Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Školské lavice zaplnia problémové dievčatá až v zime

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach prijíma aj problémové mladé matky s deťmi.

Sisa a Veronika - šestnásťročné baby potrebujú samotu, aby si vyčistili hlavu. Samota je zároveň jedna z vecí, ktorú v centre nenájdu.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Centrum prijíma aj mladé matky s deťmi. Na rozdiel od minulosti sa nestáva, že problémové mamičky musia byť odtrhnuté od svojich malých detí.

ZLATÉ MORAVCE. Aj po začiatku školského roku sú školské lavice určené problémovým dievčatám poloprázdne.

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach sa poriadne zaplní až po prvom polroku, najčastejšie vo februári.

Vtedy sa totiž do centra dostanú dievčatá, ktoré na školách po celom Slovensku vyhodnotia ako problémové.

Až 90 percent žiačok centra malo na svojich pôvodných školách problém so školskou dochádzkou. Dnes je v centre 55 dievčat, pričom zariadenie má kapacitu pre 101 tínedžeriek.

Režim vnáša do ich životov poriadok

Školské zariadenie je určené pre dievčatá s poruchami správania od 13 do 18 rokov. Patrí k jednému z troch takýchto zariadení len pre dievčatá na Slovensku.

Dievčatá sa sem dostávajú na základe rozhodnutia súdu, alebo na žiadosť rodičov.

Reedukačné centrum poskytuje vzdelanie zodpovedajúce ročníkom 7. – 9. základnej školy ako aj strednú školu, ktorú zverenkyne ukončia výučným listom. Učia sa tu v odboroch výroba konfekcie a textilná výroba.

„Okrem klasického vzdelávania ako v každej inej škole u nás prebieha aj reedukácia problémových dievčat. Jej súčasťou sú rôzne terapeutické postupy, záujmové aktivity, športové, turistické či spoločenské činnosti,“ hovorí Miroslav Kováč, riaditeľ reedukačného centra.

Základom pomoci dievčatám je režimový systém, na ktorý si musia zvyknúť. Vnáša poriadok do ich rozbúrených životov.

Dopoludnia majú dievčatá klasickú školu, poobede môžu navštevovať rôzne krúžky, napríklad výtvarný, hrnčiarsky, technický, turistický či hudobno-dramatický. V lete ešte pribúda pravidelný pobyt mimo zariadenia.

Reedukačné centrum v Zlatých Moravciach - sem sa dostávajú problémové dievčatá z celej republiky.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Príbehy do románu

Miroslav Kováč hovorí, že príbeh každého z dievčat je veľmi individuálny a nedá sa preto veľmi zovšeobecňovať.

Opakuje sa snáď len to, že mnohé dievčatá pochádzajú z rozpadnutých rodín. Môžu však byť aj zo vzorných rodín, v ktorých ale na ne rodičia nemali čas, a tak tínedžerky prepadli vplyvu rôznych pouličných skupín.

„Všetky dievčatá mali osudy veľmi pohnuté, za mnohé veci často ani nemohli. Pretĺkali sa životom a príbeh každej by bol jednou kapitolou dobrého románu – a ani by nemuseli nič prikrášľovať či vymýšľať,“ hovorí riaditeľ Kováč.

Podľa skúseností odborníkov má až 70 percent dievčat, ktoré sa dostanú do reedukačného centra, skúsenosti s drogami alebo alkoholom.

Nie je výnimkou, keď tieto mladé dievčatá otehotnejú oveľa skôr ako dovŕšia plnoletosť. Aj preto sa od roku 1993 centrum stará aj o mamy s malými deťmi.

„Ak malo dievča nariadenú ústavnú starostlivosť a otehotnelo, jedinou možnou alternatívou po pôrode bolo, že dieťa išlo do 'dojčáku'. Aby sa odtrhnutiu mladých mamičiek a ich malých detí zabránilo, vytvorili sme pre ne špeciálne zariadenie. Na internáte sme im vyčlenili dve poschodia, aby mama s dieťaťom mohla obývať samostatnú miestnosť. Izby sú tam robené bunkovým systémom, s ďalšou mladou matkou sa delia o sprchy, sociálne zariadenia a kuchynku,“ hovorí riaditeľ Miroslav Kováč.

V reedukačnom centre je momentálne jedenásť mladých mamičiek.

Všetky dievčatá mali pohnuté osudy, hovorí o zverenkyniach Miroslav Kováč, riaditeľ centra.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Herečky

Školskú dochádzku v centre končia dievčatá výučným listom. V tom lepšom prípade zapracuje rodina a ony sa vrátia do normálneho života.

Odísť sa mnohé snažia už počas pobytu v centre. Často si zrátajú, čo sa od nich očakáva a zlepšenie správania dokážu na rodičov 'zahrať'.

Centrum potom darmo upozorňuje, že dievčatá sa správajú účelovo. Ak ich do reedukačného centra neposlal súd, majú rodičia právo si ich zobrať naspäť. Nie je ale výnimkou, že po pár dňoch sa dievčatá doma začnú správať ako kedysi a rodičia ich znovu nahlásia do reedukačného centra.

ico

Problémové dievčatá: Rodina to nie je, ale pomáhajú nám

Keď ich počúvate, problémovo nepôsobia. Šestnásťročná Veronika z Čadce a jej rovesníčka Sisa z malej dediny v okrese Žarnovica rozprávajú o svojich pohnutých životoch, pre ktoré sa ocitli v Reedukačnom centre v Zlatých Moravciach, vecne a pokojne.

Hovoria, akoby opisovali súkromie a najhlbšie pocity niekoho cudzieho.

Otec tyran, frajer na drogách

Ťažko povedať, ktorá z nich to mala ťažšie. Veronika chodí po ústavoch od svojich dvanástich rokoch. Pripisuje to rozvrátenej rodine, v ktorej otec mlátil ju aj jej mamu. Tá nakoniec pred násilníckym mužom ušla do zahraničia.

„Odišla pred všetkým tým zlým, chcela mať lepší život,“ povie tínedžerka a v jej hlase nepočuť ani náznak výčitky. Napokon, Veronika stále komunikuje s oboma rodičmi, aj keď oni sa medzi sebou nerozprávajú.

Sisa si problémy privodila pre partiu, do ktorej sa dostala. Svoju rolu v nej hrali drogy a alkohol, Sisa skúsila pervitín a marihuanu, pred ktorú bez zaváhania vsúva prívlastok 'obyčajná'. „Bol tam jeden, čo si pichal heroín, ale ten od nás odišiel, mal vlastný svet. Partia ma lákala viac ako škola. Mala som v nej chalana, ktorý ma vedel veľmi ovplyvniť,“ priznáva Sisa.

Na jeseň nastúpila na strednú. Na rozdiel od spolužiakov ale školské lavice veľmi nedrala. Po septembrovom príchode sa znovu v škole ukázala až vo februári. Ešte aj dnes sa Sisa usmeje, keď si na to spomenie. „Prvý polrok som tam nechodila takmer vôbec,“ sucho skonštatuje.

A škola na jej absenciu patrične reagovala. Sisu nahlásila a sociálka zariadila, že dievča skončilo v reedukačnom centre. Paradoxne sa ale teraz cíti vyrovnanejšie ako kedykoľvek v minulosti. O starú partiu už ani nezakopne, milenec s drogami je tiež minulosťou. Sisa má priateľa, ktorý ju 'ťahá hore'. Po prázdninách jej sám navrhol, aby znovu nastúpila do reedukačného centra. Chcel ju uchrániť od nástrah, ktoré na ňu vonku číhajú a do ktorých by zase mohla vhupnúť tak ako kedysi v starej partii. „Vzťah s ním je o niečom úplne inom ako vzťah s chalanom zo starej partie. To bývalo len o tom, že každý piatok sme sa rozbili niekde na diskotéke.“

Kôpky nešťastia na jednom mieste

Obe dievčatá si uvedomujú, že reedukačné centrum je len dočasným riešením. Aj keď rodinu im zariadenie sotva nahradí, dievčatá cítia, že v niečom im pomáha.

„Keď viem, že toho mám v sebe veľa a keď tu nemám osobu, ktorej by som sa zdôverila, idem za našou psychologičkou. Niežeby som jej nejako extra verila, ale môžem jej povedať veci o ktorých viem, že ma nebude mrzieť, ak sa jej s nimi zdôverím,“ hovorí Sisa.

V centre dievčatám chýbajú dve veci: normálna rodina a samota, vďaka ktorej by mohli premýšľať o živote a vyčistiť si hlavu. Veronika: „Také kôpky nešťastia tu dali na jedno miesto... Vidíme tie isté tváre 24 hodín denne, nie je chvíľka, že by sme boli sami, aby sme si prečistili myseľ. Máme v sebe nenávisť voči tomu, čo sa dialo doma. Cítime, že tu nemáme rodinu, a tak si vybíjame nenávisť. Musíme len zaťať zuby a vyzúriť sa do vankúša – inú možnosť nemáme.“

Tomáš Holúbek


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 7 489
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 079
  3. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 400
  4. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 398
  5. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 357
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 285
  7. V Galante zmierlivá dohrávka 245
  8. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 243
  9. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 243
  10. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 224

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Kam vyraziť