Bratia dizajnéri sa rozhodli „reinkarnovať“ vlnenú plsť. V Nitre predstavujú praktické veci pre domácnosť.
NITRA. O tom, že plsť žije, sa snažia svojou rovnomennou výstavou presvedčiť bratia Ondrej a Peter Eliášovci. V Salóne Nitrianskej galérie kolekciami svojich výrobkov znovuoživujú už zabudnutý textilný materiál.
Návštevník tu objaví zaujímavé dizajnérske kúsky – napríklad vinylovú platňu ako kuchynskú podložku, látku zopnutú cvokmi na netradičnú misu či zvieratká ako držiaky na servítky. Všetko z plsti.
Plsť stále aktuálna
Výstava ponúka možnosti, ako tradičný materiál z ovčej vlny nápadito a originálne uplatniť v súčasnej modernej domácnosti. „Spolu s bratom sme chceli vlnenú plsť nejako „reinkarnovať“ a ukázať, že je to stále aktuálny materiál a dajú sa z neho spraviť pekné veci,“ hovorí Ondrej Eliáš, absolvent VŠVU. Jeho brat Peter študoval priemyselný dizajn na STU, magisterské štúdium skončil tiež na VŠVU.
„Väčšinou každý, kto kedysi doma choval ovce, vedel vlnu spracovať na plsť, proces plstenia nie je zložitý. Vyrobili si z nej potom klobúky, papuče, kabanice a podobne. Dnes už s mizivým počtom chovateľov oviec toto praktické umenie zaniká.“
Koberce úspešné na Fóre dizajnu
Bratia dizajnéri v galérii vystavujú zhruba šesťdesiat výrobkov – napríklad kôš na papiere, obrus, lepené misy, prestieranie do kuchyne, misy zo série Cvoky či držiaky v tvare zvierat na servítky. Podložky v tvare platne, prednej časti rádioprijímača, magnetofónu či reproduktorov patria k sérii audio inšpirovanej elektrotechnikou. Vidieť tu možno aj závesy či koberce. Práve úspech plstených kobercov podnietil bratov vytvoriť ucelenú výstavnú kolekciu plstených produktov.
„Koberce Audio a Slovensko, ktoré sme navrhli spolu s bratom, vznikli pre výstavu Fórum dizajnu na Agrokomplexe ešte pred dvoma rokmi, kedy Slovenské centrum dizajnu (SCD) zadalo tému textilu v interiéri. Hľadal som vtedy materiál, ktorý by sa dal jednoducho spracovať a prišiel som na plsť,“ vysvetľuje Ondrej Eliáš.
„Koberce napokon získali cenu Fóra dizajnu – tou cenou bola možnosť vystavovať v galérii SCD Satelit v Bratislave. Táto výstava, ktorá mala premiéru vlani, sa stala základom pre vznik súčasnej výstavy v Nitrianskej galérii. Je v podstate identická s bratislavskou, len do nej pribudlo aj niekoľko nových vecí.“
Absorbuje 100 % vlhkosti
Výrobky, ktoré tu návštevník môže vidieť, navrhli obaja bratia, vyrobila ich firma Refima z Hornej Stredy. Väčšina z týchto vecí – okrem niektorých lepených – je navrhnutá tak, aby sa dali jednoducho vyrobiť. „Séria plstených mís s cvokmi vznikla pre spomínanú firmu a či ju pustí aj do sériovej výroby, je len na nej. Ja osobne si viem predstaviť, že by som vo svojej kuchyni mal napríklad plstené prestieranie či zvieratká na servítky,“ doplnil Eliáš.
Lisovaná vlnená plsť patrí medzi najstarší prírodný materiál, ekologický, ľahko rozložiteľný. Absorbuje 40 % vody a 100 % vlhkosti, je odolný voči ohňu.
„Predtým som s plsťou ešte nikdy nepracoval, tak som si to chcel vyskúšať. Na internete som si postup naštudoval, ako vlastnoručne som ju nevyrobil. Nemôžem konkurovať krásnej, priemyselne vyrobenej plsti, ktorá je jednotnej hrúbky aj farby,“ dodal Ondrej Eliáš.
Ondrej Eliáš a jeho zvieratká ako držiaky na servítky.
Variabilné misy, ktoré vzniknú zopnutím či rozopnutím cvokov.
Podložky zo série Audio inšpirované elektronikou.
Záves z technickej plsti. FOTKY: (ČE)