Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Obyvateľom sídliska prekáža medzisklad

Mesto má so spoločnosťou podpísanú zmluvu o prevádzkovaní medziskladu na Ulici Fraňa Kráľa po dobu 20 rokov.

Medzisklad na sídlisku.(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Obyvateľom časti večianskeho sídliska prekáža medzisklad, ktorý sa nachádza v blízkosti ich rodinných domov. Sťažujú sa na zápach, potkany, neporiadok a zničené cesty. Chcú ho dostať mimo obytnej zóny. Podľa vedenia mesta to nie je v súčasnosti možné z viacerých dôvodov. Tvrdí však, že sprísni kontrolné opatrenia. K tým sa zaviazala aj spoločnosť, ktorá sa všetky nedostatky, ako vraví, snaží odstraňovať operatívne.

Podnety na inšpekciu

„Ľudia sú zdecimovaní. Priamo pri domoch máme v podstate smetisko, je z toho smrad, potkany, hmyz, všade lietajú igelitky a PET fľaše. Chceme, aby bol medzisklad odsťahovaný,“ vraví Šalianka, ktorá býva neďaleko medzi-skladu. V ňom je odpad nakladaný na veľkokapacitné autá, ktoré ho odvážajú na skládku do Mochoviec.

„Ak z nejakých dôvodov nemôže byť medzisklad premiestnený v krátkom čase, tak treba nájsť technické riešenie na zlepšenie stavu. Bolo by dobré, keby mesto zvolalo verejnú diskusiu v zmysle VZN, kde by sa občania mohli vyjadriť ku skládke a aj k stanovištiam kontajnerov, respektíve neporiadku na sídlisku. Hlavne mi záleží na deťoch, škôlkari tadiaľto chodia na prechádzaky, tie predsa nemôžu existovať v takomto prostredí,“ vraví Šalianka, ktorá niekoľko problémov načrtla aj priamo členom komisie životného prostredia.

Otázkou medziskladu sa začala vážnejšie zaoberať potom, čo z neho cez leto enormne zapáchal nazhromaždený odpad. V tom období ho bolo viac, keďže firma vypomohla svojej sesterskej spoločnosti z Levíc. Tento dočasný problém však vyriešili do niekoľkých dní s tým, že prijali aj opatrenia do budúcnosti.

Elektronická aukcia

Medzisklad na Ulici Fraňa Kráľa susedí s kotolňou patriacou spoločnosti MeT, ktorej 100- percentným vlastníkom je mesto. Bol vybudovaný skôr, ako sa začala výstavba rodinných domov.
Likvidáciu odpadu v Šali, vrátane prevádzkovania dvoch zberných dvorov zabezpečuje spoločnosť Sita Slovensko. Elektronickou aukciou vyhrala verejnú súťaž. S mestom má v súčasnosti uzatvorenú zmluvu do konca roka 2019. Túto službu vykonávala pre mesto už od roku 1993, ale pod názvom Syko Šaľa.

V roku 1997 mala s mestom podpísať zmluvu o vybudovaní a prevádzkovaní medzi-skladu na Ulici Fraňa Kráľa vo Veči minimálne po dobu 20 rokov. Podľa nej by tak malo prevádzkovanie medziskladu vypršať v roku 2017. Mesto ju však dodatkom predĺžilo o dva roky, do doby ukončenia zmluvy so spoločnosťou Sita.

„Zmluvy platia a náš zmluvný partner zrejme nebude súhlasiť, že jednostranne vypovieme zmluvu o medzi-sklade, pokiaľ má právne záväznú zmluvu, kde sme sa zaviazali, že budeme likvidovať odpad prostredníctvom medziskladu. Je to nereálne aj pre nás, pretože ceny by v tom prípade boli pre zber komunálneho odpadu iné. Ak by sme chceli medzisklad presťahovať, museli by sme to spraviť na vlastné náklady,“ vraví primátor Martin Alföldi.

Kompostáreň neúspešná

Úmyslom mesta bolo vybudovať kompostáreň pri ČOV smerom na Vlčany, kam by postupne presunuli aj medzisklad. Na investíciu sa snažili získať eurofondy, projekt však nebol úspešný.

„My sme predložili mestu koncepciu odpadového hospodárstva a jeho presunu mimo zastavanej zóny. Spravili sme projekt za takmer milión korún na kompostáreň a EIU-posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Aj našou snahou je presťahovať sa, ale sami to nemôžeme spraviť, pretože pozemok je mestský a k eurofondom sa dá dostať len v spolupráci s mestom a zastupiteľstvom,“ vraví vedúci prevádzky spoločnosti SITA Slovensko Gabriel Sýkora.

Ak bude na tom mesto finančne lepšie a poslanci projekt podporia, mesto by sa podľa primátora mohlo v budúcnosti opätovne uchádzať o eurofondy na kompostáreň.

„V 2019 končia všetky zmluvy o odpade a povinnosťou mesta bude vypísať nové verejné obstarávanie na nového dodávateľa. Možno to vyhrá niekto, kto bude mať skládku 3 kilometre od mesta a nebude potrebný medzisklad. Možno do roku 2019 bude vymyslená úplne iná likvidácia odpadu. Teraz v každom prípade sprísnime kontrolu prevádzky medziskladu,“ poznamenáva Alföldi.

Podľa Gabriela Sýkoru sú na prekládke dodržiavané všetky zákony o odpadoch a tiež všetky povinnosti, ktoré stanovujú vyhlášky. Sú podľa jeho slov v súlade s platným prevádzkovým poriadkom, ktorý schvaľuje obvodný úrad životného prostredia.

„Je deratizovaná trikrát ročne, plocha, na ktorej sú prekladané odpady, je operatívne čistená. Manipulačná plocha je odizolovaná, všetky vody z prekládky prechádzajú pred vstupom do verejnej kanalizácie lapolom, ktorý má skúšku tesnosti. Filtre sú pravidelne kontrolované a menené odbornou firmou. Okolie prekládky je trikrát do týždňa čistené, nálety odpadu sú v mnohých prípadoch zo sídliska,“ vraví vedúci prevádzky. Dodal, že spoločnosť reaguje na všetky podnety, ktoré „nie sú zveličené“ a odstraňuje ich operatívne.

„Zatiaľ sme nemali problémy takého charakteru, že by to niekomu znepríjemňovalo život. Vystúpili iba teraz, v extrémnych horúčavách, ale odpad sme okamžite začali zasýpať chlórovým vápnom a zabezpečili sme umytie cesty. Že je medzisklad tŕňom v oku ľudí, chápem, medzičasom si tam vybudovali krásne domy, medzi ktoré odpad nesvedčí. Ale jeho miesto kedysi určilo mesto a schválili poslanci,“ dodáva Sýkora.


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 4 271
  2. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 899
  3. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 329
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 282
  5. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 235
  6. Koalícia siedmich strán siaha po Greššovi. Má poraziť extrémistov aj Belicu 229
  7. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 221
  8. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 197
  9. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 172
  10. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0

Futbalisti Nitry dnes privítali tretí tím z minulej sezóny Fortuna ligy, ktorý úspešne reprezentoval v Európskej lige.

Blízke regióny

Pestuje celý život, no taký obor sa v jej záhrade ešte neurodil

Na dovolenky nechodí, najväčším relaxom pre Helenu Moderdorfskú zo Zavara je jej záhrada. Tento rok vypestovala unikátnu dyňu.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy v súťaži nevybrali

Ponuka jediného uchádzača, spoločnosti Arriva Trnava, bola pre radnicu neprijateľná.

Voľby do VÚC 2017 Hlohovec: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Hlohovec.

Všetky správy

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

Minúta po minúte: Sociálni demokrati sa pre zlý výsledok rozhodli odísť do opozície

Prvé povolebné odhady hovoria o výhre Merkelovej konzervatívcov.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia herézy

Dožadujú sa opatrenia, ktoré sa proti pápežovi použilo naposledy v 14. storočí.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Kam vyraziť