Stromy majú premokrený koreňový systém. Drenážne valce pomohli len dočasne.
NITRA. Stromy, ktoré lemujú Svätoplukovo námestie, postupne odumierajú. Šesť betónových skruží, v ktorých rástli, je už úplne prázdnych. Rovnako skončia onedlho aj ďalšie tri, stromy v nich vysychajú.
Dôvodom však nie je nedostatok vlahy, ale premokrený koreňový systém.
Problémy spôsobuje voda, ktorá steká zo svahu na námestí. Podľa územného plánu sa má tento terén vyrovnať, určite však nie v blízkej budúcnosti. Ak radnica nezasiahne, zostane zrejme dolná časť námestia úplne bez stromov.
V týchto sktŕužiach kedysi rástli stromy. Foto: (MH)
Len dočasné zlepšenie
Stromy rastú v betónových skružiach, ktorých dno tvoria z veľkej časti pozostatky stavieb z bývalého námestia.
„Premokrenie vzniká splavovaním vody z vyvýšeného námestia (až po fontánu) do vegetačných otvorov stromov s malou možnosťou priesaku do okolia,“ povedal Pavol Jakubčin z radnice.
Dodal, že po výsadbe stromov, keď bol ich koreňový systém pri povrchu, mal aj viac kyslíka: „Teraz, po prekorenení sa do hlbších vrstiev, má menej možností vyhnúť sa premokreniu. S týmto problémom sa pasujeme už takmer pätnásť rokov.“
Približne pred desiatimi rokmi mesto inštalovalo do každého otvoru, kde rastie strom, jeden až tri drenážne valce. Za úlohu mali odobrať časť prebytočnej vody.
Situácia sa podľa Jakubčina zlepšila na niekoľko rokov. Teraz je opäť kritická. Kým pôvodne usychali len stromy, ktoré sú vo vnútornom kruhu, teda bližšie k svahu, v súčasnosti majú problémy aj stromy vo vonkajšom kruhu.
„Vo vegetačnom otvore dochádza aj ku kumulácii solí používaných v zimnej údržbe, čo rovnako stromom neprospieva,“ poznamenal Jakubčin.
Najviac trpia dreviny bližšie k námestiu. Foto: (MH)
Riešením je žľab
Radnica zo začiatku nahrádzala vyschnuté stromy novými. Keď sa problém s nadbytkom vody po čase opäť prejavil, nechala betónové skruže prázdne.
„Je oveľa ľahšie riešiť problém s nedostatkom vody, ako s jej nadbytkom,“ konštatoval Jakubčin. Jedným z riešení je vybudovať zberný žľab, ktorý by lemoval oblúk stromoradia. Zachytil by vodu predtým, ako stečie do vegetačného otvoru stromov.
„Tento žľab by sa mal zaústiť do najbližšej šachty pre dažďovú vodu. Finančnú náročnosť neviem posúdiť, ale určite by nebola malá. Takéto riešenie by navyše musel odsúhlasiť aj autor projektu pešej zóny a Svätoplukovho námestia,“ povedal Pavol Jakubčin.
Investícia do žľabu je však otázna. Podľa územného plánu sa totiž námestie v budúcnosti zmení, počíta sa s vyrovnaním jeho terénu. „Riešenie súčasného stavu je ovplyvnené aj týmto faktom,“ potvrdil Jakubčin.
Vysychá aj strom vo vonkajšom okruhu. Foto: (MH)