Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Izabelu II v divadle pokrstili ružencom

Pokračovanie príbehu o francúzskej šľachtičnej prináša jednu podstatnú myšlienku - iba vášeň pre vzťah nestačí. Dôležitá je aj vzájomná láska, úcta a dôvera.

Pokračovanie príbehu o francúzskej šľachtičnej prináša jednu podstatnú myšlienku - iba vášeň pre vzťah nestačí. Dôležitá je aj vzájomná láska, úcta a dôvera.

NITRA. K úspešným slovenským autorkám sa zaradila Nitrianka Eva Ava Šranková. Vlani v lete vydala svoj debut Izabela - Láskou spútaní a v týchto dňoch sa na knižné pulty dostáva pokračovanie tohto historicko-romantického príbehu.

V knihe Izabela II – V tieni Notre-Dame opäť sledujeme osudy krásnej Isabely de Vosges, ktoré sa odvíjajú na pozadí skutočných historických udalostí vo Francúzsku a Taliansku polovice 15. storočia.

Symbol lásky a odpustenia

Vyštudovaná chemička píše popri práci, ktorej sa venuje s manželom v ich spoločnej firme. Literatúra a história sú jej životnými koníčkami, a tak nečudo, že ľúbostné príbehy sú v jej knihách úzko späté so skutočnými dejinnými udalosťami.

Fascinuje ju najmä stredovek, ktorý – hoci s pozlátkou nádhery, bohatstva a pompéznosti - neprial ženám často ani z tých najbohatších vrstiev.

Pokračovanie príbehu vášne, lásky a zrady Eva Ava Šranková predstavila v Divadle Andreja Bagara. Knihu Izabela II do života uviedla Monika Lobodášová, riaditeľka krajskej knižnice. „Knihu pokrstila ružencom - chcela som niečo netradičné, čo tu ešte nebolo, navyše to súvisí s knihou. Ruženec s krížom je symbolom Kristovej obety, lásky a odpustenia, rovnako aj Izabelin príbeh v sebe nesie toto posolstvo,“ vysvetlila spisovateľka.

Čitateľ sa v „dvojke“ zoznámi s ďalšími osudmi šľachtičnej Izabely, dcéry Filipa a Anny, ktorým osud a najmä Annin despotický otec nedopriali byť spolu. Na neľahkej ceste životom krásna Izabela stretáva mnohých ľudí - obdivovateľov i protivníkov. Nachádza lásku, vášeň, nezištné priateľstvo, obdiv, ale aj nenávisť a intrigy. Musí prekonať nejednu prekážku, kým nájde lásku, odpustenie a naplnenie svojho života.

V pozadíIzabelinho príbehu sa objavuje množstvo historických postáv ako napríklad René Lotrinský, Karol VII., Mária d´Anjou, Jolanda Aragónska či Jean „Bastard“ Orleánsky.

Každému, čo si zaslúži

„Izabeline osudy, ktorých dejiskom sú striedavo stredoveké Lotrinsko, Nancy, Orleans, Angres, Florencia a nakoniec Paríž, sa v tejto knihe uzavrú. Či šťastne? Myslím, že áno, aj keď pre mnohých bude možno vyvrcholenie prekvapením, no ja osobne nemám rada presladené happyendy. Každá postava dostane to, čo si zaslúži,“ pokračuje Eva Ava Šranková. „Moja kniha prináša jednu podstatnú myšlienku, že iba vášeň pre vzťah nestačí, dôležitá je aj vzájomná láska, úcta, dôvera a pochopenie, aby sa vzťah nezrútil ak domček z kariet.“

Okrem prózy je Nitrianka aj autorkou poézie a poviedok. Jedna z jej básní sa objavila aj v najnovšej knihe. „Ľuďom sa páčia moje verše, mám ich asi 30, ale knižne ich nechcem vydať. Necítim sa byť poetkou,“ vraví Šranková. „Na druhej strane, básňami si čistím dušu, je v nich to, čo ma trápi aj čo sa mi páči.“

Hriechy mocných ako srdcovka

Hoci Šrankovej druhá kniha vyšla len nedávno, spisovateľka už pracuje na ďalšom titule. Nebude to nijaké voľné pokračovanie Izabeliných osudov, ale pútavá beletria doplnená historickými faktami. Kniha s názvom Hriechy mocných už prešla redakčným čítaním a podľa edičného plánu vydavateľstva by mohla vyjsť najskôr na jar budúceho roka.

„Cítim, že tento román bude mojou srdcovkou. Zamerala som s v ňom na ženskú pocitovosť, knihu som písala, keď som bla šťastná a je to z nej aj cítiť,“ pokračuje autorka. „Pri jej čítaní si čitateľ bude môcť položiť otázku, čo všetko je človek schopný urobiť pre lásku. Najmä v prípade, keď štátne či rodinné záujmy boli nadradené prirodzeným ľudským citom. Kniha popri ľudských osudoch ponúkne aj históriu komplikovaných vzťahov v časoch talianskych komún a bojov v severnom Taliansku, zachytáva aj priebeh storočnej vojny.“

V popredí spomínaných udalostí bude čitateľ sledovať ľúbostný príbeh Francescy di Valetta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyrana „s dobrým menom“ Henricha de Moselle. Krásna a zbožňovaná žena mnohých vznešených mužov napokon nachádza svoje najväčšie šťastie aj utrpenie v hlbokej láske k priateľovi z detstva Enzovi di Challant.

Nitrianska spisovateľka Eva Ava Šranková so svojou novinkou.

Pesničku o Izabele od Kataríny Hasprovej ako prekvapenie autorke zaspievali Kristína Karabínošová a Marek Muzika z krajskej knižnice. FOTKY: (ČE)


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 2 075
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 810
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 391
  4. ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO) 375
  5. Zsebi porazil Čeľadice 265
  6. Vrábľania v derby naplno 248
  7. Hokejisti ako deň a noc 216
  8. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 190
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 188
  10. V nedeľu bude v Nitre reprezentačná hádzaná 170

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO)

Vráble v sobotu ožili megašlágrom druhej ligy staršieho dorastu.

Zsebi porazil Čeľadice

IV. LIGA JV: Prvá výhra Kozároviec. Na dno klesol Veľký Meder. Čeľadice prehrali tretí zápas v rade.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Letné terasy pri kostole sa budúci rok neotvoria

Úrady vraj terasy pri kostole ticho tolerovali.

Kasai Slovakia plánuje postaviť nový výrobný závod v Leviciach

Spoločnosť Kasai Slovakia plánuje v Géni postaviť závod na výrobu plastových interiérových komponentov pre automobilový priemysel.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Merckx: Súperi Saganovi len nahrávajú

Saganovi stačí na to, aby vyhral, získať desať metrov pred súpermi. Pri menej selektívnych pretekoch, je to pre ostatných až ponižujúce, vraví legenda.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Radivojevič: Do Slovana som nemal ísť. Zničil ma Krikunov, ktorý bol blázon

Mrzí ma len jedno, že nám ušla medaila z olympiády, priznáva hokejista Branko Radivojevič, od tejto sezóny hráč Dukly Trenčín.

Kam vyraziť