Stovky ľudí z dvoch krajov – Nitrianskeho a Trnavského – sa zapojili do dvojdňového cvičenia, ktoré malo aj pred očami medzinárodných pozorovateľov preveriť pripravenosť krajiny na haváriu v atómovej elektrárni. Cvičenie takéhoto rozsahu sa v ére samostatného Slovenska ešte nikdy nerobilo, zatiaľ neprebehlo ani v žiadnom inom štáte Európskej únie.
Cieľom cvičenia s názvom Havran 2012 bolo preskúšať záchranné zložky na celonárodnej úrovni. Preveroval sa hlavne tok informácií od elektrárne až po ministerstvá. Cvičenie zároveň otestovalo koordináciu všetkých zložiek krízových štábov, súčinnosť polície, hasičov, záchranárov, zdravotníkov i vojakov.
Chyby boli, aké, nie je ešte jasné
„Vieme aj o nejakých chybách, ale nechcel by som predbiehať, najskôr musíme chyby analyzovať,“ povedal Jozef Buček, štátny tajomník ministerstva vnútra.
Buček zdôraznil, že cvičenie bolo pod drobnohľadom pozorovateľov z piatich štátov. Rakúsky pozorovateľ podľa tajomníka skonštatoval, že naša elektráreň je veľmi bezpečná.
Príčinou simulovanej havárie bolo zemetrasenie blízko elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Cvične preto evakuovali časť obyvateľov zo šiestich obcí.
Podľa šéfky Úradu jadrového dozoru Marty Žiakovej sú okolo elektrárne dve zóny. „Prvú tvorí päťkilometrový okruh okolo elektrárne, ktorý sa chráni ako prvý,“ povedala. Polícia tento okruh zabezpečila. Podieľala sa na evakuácii obyvateľov a strážila tiež zónu, aby do nej nikto nevstúpil a aby nemohlo dôjsť k rabovaniu.
Druhý okruh tvoria obce v rozpätí zhruba 21 kilometrov vzdušnou čiarou od elektrárne. V nich sa predpokladajú následky v prípade veľmi ťažkej havárie elektrárne.
Kompletná evakuácia
Do cvičenia sa zapojilo aj niekoľko obcí v našom kraji. Vybraní obyvatelia absolvovali kompletnú evakuáciu – od naloženia do autobusu cez presun až po vykonanie dozimetrickej kontroly a očisty.
Deti zo základných škôl previezli na Levickú ulicu do Nitry, kde sa podrobili dekontaminácii.
Všade bolo plno mužov v sivých skafandroch a plynových maskách s dozimetrami. Umývali tu aj autá z kontaminovaných zón. Na vozidlá nastriekali aktívnu penu. Rádioaktívnu vodu potom odčerpala cisterna, ktorá ju zaviezla na miesto, kde sa ukladá rádioaktívny odpad.
Havran 2012
Do cvičenia sa zapojilo zhruba 800 ľudí, vrátane pracovníkov obvodných úradov a záchranných zložiek. Ďalšie stovky ľudí tvorili pracovníci elektrárne a jej dodávatelia. V prípade reálneho ohrozenia by ale v 21-kilometrovom pásme od jadrového zariadenia bolo potrebné evakuovať 108 obcí a asi 270-tisíc obyvateľov v Trnavskom a Nitrianskom kraji.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK