Obyvatelia bytového domu pravdepodobne požiadajú mesto o odkúpenie bytu, ktorý obývajú bezdomovci.
ŠAĽA. Obyvatelia Jazernej ulice spísali petíciu za zrušenie útulku. Sťažujú sa okrem iného aj na správanie niektorých bezdomovcov, ktorí sú v ňom ubytovaní.
Poslanci však na ostatnom zastupiteľstve nenašli žiadne riešenie tejto situácie.
Útulok bude na Jazernej ulici minimálne do roku 2014, po vybudovaní nového domova dôchodcov by sa mal presťahovať do existujúcej budovy zariadenia pre seniorov.
Zmluva o výpožičke
Útulok - štvorizbový byt na prízemí jedného z bytových domov na Jazernej ulici prevádzkuje organizácia sociálnej starostlivosti od roku 1993.
Rozhodnutím vtedajšieho primátora bol vyňatý na dobu neurčitú z bytového fondu so zmenou účelovosti na nebytové priestory s použitím ako náhradné ubytovanie - spoločná ubytovňa pre bezdomovcov.
V súčasnosti je právny vzťah k bytu upravený zmluvou o výpožičke uzatvorenej medzi mestom a organizáciou na dobu určitú do 1. apríla 2018 s účelom použitia ako útulok pre bezdomovcov.
Útulok poskytuje ubytovanie za symbolickú sumu 11 ľuďom bez domova, výlučne mužom. Byt musia opustiť vždy ráno o 8. h, vracajú sa naspäť o 5. h popoludní.
V nedeľu v ňom môžu byť celý deň, aby si oprali veci. Reguluje ich prevádzkar, ktorý má kľúče od vchodu i bytu.
Pečiatka od hygieny
S umiestnením útulku sú však obyvatelia bytovky na Jazernej ulici nespokojní. Ich sťažnosti rieši organizácia spolu s ostatnými kompetentnými už od roku 2004.
„V máji 2008 sa na mesto a OSS opätovne obrátil predseda spoločenstva vlastníkov bytov s požiadavkou na odstránenie technických nedostatkov kanalizácie v byte č. 47. OSS vzápätí zabezpečila opravu a odstránenie technickej závady. Odvtedy neevidujeme žiadne ďalšie upozornenie či požiadavku na opravu závad na vodovodných a kanalizačných rozvodoch, ktoré sú ako neodstránené uvádzané v petícii,“ píše sa v materiáli, ktorý predkladal Ľubor Gál, riaditeľ organizácie sociálnej starostlivosti.
„Mali zlú kanalizáciu, ktorá presakovala, a keď som ako predseda vyzval organizáciu, poslali tam údržbára, ktorý spravil odpad tak, že ho obalil igelitovým vreckom,“ vraví Miroslav Kudry.
Ukazuje pritom na fotografie, ktoré korešpondujú s jeho slovami. Poslancom predložil aj tie, ktoré zachytávajú zanedbaný interiér.
„Ak si myslíte, že takéto veci spĺňajú hygienu, tak vám tam doprajem naobedovať sa, dobrú chuť,“ povedal Kudry poslancom.
Útulok však oficiálnu pečiatku od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre podľa našich informácií má.
Rekonštrukcia nutná
Otázku útulku rieši Miroslav Kudry ako predseda spoločenstva asi päť rokov.
„Niektorí sú neprispôsobiví, keď sú podgurážení alkoholom, vyčíňajú, vulgárne sa správajú. Keď sa zotmie, vypadne žiarovka alebo ženy prichádzajú z nočnej, boja sa ísť do vchodu. Ja hovorím, že kto má veľké sociálne cítenie, nech si ich nasťahuje na rok k sebe.“
Keďže v súčasnosti mesto nemá k dispozícii žiadne voľné priestory, ktoré by mohli slúžiť dočasne ako útulok, situácia sa nemení. Minimálne do roku 2014.
Vtedy by sa mohol pre potreby azylového bývania využiť súčasný objekt Zariadenia pre seniorov na Nešporovej ulici.
Sústredili by sa v ňom okrem útulku pravdepodobne aj nocľaháreň a zariadenie núdzového bývania. Vyplýva to aj zo schváleného Komunitného plánu sociálnych služieb.
„Čo budeme robiť dovtedy, stále to tam máme trpieť, veď aj my máme deti. Budeme to pravdepodobne riešiť tak, že požiadame mesto o odkúpenie toho bytu,“ povedal nám Miroslav Kudry znechutene.
„V roku 2008 sme navrhovali zrušenie útulku s tým, že sme sa snažili zriadiť celoročnú nocľaháreň pre bezdomovcov, ktorá dnes funguje každoročne len v zimných mesiacoch. Myslím si, že ak by sme pristúpili v rokoch 2008 až 2010 k tomu, že by sa zrealizovala rekonštrukcia objektu na Partizánskej ulici, boli by sme tento problém dávno vyriešili,“ povedal primátor Martin Alföldi.
Sezónna nocľaháreň na Partizánskej ulici v roku 2011 vyšla mesto na 18 100 eur. Ak by sa z budovy vytvorilo kombinované zariadenie s celoročným režimom prevádzky, predpokladané celkové náklady z rozpočtu mesta sú v pláne vyčíslené na 17-tisíc eur ročne. Suma je už po odrátaní príspevku a predpokladanej úhrady za služby od klientov.
Ročné prevádzkovanie azylového bývania v starom domove dôchodcov by podľa plánu mesto stálo 16 600 eur, to iba v prípade získania dotácie. Obe budovy vyžadujú rekonštrukciu.
Útulok stojí mesto ročne podľa komunitného plánu približne 8-tisíc eur, na ktorého prevádzku mesto aj v roku 2012 čerpá finančný príspevok z účelovej dotácie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Miroslav Kudry na zastupiteľstve predložil aj fotografie.