Poslanecký zbor prasknutú nádrž zatiaľ neriešil, problém iba vzal na vedomie. Zaoberať sa ním mieni v novembri.
ZLATÉ MORAVCE. Úplne zbytočná škoda vznikala každý deň mestskej nemocnici. Praskla tam stará nádrž, v ktorej je skondenzovaná teplá voda na ohrievanie.
Riešenie problému ale nateraz odložili, keďže mestské zastupiteľstvo si len vypočulo správu riaditeľa nemocnice a problémom sa mieni zaoberať na najbližšom zasadnutí v novembri.
Nemocnica po týždňoch unikania teplej vody nádrž izolačnou penou utesnila, to je ale len dočasné riešenie.
Starú a zhrdzavenú nádrž treba vymeniť
Podľa šéfa mestskej nemocnice Michala Grujbára únik vody nebol problémom, ktorý by neumožňoval chod nemocnice.
Prehrdzavená nádrž má 26 rokov. „Oslovili sme firmy, či vôbec vedia takúto nádrž vymeniť. Odpovedala jediná spoločnosť, ktorá nám dala cenovú ponuku,“ povedal Michal Grujbár.
Podľa neho samotná nádrž vyjde na 11-tisíc eur, ďalších zhruba 17-tisíc zhltnú montážne práce, pretože bude treba vybúrať časť steny kotolne. Vzhľadom na značný technický zásah odhadol riaditeľ celkovú investíciu na 30-tisíc eur.
Špecializovaná firma nemocnici odpísala, že nádobu je schopná vyrobiť do šiestich týždňov po zaplatení prvej splátky.
Grujbár navrhol, aby mesto zvýšilo svoj príspevok na nemocnicu. Tieto peniaze by umožnili prasknutú nádrž vymeniť, riešili by aj celkové tepelné hospodárstvo nemocnice.
Laktiš: Strácali sme veľa energie
Meranie mestského energetika Ivana Laktiša hovoria o tom, že z nádrže denne unikalo približne tisíc litrov vody.
„Tento problém vznikol v úpravovni vody, kde sa voda zbiera do 6 300-litrovej nádrže a tá nám tiekla. Zhruba tisíc litrov denne sa muselo doplniť a ohriať na 80 až 90 stupňov, a to bol veľa energie,“ povedal energetik Ivan Laktiš.
Poslanci správu o probléme vzali na vedomie len pár týždňov pred začiatkom vykurovacej sezóny. Definitívne rozhodnutie, ako vyriešiť poruchu, nechali na novembrové zasadnutie mestského parlamentu.
Straty energií sú aj inde
Nemocnica stráca aj ďalšie peniaze na unikajúcom teple. Niekde pred chirurgickým pavilónom je prasknuté potrubie, z ktorého uniká značná časť tepla – zistili to merania. Náklady na opravu vyčíslili na 11 800 eur.
Riaditeľ Grujbár navrhol decentralizovať kúrenie. Znamenalo by to, že každá nemocničná budova by mala svoj vlastný kotol.
Od tohto kroku sa očakáva úspora na zastaralej centrálnej kotolni a až 30-percentné ušetrenie nákladov na teplo.
Decentralizácia by vyšla na zhruba 450-tisíc eur, návratnosť investície by podľa Grujbára bola do päť a pol roka.