Bella je prvým slovenským kozmonautom. Vďaka nemu sa Slovensko stalo 21. krajinou sveta, ktorá poslala do vesmíru svojho občana.
NITRA. Desiatky detí mohli diskutovať o vesmíre a živote v ňom s Ivanom Bellom, prvým slovenským kozmonautom. Besedu s ním usporiadali v nitrianskom obchodnom centre Centro Nitra, kde do 10. októbra prebieha špecializovaná výstava Deti na Mesiaci.
Bella sa pred trinástimi rokmi stal súčasťou rusko-francúzsko-slovenskej posádky 27. expedície na vesmírnu stanicu Mir. Vo vesmíre strávil bez dvoch hodín osem dní. A práve okolo jeho pobytu v kozme sa točilo najviac detských otázok.
Deťom napríklad vysvetľoval, ako sa vo vesmíre kozmonauti umývajú. „Sprchu pustiť nemôžete, lebo voda by nepadala dole, ale sa voľne vznášala v priestore a vy by ste ju museli naháňať. Kozmonauti na hygienu používajú rôzne utierky, ktoré sú buď navlhčené vodou alebo rôznymi dezinfekčnými prostriedkami,“ vysvetľoval.
Problém bol v holení, lebo klasické žiletkové strojčeky potrebujú silný prúd vody, čo sa vo vesmírnej stanici nedá dosiahnuť. Kozmonauti preto používali holiace strojčeky, na ktorých boli nasunuté akési vysávače. „Tie chĺpky sa hneď museli odsávať, aby nelietali v priestore, lebo by sa mohli napríklad dostať niekomu do očí a mohli by z toho byť zápaly,“ povedal Ivan Bella.
„Čo sa týka vlasovej hygieny, tak to som videl, ale o tom môžem len rozprávať,“ uťahoval si zo svojej holej hlavy slovenský kozmonaut. A ako teda videl kolegov umývať si vlasy? „Majú tam špeciálne šampóny, ktoré sa vmasírujú do vlasov a to sa potom takou utierkou z vlasov vyšúcha.“
Celá kozmická misia na Mire mala viacero poslaní. Jedno z najvýznamnejších bolo vedecké, keďže Bella na palube Miru pracoval na šiestich projektoch. Ten najznámejší súvisel s chovom japonských prepelíc. „Viezol som 60 vajíčok, ktoré boli predliahnuté tak, že hneď na druhý deň sa začali liahnuť,“ spomínal si Bella. Experiment s japonskými prepelicami bol podľa neho dôležitý aj preto, lebo v budúcnosti sa s nimi počíta ako s možnou stravou kozmonautov vo vesmíre – prepelice by si v kozme sami chovali.
Ivan Bella deťom povedal, že za významný považuje aj diplomatický cieľ misie. „Celému svetu mala zvestovať, že niekde v srdci Európy vznikla malá krajina, ktorá napriek malému počtu obyvateľov je natoľko vyspelá, že je schopná vyslať svojho človeka do vesmíru,“ podotkol Bella. Slovensko sa tak stalo 21. krajinou, ktorá mala svojho človeka vo vesmíre.