Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Rakovina krčka maternice nebolí, ale zabíja

Každý rok 600 nových ochorení a 200 úmrtí.

MUDr.Jana Drieňovská.

DUNAJSKÁ STREDA. To je naša bilancia následkov rakoviny krčka maternice. O zákernom ochorení, príznakoch a možnostiach prevencie sme sa rozprávali s MUDr. Janou Drieňovskou z gynekologickej ambulancie v Dunajskej Strede.

Je známe, že rakovinu krčka maternice spôsobuje vírus HPV a dá sa jednoducho zistiť už v počiatočnom štádiu. Chodia k Vám pacientky pravidelne a zodpovedne na prehliadky?

- Väčšinou mladé dievčatá prídu ku gynekológovi preto, že si chcú dať predpísať antikoncepciu. V rámci tejto prípravy na antikoncepciu však ja, aj moji kolegovia urobíme preventívnu prehliadku, súčasťou ktorej je aj cytologický odber. Aj keď by možno samé od seba na ten odber neprišli, pre recept na antikoncepciu prídu vždy a vtedy si ich „odchytíme“. Mám totiž pacientky, ktoré neboli na takomto vyšetrení aj viac ako päť rokov a veru musím povedať, že v mnohých prípadoch sa objaví neuspokojivý nález. A takúto skúsenosť nemám len ja, ale je to, bohužiaľ, pravidlo na celom Slovensku.

Ako sa prenáša HPV vírus?

- Nakaziť sa vírusom HPV možno nechráneným pohlavným stykom, a to nemusí byť práve ani aktuálny partner, ale mohol to byť aj jeden z predchádzajúcich sexuálnych partnerov, ktorý ich infikoval. Dôležitú rolu v takomto prípade zohráva imunitný systém. Pokiaľ je žena imunologicky zdravá, jej organizmus sa s infekciou vysporiada a nemusí prísť k žiadnemu poškodeniu buniek krčka maternice. Pokiaľ však zlyhá imunitný systém a pridruží sa účinok iných exogénnych faktorov, napr. promiskuita, fajčenie cigariet, užívanie hormonálnej antikoncepcie či zlá životospráva, tak sa to ochorenie môže rozvinúť. Približne 70% HPV vírusom infikovaných žien sa spontánne vylieči.

Má rakovina krčka maternice v začiatkoch nejaké príznaky? Bolí? Svrbí?

- Spočiatku pacientky nič necítia, sú absolútne bez symptómov, čo je veľmi zradné. Preto je nesmierne dôležité, aby sa im pravidelne spravilo kvalitné vyšetrenie. Niektoré pacientky však už prídu s tým, že majú napríklad kontaktné krvácanie po pohlavnom styku, samozrejme na to dávame pozor, lebo to je prvý signál, že niečo nie je v poriadku. Iným príznakom je krvácanie mimo cyklu, prípadne zvláštny výtok. Takýmto pacientkam sa venujeme intenzívnejšie, častejšie, viac ich edukujeme a predvolávame na kontroly.

Spomínali ste kvalitné cytologické vyšetrenie. Ako prebieha?

- Svojim pacientkam vždy vysvetlím, čo to cytológia je, aké bunky sa vyšetrujú a z akej časti krčka maternice ich kefkou odoberám. Poviem im o štandardnej cytológií, kde sa bunky natierajú priamo na sklíčko a aj o novej LBC cytológií, kde ich vymývam do špeciálneho roztoku. Ženy, ktorým robím LBC cytológiu, si už potom pri kontrolnom vyšetrení samé žiadajú tento moderný sofistikovaný odber. Sama vidím, čo všetko môže zhoršiť kvalitu odobraného steru. Prevažne ide o prebytočný hlien, krv, baktérie. Viem si predstaviť, ako je to na sklíčku v laboratóriu potom ťažko čitateľné. Pri LBC cytológií je to iné, pretože vďaka roztoku si v laboratóriu vedia bunky naniesť na sklíčko aj viackrát a bunky sú potom prehľadné, ľahko skúmateľné. Navyše táto technika umožňuje vyšetriť aj prítomnosť rizikovej skupiny HPV vírusov, chlamýdií a pod. Takto sa odbremení pacientka od opakovaných vyšetrení.

Je cytológia spoľahlivá?

- Podľa môjho názoru je to najspoľahlivejšia metóda na zistenie včasných štádií rakoviny krčka maternice, pretože krčok maternice je orgán, ktorý je voľným okom pozorovateľný, najdostupnejší,, odber je nebolestivý, trvá len minútku a nezaťažuje ženu. Myslím si, že neexistuje taký orgán v tele ženy alebo muža, ktorý je jednoducho a lacno dostupný na včasnú diagnostiku rakoviny.

Čo by ste odkázali čitateľom, na čo si treba dávať pozor?

- Na Slovensku na rakovinu krčka maternice ročne umrie 200 žien a ďalších 600 ich ochorie. Treba si zafixovať, že tak ako chodíme pravidelne k zubárovi, lebo chceme mať pekné biele a zdravé zuby, treba ísť aj ku gynekológovi a mať zdravé reprodukčné orgány. Práve teraz prebieha celoslovenská osvetová kampaň, ktorá nabáda ženy k zodpovednému prístupu k prevencii.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 3 228
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 203
  3. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 436
  4. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 334
  5. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 302
  6. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 298
  7. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 236
  8. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 205
  9. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 200
  10. Rumanová na hody s Nitrou 184

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Zlaté Moravce si zvolíme iba troch poslancov. O tieto miesta má záujem osemnásť kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Kam vyraziť