Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Ľudia na Pivovarskej ulicii žijú v obave, či na nich niečo nespadne

Opakované žiadosti na vyňatie budovy Pamiatkový úrad v Bratislave obyvateľom zamietol.

(Zdroj: (LAZ))

SEREĎ. Budova bývalého pivovaru na Pivovarskej ulici v Seredi potrebuje nevyhnutnú opravu fasády, a to nielen z estetického, ale najmä z bezpečnostného hľadiska, vravia jej obyvatelia. Zdevastovaná omietka totiž neustále padá a ohrozuje okoloidúcich.
Pristúpiť k rekonštrukcii zo dňa na deň je však nemožné. Na pohľad „barabizňa“ je totiž v skutočnosti národnou kultúrnou pamiatkou. Akékoľvek zásahy na nej musí najprv odsúhlasiť pamiatkový úrad.

Rekonštruovali strechu

Budova na Pivovarskej ulici má takmer dvesto rokov. V zozname kultúrnych pamiatok je zapísaná od roku 1986. Skladá sa z troch častí, pivovaru, sýpky a bytového domu. Keďže sú stavebne spojené, sú chránené ako celok.
V bytovke sú štyri súkromné byty, ktoré ich majitelia väčšinou zdedili. Už rok sa snažia svoju časť vyňať z pamiatkovej ochrany, aby si mohli opraviť fasádu. Tú totiž nemôžu rekonštruovať bez dodržania určitých pokynov pamiatkarov.

Opakované žiadosti na vyňatie však Pamiatkový úrad v Bratislave obyvateľom zamietol. Nevyhovujúci stavebno-technický stav objektu nie je podľa úradu dôvodom na zrušenie národnej kultúrnej pamiatky alebo jej časti, objekt stále preukazuje pamiatkové hodnoty.

„Nevedia nás pochopiť, my tu žijeme v obave, či na nás niekedy niečo nespadne. Niektoré kritické miesta sme museli pre našu bezpečnosť odraziť, predsa nebudeme čakať, že to niekomu spadne na hlavu,“ vraví Róbert Beluský.

Ich „naťahovačky“ s pamiatkarmi, ako vravia, začali už v roku 2004, keď chceli vymeniť strechu, pretože pôvodná zatekala. Strecha bola deravá aj na miestach, ktorých vtedajším vlastníkom boli Domáce potreby Bratislava, štátny podnik v likvidácii. Opravil ich sčasti až nový majiteľ, ktorým je v súčasnosti súkromná pod-nikateľka z Hlohovca. Jej zámerom je podľa našich informácií vybudovanie malometrážnych bytov.

Na rekonštrukciu strechy požiadali obyvatelia bytovky o grant z ministerstva kultúry, najprv v roku 2004, potom v roku 2006. Hoci im ministerstvo schválilo vyše 9-tisíc eur, nikdy ich nedostali. Dôvodom bolo „administratívne pochybenie na strane poskytovateľa dotácie“, čiže ministerstva kultúry. Podľa hovorcu Jozefa Bednára boli finančné prostriedky vrátené do štátneho rozpočtu.
Strechu si tak obyvatelia bytovky museli spraviť svojpomocne na vlastné náklady. Vyšla ich na zhruba 7-tisíc eur.

Obnova na etapy

K zámeru obnovy fasády vydal Krajský pamiatkový úrad v Trnave právoplatné rozhodnutie. Spolu s ním odsúhlasil aj návrh technologického postupu.
Obnova si podľa úradu vyžaduje práce umelecko-remeselného charakteru, ktoré je nutné vykonávať pod dohľadom zodpovedného reštaurátora. Predpokladá sa totiž, že na čelnej fasáde sa nájde nejaký historický nápis s letopočtom, preto je potrebný človek, ktorý vie, ako to fixovať.

Majitelia bytovky by nemali pri prácach povolené napríklad celoplošne odstrániť o-mietky, mohli by iba tie, ktoré sú poškodené a nesúdržné, museli by zachovať všetky plastické štukové prvky na fasádach či korunnú rímsu. Museli by dať vypracovať návrh na sanáciu proti zemnej vlhkosti „bytovky“ oprávnenej osobe, ktorá ho musí vopred prekonzultovať s pamiatkarmi.

„Tieto stanovené podmienky aj finančne a podľa nášho názoru aj zbytočne zvyšujú náklady súvisiace s fasádou bytovky a sú aj časovo náročné. Keby sme si to omietli sami a na vlastné náklady, stálo by nás to zhruba 15-tisíc eur, takto nás to vyjde možno až na 40-50-tisíc eur. Ak by sme sa chceli uchádzať o grant, musíme mať na účte 30 percent z hodnoty, ktorú pýtame. To, samozrejme, nemáme. A tiež nie je isté, či grant dostaneme, respektíve jeho plnú sumu,“ hovorí Zuzana Molnárová.

„Peniaze z grantu nemôžeme zaručiť, tie prideľuje ministerstvo, môžeme ho len odporučiť grantovej komisii, ktorá posudzuje podané projekty. Grantové kolá sa vyhlasujú každý rok, vlani túto možnosť nevyužili, podľa mňa mali veľkú šancu,“ vraví pamiatkar Rastislav Petrovič.
Obyvateľom bytovky odporúča postupnú obnovu fasády.

„Ak im praská a vlhne dom, najprv musia zavolať statika a odborníka na sanáciu vlhkosti. Predsa ani vy by ste si najprv nevymaľovali dom a až potom opravovali strechu, keď viete, že medzitým vám môže zatekať,“ argumentuje Petrovič.

Práce by mal podľa neho spraviť štukatér pod dohľadom reštaurátora, keďže nejde o žiadnu náročnú rokokovú či barokovú výzdobu, nemalo by to byť finančne ani časovo náročné.
„Ak odborník urobí odborné veci, ostatné si môžu spraviť svojpomocne.“

Možnosti obnovy

Obyvatelia sa vo veci obrátili aj na radnicu. „Finančná pomoc vlastníkom bytov v pamiatkovo chránenom objekte nie je zo zákona možná,“ vysvetľuje viceprimátor Ľubomír Veselický.
Dodal, že ak by Krajský pamiatkový úrad v Trnave požiadal o stanovisko mesta na vyňatie časti objektu s bytmi z evidencie pamiatkovo chránených objektov, k požiadavke vlastníkov bytov by bolo kladné.
Budovou bývalého pivovaru sa bude tento mesiac zaoberať aj ministerstvo kultúry.

„Na základe podnetu jedného z majiteľov bytov minister kultúry poveril pamiatkovú inšpekciu výkonom ústredného štátneho dohľadu vo veci kultúrnej pamiatky. Preveríme konanie krajského pamiatkového úradu a zistíme stav objektu a možnosti jeho obnovy,“ upresňuje hovorca.

FOTO: (LAZ)


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 467
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 877
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 729
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 573
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 474
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 412
  7. Sereď v úlohe profesora 341
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 235
  9. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 210
  10. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 210

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť