Sochu vyrezal miestny rezbár, ktorý je známy napríklad aj vďaka drevenému Betlehemu, čo býva na Vianoce na nitrianskom námestí.
ŠTITÁRE. Centrálnu zónu dediny zdobí od začiatku septembra zaujímavé umelecké dielo. Na lúke stojí žena – práčka z 19. storočia.
Na požiadavku obce ju vyrobil ľudový drevorezbár zo Štitár Štefan Récky. Ten je známy na celom Slovensku: vytvoril napríklad drevenú históriu Nitry od jej osídľovania až po rok 1995, kedy do mesta prišiel pápež Ján Pavol II. Récky je aj autorom niekoľkých betlehemov, patrí k nim aj veľký betlehem, ktorý je každoročne srdcom nitrianskeho vianočného mestečka.
Drevená plastika ženy v Štitároch pripomína, ako sa žilo pred niekoľkými desaťročiami. Stojí kúsok od prameňa, kde sú zachované dva pôvodné bazény. Žena nesie v rukách bielizeň.
„V prvom bazéne boli kedysi napájadlá pre zvieratá a do toho druhého chodievali ľudia prať svoju bielizeň,“ vysvetľuje starostka Zuzana Vinkovičová, prečo si vybrali motív ženy - práčky.
Práve na požiadavku obce vytváral Récky svoje dielo. „Zapadá do štúdie o centrálnej zóne, ktorú postupne dotvárame,“ dodáva starostka Vinkovičová. V centre dediny už postavili lavičky, pribudnúť by mali aj drevené informačné tabule.
Socha práčky je v životnej veľkosti, meria 173 centimetrov. Ženička dotvára celkový ráz zóny pri Spoločenskom dome, z ktorej sa postupne stáva rekreačná oblasť. Miesto je podľa odborníkov obľúbené u turistov.
„Je štartovacou stanicou na turistické chodníky v lese. Územie predstavuje potenciál pre vidiecky turizmus a krátkodobú rekreáciu v dobrej dostupnosti od mesta Nitry,“ uviedol Zoltán Balko, autor štúdie o revitalizácii centrálnej zóny v Štitároch.
Starostka Zuzana Vinkovičová spolu s autorom sochy Štefanom Réckym a Zoltánom Balkom, autorom štúdie o revitalizácie centra Štitár.
FOTO - archív Štitár