Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Mesto sa súdi s dôchodcom, žiada nájomné za školu

Poslanci s mimosúdnou dohodou nesúhlasili. Mesto čaká, ako krajský súd rozhodne o jeho odvolaní.

V areáli bývalej základnej školy dnes sídlia dve stredné školy, sú v podnájme.(Zdroj: Dušan Tarko)

NITRA. Mesto sa už roky súdi s bývalým učiteľom a exposlancom, dnes dôchodcom Cyrilom Ivanom. Žiada od neho zaplatiť nájomné za bývalú Základnú školu Levická.

Ivan si priestory prenajal ešte v roku 2004, keď mesto zrušilo základnú školu z racionalizačných dôvodov. Chcel, aby ďalej fungovala ako súkromná škola. Napokon to nevyšlo a jemu na krku zostal dlh 4-tisíc eur plus úroky z omeškania a zmluvná pokuta.

Okresný súd už po druhýkrát rozhodol, že platiť nemusí. Mesto sa opäť odvolalo.

Žalobu zamietli

Prvý rozsudok okresného súdu je z roku 2010, krajský súd ho zrušil a vec vrátil na nové konanie za účelom doplnenia dokazovania.

„V ďalšom rozsudku z 28. mája 2012 okresný súd opätovne zamietol žalobu mesta, pretože podľa jeho názoru nepreukázalo nad všetky pochybnosti, že predmet nájmu odporcovi riadne odovzdalo,“ povedal hovorca súdu Oliver Kolenčík.

Okresný súd poukázal napríklad na existenciu zmluvy o spolupráci (o ochrane a vykurovaní objektu), ktorú uzavrelo mesto s Cyrilom Ivanom. „V tejto súvislosti súd konštatuje, že pokiaľ by bol predmet nájmu riadne odovzdaný, neexistoval by žiaden logický dôvod na uzavretie zmluvy o spolupráci medzi mestom a odporcom,“ dodal Kolenčík.

Rozsudok nie je právoplatný, keďže sa mesto odvolalo.

V jednej z budov sídli Stredná odborná škola. Foto: Dušan Tarko

Primátor trval na dlhu

Cyril Ivan mal priestory v prenájme od septembra 2004 do 17. januára 2005. Tvrdí však, že mu budova nebola nikdy odovzdaná, respektíve že sa do nej nemohol dostať a nebola v užívania schopnom stave. Mesto s tým nesúhlasí, poukazuje najmä na preberacie protokoly, ktoré Ivan podpísal.

Poslanec Anton Kretter už v roku 2006 na zastupiteľstve povedal, že sám bol svedkom, ako sa Ivan do prenajatej školy nedostal, pretože tam bola aj druhá zámka, od ktorej nemal kľúč. Neskôr to zopakoval aj na súde.

Aj na základe Kretterovho svedectva poslanci ešte v roku 2006 vyhoveli žiadosti Cyrila Ivana a rozhodli o odpustení dlhu. Vtedajší primátor Ferdinand Vítek však uznesenie nepodpísal, považoval ho za nevýhodné pre mesto. Radnica si začala nájomné vymáhať súdnou cestou.

Ivan: Rešpektujte súd

Problémom sa zaoberalo aj septembrové zastupiteľstvo - radnica predložila poslancom informatívnu správu o vývoji sporu. Na rokovaní vystúpil aj Cyril Ivan, ktorý poslancom rozdal svoje písomné stanovisko.

Okrem iného v ňom píše, že nájomné vykompenzoval opravou strechy školských budov. „Rovnako bola dokladovaná aj ochrana a ošetrovanie školských objektov.“

Ivan ďalej píše, že škola bola nepoužiteľná a nájomná zmluva neplatná pre porušenie viacerých zákonov. Zastupiteľstvo požiadal, aby rešpektovalo rozsudok okresného súdu, ktorý žalobu mesta zamietol.

Poslancom pripomenul, že osobne školu budoval v akcii Z a kedysi bol ich kolegom: „Ako poslanec som sedel medzi vami tri volebné obdobia, bol som poslancom národnej rady.“

Foto: Dušan Tarko

Nedohodnú sa

Podľa poslanca Antona Krettera mestský úrad „niekedy postupoval tvrdšie voči Cyrilovi Ivanovi, možno aj pre jeho prchkú povahu“.

Nepozdáva sa mu napríklad, že mesto od Ivana žiada aj šesťpercentný úrok z omeškania ročne a zmluvnú pokutu: „Niekedy sme radi, že nám zaplatia len dlžnú sumu...“

Kretter preto navrhol, aby sa mesto dohodlo s Cyrilom Ivanom mimosúdne. „Pochybujem, že pán Ivan uzná našu pohľadávku. Som za pokračovanie v súdnom spore, ak je tam šanca na úspech,“ reagoval poslanec Milan Burda.

Rovnaký názor mala väčšina poslancov. Za Kretterov návrh hlasovali len traja, ôsmi boli proti a dvanásti sa zdržali.

Ak by aj návrh prešiel, primátor Jozef Dvonč povedal, že určite by uznesenie nepodpísal, lebo by išlo proti záujmom mesta: „Ak právnici mesta vyhodnotia, že môžeme byť úspešní, ja musím pokračovať v súdnom spore.“

Mesto: Máme dôkazy

Právnička vysvetlila, že sú dve možnosti: „Buď počkáme na rozhodnutie krajského súdu, alebo odvolanie stiahneme. V takom prípade zaplatíme všetky trovy a vzdáme sa možnosti vymáhať pohľadávku.“ Mesto trvá na tom, že má dostatok dôkazov, na základe ktorých by mohlo v odvolacom konaní uspieť.

„Sú tam preberacie protokoly s vlastnoručným podpisom pána Ivana. Nájomník nikdy nenamietal, že sa nevie do budovy dostať. Neuplatnil si ani právo na odpustenie nájomného, ktoré po šiestich mesiacoch zaniklo,“ povedala zástupkyňa prednostu Ivana Buranská.

Tvrdí tiež, že práce, ktoré na škole zabezpečil Cyril Ivan, sa museli vykonať zvnútra, čo znamená, že sa do budovy dostal. On trvá na tom, že sa robili len zvonka. Ide napríklad o opravu poškodených dverí a okien. Radnica namieta, že na oknách boli mreže, predložila o tom fotodokumentáciu.

Štefek: Mali ste jednu zámku odpíliť

„Vážim si váš prístup pri budovaní školy aj pri jej záchrane. Ale mali ste tú jednu zámku odpíliť, ak vám bránila v užívaní školy,“ povedal Ivanovi na zastupiteľstve viceprimátor Štefan Štefek. Poznamenal, že sa čuduje sudcovi, že rozhodol tak, ako rozhodol.

V správe, ktorú radnica predložila poslancom, sa píše: „Máme za to, že súd tendenčne, nesprávne a jednostranne posudzoval nami predložené dôkazy ako nedostatočné...“

ico

Dnes sa v budovách učia stredoškoláci

Cyril Ivan na ZŠ Levická dlhé roky učil, neskôr bojoval za jej záchranu. Keď ju mesto zrušilo, občianska iniciatíva poverila Ivana zriadením súkromnej základnej školy s materskou školou. Pokúšali sa o jej zaradenie do siete škôl v extrémne krátkom čase, ešte počas letných prázdnin 2004. Na ministerstve však neuspeli. Cyril Ivan za to viní mesto, údajne robilo „tlaky“.

Koncom roka 2004 poslanci schválili odstúpenie od nájomnej zmluvy, hoci bola uzatvorená na dobu určitú - do 30. júna 2005. Cyril Ivan voči tomu zaslal protest, no neuspel. Mesto argumentovalo aj nezaplateným nájomným. Radnica neskôr budovy prenajala stredným školám, ktoré tam fungujú dodnes.

(mh)


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 889
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 835
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 677
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 673
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 611
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 382
  7. Sereď v úlohe profesora 316
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 268
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 191
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 187

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Kam vyraziť