NITRA. Okresný prokurátor podal protest proti viacerým ustanoveniam všeobecne záväzného nariadenia mesta o dodržiavaní verejného poriadku a verejnej čistoty.
Súčasťou tohto VZN je aj zákaz piť alkohol na verejných priestranstvách či zákaz používať zábavnú pyrotechniku.
„Prokurátor navrhol napadnuté ustanovenia zrušiť, prípadne nahradiť ustanoveniami, ktoré budú v súlade so zákonom,“ povedal hovorca prokuratúry Ján Ludva.
„Protestu vyhovieme,“ reagoval prednosta Igor Kršiak. Radnica pripravuje stanovisko, ktoré predloží poslancom na najbližšom zastupiteľstve.
Alkohol bez výnimiek
Okresná prokuratúra v Nitre sa zaoberala mestským nariadením na základe podnetu Pavla Pachníka, bývalého policajta z Dolného Kubína. Ten už úspešne napadol sporné VZN vo viacerých mestách.
Pachník spochybňuje najmä zákaz piť alkohol na verejných priestranstvách: „Mestá nemajú prečo zakazovať požívať alkohol na verejnosti, keďže na Slovensku nie je prohibícia.“
V Nitre platí takýto zákaz od roku 2007. Na väčšine územia Starého Mesta sa alkohol nesmie piť po celý týždeň od desiatej večer do šiestej rána. Výnimkou sú letné terasy, trhové akcie či jarmoky, ktoré povolí mesto.
A práve tieto výnimky sú podľa prokurátora neprípustné. Samotný zákaz piť alkohol nenapadol. „Ak obec vo VZN upraví, že vykonávanie určitých činností je zakázané alebo obmedzené na určitý čas, alebo na určitom mieste, nemôže z takéhoto zákazu následne vo VZN udeľovať výnimky,“ píše sa v proteste.
Ak je teda požívanie alkoholu zakázané, „nemôže byť legalizované súhlasom mesta, alebo z dôvodu, že ide o akciu organizovanú mestom, a už vôbec nie udelením výnimky primátorom mesta“.
Námestie v inom režime
Najčastejšie sa výnimky mesta vzťahujú na Svätoplukovo námestie, kde sa konajú jarmoky, vianočné trhy či pivný festival. Ak by mesto zákaz piť alkohol na námestí zrušilo, nemuselo by dávať na uvedené akcie výnimky. Radnica ale našla iné riešenie - administratívne.
„Zákaz ponecháme, výnimky z VZN vyhodíme. Necháme len jednu, ktorá sa bude vzťahovať na záber verejného priestranstva,“ povedal prednosta.
Ak bude na námestí napríklad jarmok, v rámci záberu verejného priestranstva bude územie v osobitnom režime užívania. „Je to ako keď dostane firma rozkopávkové povolenie. Cesta je vtedy vo zvláštnom režime užívania, zodpovedá za ňu firma, a nie správca,“ vysvetlil prednosta.
Otázne je, či bude s takýmto riešením súhlasiť prokurátor.
Nie paušálnemu zákazu
Protest smeruje aj proti ustanoveniu, ktoré sa zaoberá používaním zábavnej pyrotechniky. VZN ju povoľuje len 30. decembra a 1. januára, výnimku majú akcie povolené mestom.
Zákaz, ktorý sa vzťahuje na celé územie mesta, nielen na verejné priestranstvá, podľa prokurátora v neprípustnej miere zasahuje do súkromného života obyvateľov. Mesto podľa neho nemôže paušálne zakázať zábavnú pyrotechniku, „najmä keď niektoré druhy vyvolávajú iba svetelné efekty, respektíve minimálny hluk a ich použitie na súkromnom pozemku nemá vplyv na verejný poriadok“.
Aký postoj zaujme mesto k tejto otázke, ešte nie je jasné. Podľa prednostu však má záujem pyrotechniku aj v budúcnosti regulovať.
Príliš veľa regulácie
V proteste prokurátor tiež píše, že mesto upravuje vo svojom nariadení rôzne povinnosti vlastníkov, správcov a užívateľov nehnuteľností, pričom má zrejmú snahu regulovať viac právnych vzťahov, než mu skutočne prislúcha.
Rovnako má vraj mesto snahu regulovať občianskoprávne vzťahy, ktoré regulácii mesta jednoznačne nepodliehajú. „Ak sú spoločenské vzťahy upravené zákonmi, je potrebné rešpektovať túto úpravu a nie je ani namieste preberať ju do VZN,“ konštatuje prokurátor.