Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Hradný kopec zostáva zahltený autami, pešiu zónu cirkev nechce

Vjazd na hradný kopec by podľa cirkvi nemal byť obmedzený. Namiesto toho navrhuje limitovať parkovanie v lokalite.

Z historickej lokality sa stalo parkovisko. Platí tu pritom zákaz vjazdu, výnimku má len dopravná obsluha.(Zdroj: (JK))

NITRA. Dopravná situácia na hradnom kopci zrejme tak skoro vyriešená nebude. Vodiči naďalej porušujú zákaz vjazdu do historickej lokality a polícia to toleruje.

Mesto pritom už pred prázdninami avizovalo, že problém vyrieši. Na hradnom kopci chcelo zriadiť pešiu zónu, do ktorej má povolený vjazd nielen dopravná obsluha, ale aj veriaci počas bohoslužieb v hradnej katedrále.

„Nie je dohoda medzi zainteresovanými stranami. Keď nepríde ku kompromisu, nebudeme to tlačiť,“ povedal viceprimátor Ján Vančo (KDH), ktorý je zároveň predsedom výboru mestskej časti Staré Mesto.

Pri historických budovách na hradnom kopci, vzadu františkánsky kostol, parkujú autá. FOTO: (JK)

Tolerantní k priestupkom

Rokovanie, na ktorom sa má hľadať riešenie medzi zainteresovanými stranami, radnica avizuje už niekoľko týždňov.

„Nebudeme rokovať pod stresom,“ reagoval Ján Vančo, keď sme sa opakovane pýtali na termín. „Keď to má byť v stave, že má byť niekto nespokojný a nedohodneme sa, nebudem so zmenou súhlasiť,“ dodal.

Isté však je, že súčasný stav na hradnom kopci nie je normálny. So súhlasom mesta aj mestskej polície tu totiž vodiči ignorujú zákaz vjazdu. Navyše ohrozujú historickú lokalitu.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodov prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite,“ povedal náčelník mestskej polície Erik Duchoň.

Dodal, že napriek tomu riešili od začiatku roka na hradnom kopci 31 priestupkov a uložili 22 pokút v celkovej výške 530 eur „V týchto prípadoch išlo o flagrantné porušenie zákona, v prevažnej miere o parkovanie na trávnatých plochách na Pribinovom námestí.“

Ľudia sú nahnevaní

Nemenovaný zdroj nám povedal, že hlavným dôvodom tolerantnosti mestskej polície je požiadavka cirkvi, aby jej veriaci, kňazi a zamestnanci mohli parkovať v hradnom areáli. Podľa súčasného dopravného značenia sem má povolený vjazd len dopravná obsluha.

„Ak sa to nedorieši, budem volať opakovane na linku 158, aby prišli policajti a pokutovali vodičov za priestupky. Ak to budú ignorovať, obrátim sa aj na policajné prezídium,“ zastrájal sa opakovane nespokojný obyvateľ Starého Mesta.

Na polícii tvrdia, že kontroly na hradnom kopci vykonávajú, miestni ale oponujú, že tam hliadky nevideli.

V lokalite sídlia viacerí inštitúcie, mnohé autá patria jej pracovníkom a klientom. Keďže nie sú dopravnou obsluhou, porušujú zákaz vjazdu. FOTO: (JK)

Navrhli pešiu zónu

Situácia na hradnom kopci sa zhoršila po tom, ako spoplatnili parkovanie na Župnom námestí. Jazdia sem odvtedy vodiči, ktorí chcú zadarmo zaparkovať. Pamiatkari kritizujú, že množstvo áut narúša atmosféru historicky najvzácnejších priestorov Nitry. Navyše, hradný kopec má dlhodobo problémy so statikou.

Radnica začala pred niekoľkými mesiacmi hľadať riešenie, ako počet áut na hradnom kopci znížiť. Navrhla zriadiť pešiu zónu, po ktorej volali aj pamiatkari. Okrem dopravnej obsluhy (ľudia, ktorí tu bývajú, a služobné autá firiem a inštitúcií, ktoré tu majú sídlo) sa mali do lokality dostať ešte veriaci, ktorí by išli na bohoslužby do hradnej katedrály. Mesto im sľúbilo výnimku. Domácim obyvateľom chcelo rozdať po jednej parkovacej kartičke pre návštevy.

Cirkev má vlastný návrh

Návrh mesta nenašiel podporu. Nepozdáva sa viacerým, oficiálne námietky podľa Vanča podal zatiaľ len biskupský úrad. Požaduje, aby sa na hradný kopec mohli bez obmedzení dostať autá veriacich, kňazov dochádzajúcich na podujatia organizované cirkvou, bohoslovcov, zamestnancov aj návštevníkov cirkevných inštitúcií, ktoré v lokalite sídlia.

„Nevieme si predstaviť parkovanie ich vozidiel mimo hradného kopca,“ povedal Martin Štofko, ekonóm biskupského úradu. Dodal, že model, ktorý predložilo mesto, je pre cirkev neprijateľný.

Biskupstvo vypracovalo vlastný návrh, ako situáciu riešiť: vjazd na hradný kopec by nemal byť obmedzený, namiesto toho navrhuje limitovať parkovanie v lokalite.

„Vychádzame z toho, že sem prídu len tí, ktorí to skutočne potrebujú, a v súčasnosti aj tí, ktorí tu môžu zadarmo zaparkovať. Tú druhú skupinu treba limitovať buď cenou, alebo vyhradeným parkovaním pre tých, ktorí majú v lokalite svoje nehnuteľnosti a ktorí by podľa stanoveného kľúča dostali istý počet voľných parkovacích kariet,“ vysvetlil Martin Štofko.

Polícia by v takom prípade kontrolovala, či majú odstavené vozidlá povolenie na parkovanie. „Potom by sa dali vyriešiť časové výnimky na bohoslužby.“

Cirkev sa obáva, že prílišné obmedzenie vjazdu áut na hradný kopec z neho vyženie posledné známky života, pretože sa firmy a inštitúcie postupne odsťahujú. „Turisti a návštevníci Starého Mesta nebudú investovať do opráv a údržby historických pamiatok, kvôli ktorým je táto zóna zaujímavá,“ poznamenal Štofko.

Vydajú viac kariet?

„Som presvedčená, že spoločne s mestom nájdeme definitívne riešenie, ktoré predovšetkým zabráni parkovaniu vodičom, ktorí neoprávnene využívajú na tento účel územie hradného kopca, ale súčasne neobmedzí potreby bývajúcich a taktiež úradov a inštitúcií, ktoré sídlia na tomto území,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, ktorý tiež sídli na hradnom kopci.

„Teoreticky je možné dať výnimku aj pre súkromné autá pracovníkov inštitúcií a firiem, ktoré sídlia na hradnom kopci. Ale ak všetkým vydáme parkovacie karty, skončí to rovnako ako teraz, lokalita bude preplnená autami,“ poznamenal Andrej Sitkey z dopravného inšpektorátu.

Vôbec si nevie predstaviť, že by mali do lokality povolený vjazd aj klienti firiem a inštitúcií. Nedajú sa totiž odlíšiť od vodičov - neklientov.

„Sú len dve možnosti - buď nájdeme do konca roka riešenie, alebo začne polícia pokutovať vodičov, ktorí nerešpektujú dopravné značenie,“ povedal poslanec Ivan Gavalovič, ktorý býva na hradnom kopci. Dodal, že pevne dúfa v dohodu medzi zainteresovanými stranami.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 7 489
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 079
  3. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 400
  4. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 398
  5. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 357
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 285
  7. V Galante zmierlivá dohrávka 245
  8. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 243
  9. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 243
  10. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 224

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Kam vyraziť