Krajskí poslanci si iba vypočuli maďarskú stranu. Čo spravia s mostom cez Ipeľ, nie je ešte jasné, čakajú na zmluvu z Maďarska.
NITRA. Mosty cez rieku Ipeľ na juhu Slovenska, ktoré mali spájať náš kraj s Maďarskom, sú vo hviezdach. Zatiaľ nie je jasné, či ich vôbec niekedy postavia.
Pôvodný projekt počítal s dvoma mostami – jeden mal stáť medzi obcou Pastovce v Levickom okrese a maďarskou dedinou Vámosmikola, druhý medzi obcou Chľaba v Novozámockom okrese a maďarskou dedinou Ipolydamásd. Každý most vychádzal na približne päť miliónov eur. Až 85 % sumy mala hradiť Európska únia, 10 % mali poskytnúť rozpočty oboch štátov a zvyšných 5 % mali platiť dotknuté regióny. Na slovenskej strane je tým regiónom nitrianska župa, keďže oba mosty by viedli na jej územie.
Predražený
Maďarská strana, ktorá je lídrom v tomto projekte, však zrazu prišla so zámerom postaviť iba jeden most, aj ten predražený – má stáť až 11,7 milióna eur, čo je viac ako dvojnásobok toho, za čo pôvodne chceli postaviť oba mosty.
Nápad ignorovať Pastovce a postaviť premostenie len neďaleko Chľaby vzbudil na poslednom rokovaní krajského parlamentu búrlivú diskusiu. „Dnes je situácia taká, že z dvoch mostov je odrazu jeden a aj ten je drahší ako mali byť oba pôvodné mosty dokopy. Pritom som vyslovene žiadal, aby to nepredražovali, a teda aby to aj poslanci mali vôľu schváliť,“ povedal nitriansky župan Milan Belica (Smer-SDKÚ-KDH).
Predraženie projektu podľa Belicu vysvetlili teritóriom vtákov v oblasti plánovanej výstavby mosta. Župan to ale ako argument neberie, podľa neho je v lokalite vtáčie údolie „tisíc rokov“.
Belica: Hrozí, že Brusel most nepreplatí
Viacerí župní poslanci apelovali na to, aby kraj od projektu neodskočil a aby sa prepojenie medzi maďarskou a slovenskou stranou dotiahlo do konca. Most počíta s vozidlami do dvanásť ton, okrem dopravy tovarov by mal uľahčiť aj dochádzanie ľudí z regiónov za prácou.
„Sú tam technické a administratívne problémy, ale to nás neoprávňuje, aby sme tento projekt nedorobili,“ povedal Imrich Hugyivár (SMK).
Pred odstúpením od projektu varoval aj poslanec László Fekete (SMK). Podľa neho by v takom prípade kraj posudzovali ako neschopný realizovať podobné projekty. „Nebol by som za odstúpenie od projektu, keď už peniaze naň boli schválené,“ povedal.
Župan Belica poslancov ubezpečil, že nie je proti mostu, nechce si však na krk zavesiť riziko, že niekde nastane chyba, Brusel peniaze na most nedá a kraj tak bude musieť zaplatiť plnú sumu.
Podľa upravenej verzie projektu by slovenská strana za most v Chľabe zaplatila až 4,11 milióna eur, čo je suma, ktorá by podľa Belicu mohla náš kraj položiť. Túto cifru však župa platiť nebude musieť, ak sa podarí získať peniaze z Európskej únie. V takom prípade by kraj za most v Chľabe platil 'len' päťpercentné spolufinancovanie, čo predstavuje 205-tisíc eur.
Most môže ešte padnúť
Most prináša pre Nitriansky samosprávny kraj viacero rizík. Okrem evidentnej predraženosti plánovaného mosta prekáža župe aj to, že na maďarskej strane nie sú doteraz vysporiadané pozemky.
Maďarská strana ako líder projektu navyše doteraz nepredložila nitrianskej župe zmluvu o partnerstve. Belica upozornil, že kraj nepodpíše „hocičo“, o zmluve sa podľa neho musí vyjednávať.
Návrh zmluvy by mal na kraj doraziť ešte v priebehu tohto týždňa. Následne bude musieť krajský parlament mimoriadne zasadnúť a k zmluve sa vyjadriť.
Pre krátkosť času je ohrozený celý projekt výstavby mosta. Ťahanice o definitívnu podobu mosta môžu spôsobiť, že prostriedky určené na programovacie obdobie 2007-2013 prepasieme.