. „Chceme tiež vedieť, či majú možnosť parkovať na vlastnom pozemku,“ dodal Pánský.

Prvé odpovede už prichádzajú. Radnica na základe nich vydá parkovacie karty. „Rodiny s bydliskom v Hornom meste dostanú jednu tzv. návštevnú parkovaciu kartu, ktorá je určená pre návštevy,“ naznačil Pánský.

Mesto zvolá ešte jedno rokovanie, „kde by sa malo riešenie uzavrieť už komplexne“. Presný termín, kedy osadia na hradnom kopci nové dopravné značenie, zatiaľ nie je známy.

V historickej lokalite parkuje príliš veľa áut. Foto: (JK)

Parkujú na trávnikoch

Ľudia sa už dlhšiu dobu sťažujú, že sa z hradného kopca stalo bezplatné parkovisko. Sú dni, keď autá stoja na trávnikoch aj v úzkych historických uličkách. Pri vjazde do areálu je pritom aj dnes osadené dopravné značenie, ktoré zakazuje vjazd, výnimku má len dopravná obsluha.

Vodičov, ktorí značku nerešpektujú, nikto nepokutuje. Údajne je za tým tlak cirkvi -dopravné značenie totiž v súčasnosti neumožňuje výnimky počas bohoslužieb, a tak by pokuty museli dostať aj veriaci, ktorí idú autom na omšu.

„Bývam tu a tak viem, kto chodí do kostola peši. Sú to zväčša starí obyvatelia z Predmostia, Dolného mesta a centra. Na autách, a zväčša luxusných, jazdia lepšie situovaní obyvatelia z iných častí mesta a kňazi z celej diecézy,“ reagoval miestny obyvateľ Tibor.

Poukázal, že autá parkujú na trávnikoch najmä počas celodiecéznych „školení“: „V každom aute je jeden vodič a ten si zaparkuje, kde chce. Myslím si, že ak niekto organizuje nejaké veľké podujatie, je povinný v súlade s predpismi poskytnúť účastníkom priestory na parkovanie.“

Výnimka pre veriacich

V zahraničí je podľa pána Tibora situácia v pamiatkových zónach úplne iná: „Nedávno som bol v Kremse v kostole, ktorý bol na kopci. Bol plný a bolo tam veľa starých ľudí - a všetci pešo, lebo tam sa autom jednoducho nesmie vojsť.“

„Čo sa týka parkovania áut na hradnom kopci, Nitrianske biskupstvo chce umožniť veriacim, ktorí navštevujú bohoslužby v katedrále, aby sa mohli na toto miesto dopraviť aj autom a aby ho počas konania svätých omší mohli mať zaparkované na parkovisku pod hradnou bránou,“ povedal nám pred časom hovorca biskupstva Miroslav Lyko.

Keď sme toto stanovisko zverejnili, prišla nám do redakcie reakcia od pána Igora: „V rámci rovnoprávnosti žiadam, aby dostali výnimku aj ľudia, ktorí idú úradne na pamiatkový úrad. Zo Župného námestia to budú mať peši ďaleko." Na radnici nám povedali, že takáto výnimka nehrozí.


  1. Odišla legenda šalianskej hádzanej 1 556
  2. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 857
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 613
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 359
  5. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 353
  6. Hlavami hore, nohami na zemi 321
  7. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 319
  8. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 279
  9. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 235
  10. Na Zobore osadia spomienkový kameň na obete holokaustu 225

Najčítanejšie správy

Nitra

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Dnes štartuje Vyšehradský pohár

Vicemajster Slovenska si zahrá proti štyrom maďarským celkom. Vyspovedali sme dvojicu, ktorá si v minulosti zahrala u našich južných susedov.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

V Kovarciach zachraňovali mladíka, ktorý chcel skočiť z mosta

Rozrušený muž preliezol zábradlie a zliezol asi meter pod most.

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Všetky správy

Košičanka stratila v Burgase doklady, nemôže sa vrátiť domov

Do Bulharska letela za dcérou. Nepustia ju do krajiny ani späť na Slovensko.

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

Tesco otvorilo pri Galante najväčšie distribučné centrum v strednej Európe

Nové centrum sa zameriava na distribúciu potravín, kozmetiky, oblečenia a techniky. Zamestnalo 1 200 ľudí.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka, paradoxne, je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

Kam vyraziť