SLÁDKOVIČOVO. Na obnovení mlynského náhonu baróna Karla Kuffnera de Dioszegh už tretí rok pracujú aktivisti občianskeho združenia Ponvagli zo Sládkovičova. Mesto na jeho revitalizáciu dostalo z Environmentálneho fondu aj dotáciu vo výške 19 500 eur.
Trnkový plot
Mlynský náhon nefunguje zhruba od roku 2000. Na jeho mieste postupne vznikala
skládka komunálneho odpadu, ktorý však už dobrovoľníci v spolupráci s mestom odstránili. Vyčistili aj koryto od náletových drevín.
„Najväčším problémom bola časť od turbíny malej vodnej elektrárne po Dudváh, kde boli niekoľkoročné nánosy vysoké až štyri metre a obrovské vzrastené stromy, ktoré sme museli vypíliť,“ hovorí Lórant Talamon zo združenia. Mlynský náhon v dĺžke 2,5 kilometra tiež prehĺbili do jeho pôvodných rozmerov.
„Tisíce kubíkov zeme sa buldozérmi a bagrami pretláčali, lebo sme museli navýšiť brehovú čiaru a vytvoriť nové koryto a vedľa obslužnú cestu. Čiže to, čo bolo na projekte najdrahšie, máme za sebou,“ vysvetľuje aktivista. Aby zamedzili nežiaducej migrácii ľudí a vzniku čiernych skládok, vysadia podľa jeho slov na ľavom brehu na jar živý trnkový plot. Mlynský náhon by mali lemovať aleje lombardských topoľov ako za čias baróna Kuffnera.
Kedysi bola oblasť mlynského náhonu rekreačnou zónou mesta, v ktorej sa „paničky člnkovali a päťdesiatnici sa v nej naučili plávať".
„Skôr než by sme mohli otvoriť mlynský náhon, potrebujeme oproti mlynu postaviť oporný múr, respektíve jeho oporné oblúky. Kedysi boli dva, ale nám stačí vymurovať aspoň jeden, inak to spadne. Teraz na jeseň sa do toho pustíme, potom nám bude musieť odborník vypracovať manipulačný poriadok,“ vraví Talamon.
Barokový mlyn
Okrem zrevitalizovania náhonu mali aktivisti v pláne zrekonštruovať historickú budovu barokového mlyna. Situá-ciu však komplikuje fakt, že budova patrí súkromníkovi. Ten sa ju snaží predať. Okrem toho by aktivisti radi obnovili malú vodnú elektráreň z roku 1912, ktorej energia by sa znova využívala na prevádzku verejného osvetlenia ako kedysi.