NITRA. Rozpadnutá cesta, ktorá spája autobusovú a železničnú stanicu, sa konečne dočká aspoň provizórnej opravy. Mestské služby na nej pomocou asfaltovej obalovej zmesi vyrovnajú nerovnosti. Upravia však iba približne tretinu komunikácie - zvyšná časť totiž nepatrí mestu, ale dopravcovi Veolia Transport a súkromníkovi.
Riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko povedal, že opravu urobia do konca októbra.
Veolia Transport na otázku, či neuvažuje nad opravou svojej časti cesty, neodpovedala. Nevyjadrila sa ani k rekonštrukcii autobusovej stanice, ktorú avizuje už niekoľko rokov.
Takáto cesta vedie za autobusovou stanicou v krajskom meste. Foto: (mh)
Chrenko: Cesta nie je prioritnáKomunikácia sa nachádza za autobusovou stanicou, v katastrofálnom stave je už dlhé roky. Kedysi ju tvorili betónové panely, ktoré sa rozpadli. Dnes je na ceste prach a štrk, na viacerých miestach sú doslova diery. Je zarážajúce, že to kompetentných netrápi, keďže cesta spája dve stanice a denne sa ňou premelie množstvo ľudí.
Na situáciu sme upozornili mesto aj Veoliu ešte vo februári, keď sa na komunikácii stal vážny úraz. Žena, ktorá v tme stúpila do hlbokého výmoľu, si zlomila nos aj ľavú ruku.
Mestské služby najskôr tvrdili, že úsek, kde žena spadla, patrí Veolii, tá ale oponovala, že ide o mestskú časť. Viceprimátor Štefan Štefek nakoniec potvrdil, že úraz sa stal na mestskom úseku cesty. Prisľúbil, že ho dajú opraviť.
„Rozbitá cesta bude opravená ihneď, nepovažujeme ju za prioritnú, a preto sa dostala do harmonogramu prác až teraz,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko, keď sme sa ho spýtali na termín. Dodal, že opravia iba časť, ktorá patrí mestu.
Chodník je opravený, cesta je v otrasnom stave. Foto: (mh)
Náhradu škody nežiadala, robí na radnici„Ruku mi operovali, mám v nej klin, vytrpela som si ukrutné bolesti,“ povedala nám zranená žena. Keďže ide o pracovníčku mesta, ktorému patrí časť cesty, nárok na odškodnenie si neuplatnila.
Úraz sa stal 22. februára večer. Verejné osvetlenie nesvietilo. „Obchádzala som plastové nádoby na chodníku, musela som zísť na cestu. V tme som stúpila do hlbokého výmoľu. Letela som dolu, tvár som zaborila do ďalšieho výmoľu,“ opísala nám pred časom situáciu zranená Nitrianka. Nebyť tohto prípadu, cestu by nikto neriešil.
Chodník, ktorý ju lemuje, je od septembra v lepšom stave. Nitrianska teplárenská spoločnosť totiž robila na tomto úseku rekonštrukciu tepelných rozvodov. Po jej ukončení musela dať chodník do poriadku, čo v tomto prípade znamenalo jeho opravu.
Mali by ste mali signalizovať potrebu opravyCesta za autobusovou stanicou je rozbitá už dlhé roky. Možno práve tento fakt by využili vlastníci ako poľahčujúcu okolnosť, keby ich niekto žaloval za úraz. Bránili by sa, že ľudia o zlom stave cesty vedia už roky, a preto mu majú prispôsobiť svoju chôdzu.
Ak vám to pripadá absurdné, mýlite sa. S rovnakým argumentom už na nitrianskom súde tento rok čiastočne uspeli Mestské služby. O odškodné sa s nimi súdila žena, ktorá si v roku 2008 dolámala obe ruky na chodníku na Damborského ulici. Súd jej priznal len 75 percent z požadovaných 3747 eur práve preto, že o prepadline na chodníku vedela roky.
Súd konštatoval: „Prepadlina sa na chodníku nachádzala niekoľko rokov, navrhovateľka o nej vedela a odporcovi nesignalizovala potrebu vykonania opravy.“ V rozsudku sa ďalej píše, že k úrazu došlo za dobrej viditeľnosti, žena tadiaľ prechádzala niekoľkokrát do týždňa, „a preto mala pri chôdzi na tomto mieste venovať zvýšenú opatrnosť“.
Ľudia, ktorí pravidelne chodia po rozbitej ceste pri stanici, by teda tiež mali našľapovať opatrne a vlastníkom by mali pre každý prípad „signalizovať potrebu vykonania opravy“. My sme ju signalizovali už pred niekoľkými mesiacmi.
(mh)