NITRA. Zhruba raz mesačne prebieha na župe zasadnutie krajských poslancov.
Odkedy vlani slávnostne otvorili zrekonštruovaný Župný dom v Nitre, rokujú poslanci v jeho historických priestoroch.
Rekonštrukcia, ktorá stála päť miliónov eur, už priniesla viacero problémov.
Župa na jar riešila, že pozabudla na miesto pre verejnosť a médiá počas zasadnutia svojich poslancov. Teraz sa venovala ešte kurióznejšiemu problému – obedom poslancov.
Práve stravovanie krajských poslancov dvihlo zo stoličiek umelcov a odbornú verejnosť. Až 54 krajských poslancov a niekoľko úradníkov obedovalo naraz v koncertnej sále známej svojou jedinečnou akustikou.
Taniere s teplými obedmi poslancom naservírovali len pár krokov od špičkového klavíra, ktorý je v koncertnej sále od júna. Mastné a teplé výpary z jedál pritom podľa odborníkov znehodnocujú koncertnú sieň a ničia aj klavír.
Para z jedla nie je destilovanou vodou
Odborníci sa zhodujú, že takéto priestory a tiež hudobné nástroje si vyžadujú udržiavanie špeciálnej vlhkosti a teploty.
„Môže dochádzať k mikrotrhlinám v laku. Vrchná vrstva je zásadná pre pružnosť daného dreva, a teda aj pre akusticko-rezonančné vlastnosti,“ napísal jeden z nich na internete.
Ďalší sa pozastavoval nad chemickým vplyvom výparov na lak. „Para stúpajúca z jedla nie je destilovaná voda. Veď skúste chytiť normálnou, teda mastnou rukou nejaké špičkové husle – ich majiteľ vám bude chcieť zlomiť ruku,“ napísal ďalší z odborníkov.
Nemôže byť v jednom priestore špičkový hudobný nástroj aj krásna zrekonštruovaná viac ako storočná architektúra a zároveň jedáleň – nech je akokoľvek kultivovaná.
JÚLIUS FUJAK, muzikológ
Klavirista Miki Škuta upozorňuje, že koncertná sála v nitrianskom Župnom dome má najkrajšiu akustiku zo všetkých domácich sál. To potvrdzujú aj merania, ktoré našli v sále určité hodnoty, aké nenamerali v žiadnej významnej sále na svete.
„Pokiaľ tam chodia obedovať poslanci, tak si asi neuvedomili funkciu tejto siene. Keď tam pôjdu na pár koncertov, tak sami zistia, že jesť v koncertnej sále by sa nemalo,“ povedal Škuta.
Koncertná sála a jedáleň sa vylučujú
Podobný názor má aj Július Fujak, súčasný skladateľ a muzikológ z Katedry kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
„Nemôže byť v jednom priestore špičkový hudobný nástroj aj krásna zrekonštruovaná viac ako storočná architektúra a zároveň jedáleň – nech je akokoľvek kultivovaná,“ povedal Fujak. Podľa neho sa zo sály stal vynikajúci priestor na nahrávanie špičkových nahrávok, a preto je nevhodné, aby v nej bola kolísavá vlhkosť či mastné výpary.
To isté platí pre špičkový klavír Steinway & Sons. V Hamburgu ho zo siedmich klavírov vyberal Miki Škuta spolu s generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie Mariánom Lapšanským. Klavír je podľa Škutu jeden z top trojice klavírov na Slovensku.
Július Fujak o ňom hovorí ako o 'Rolls Royce' medzi klavírmi. Poslanci nitrianskej župy napriek tomu kúsok od klavíra konzumujú teplé jedlá.
Muzikológ Július Fujak nechápe ako mohla nitrianska župa tak ľahkovážne pristupovať k unikátnej koncertnej sále a vzácnemu klavíru. Obedy v koncertnej sieni podľa neho nemajú čo hľadať.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Župa otočila: sálu si chce chrániť
Župa ešte v auguste problém bagatelizovala. Hovorca župana Milana Belicu argumentoval, že do Župného domu nosia už hotové obedy. „Vzhľadom k tomu vedenie kraja nepokladá problém výparov za vážny,“ povedal pre Pravdu Belicov hovorca Stanislav Katrinec.
Po spŕške kritiky župa zmenila svoj názor. Predseda kraja Milan Belica rozhodol, že poslanci už pri klavíri v koncertnej sieni obedovať nebudú.
„Koncertné krídlo bolo do sály nainštalované 6. júna. Odvtedy stihli poslanci obedovať v tomto priestore dvakrát. Predseda Milan Belica už po hľadaní ďalších možností rozhodol, že obedy poslancov budú na chodbe A krídla Župného domu,“ reagoval Katrinec.
Tu poslanci obedovali - teplé jedlá im podávali v tesnej blízkosti klavíra.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Burdová: Poslanci sa do sály nepýtali
Podľa poslankyne Ľubice Burdovej (nezávislá) 'zase raz' zlyhal Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja.
„Vôbec by som to nedávala za vinu poslancom alebo vedeniu kraja, ale skôr úradu, ktorý má zabezpečovať servis pre poslancov. Mal nás upozorniť, že v sále sa nachádza vzácny klavír, ktorý môže byť poškodzovaný výparmi,“ povedala poslankyňa.
Krajskí poslanci podľa Burdovej o probléme nevedeli. Viacerí nám to aj potvrdili. „My sme sa do koncertnej sály nepýtali obedovať,“ podotkla Ľubica Burdová.
O názor sme chceli požiadať aj niekdajšieho podžupana a súčasného župného poslanca Jána Vanča (KDH), ktorý už počas rekonštrukcie Župného domu viackrát upozornil novinárov na akustickú výnimočnosť koncertnej sály.
Vančo svoj mobil nedvíhal – podľa našich informácii bol minulý týždeň v zahraničí.
Sála ožije koncertami
Už túto jeseň bude v zrekonštruovanej koncertnej sále Župného domu päť klavírnych recitálov a jeden orchestrálny koncert. Na klavíri Steinway & Sons bude 26. septembra hrať úvodný recitál Daniela Varínska. Zaznie tu Beethovenova Patetická sonáta aj skladby od M. Ravela.
Tomáš Holúbek