Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Plánovaná výroba anilínu znepokojuje miestnych

Duslo chce začať s investíciou v roku 2014.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. O tom, že spoločnosť Duslo, a.s., chce postaviť vo svojom šalianskom závode zariadenie na výrobu anilínu, sme nedávno informovali prostredníctvom tlačovej agentúry. Na článok reagovali „obyvatelia Šale“, ktorých investícia znepokojila. Spýtali sme sa preto detailnejšie kompetentných aj na vplyvy tejto látky.

Výstavba potrvá asi dva roky

Anilín v súčasnosti spoločnosť Duslo, a.s., Šaľa nakupuje od dodávateľov. Používa ho ako základnú surovinu pre výrobu celého radu svojich konečných produktov. Aktuálna ročná spotreba anilínu v spoločnosti je 36 500 ton.
Šalianska spoločnosť si chce výstavbou vlastného zariadenia na výrobu anilínu zabezpečiť sebestačnosť. Plánovaný objem výroby anilínu by mal byť po realizácii zámeru až 70-tisíc ton ročne. S realizá- ciou investície chcú začať v roku 2014, výstavba by mala trvať dva roky.

„Každá činnosť, ktorá predpokladá akékoľvek nakladanie s tak významným objemom chemických látok, znamená určité riziko pre človeka a pre životné prostredie. S výrobou, ako aj s akýmkoľvek nakladaním a používaním anilínu sú spojené vzhľadom na vlastnosti a charakter tejto chemickej látky zdravotné riziká aj pre zamestnancov v prevádzke, v prípade havárií a mimoriadnych udalostí aj pre občanov dotknutých území a sú možné aj negatívne vplyvy na životné prostredie,“ odpísala nám Eleonóra Halzlová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.

Miera negatívnych vplyvov na zdravie ľudí a na životné prostredie však podľa Halzlovej závisí od úrovne bezpečnostných opatrení a opatrení na ochranu zdravia.

„Pri realizácii zámeru výroby anilínu však spoločnosť deklaruje použitie BAT technológií, čo je najlepšia dostupná technika - najúčinnejšia technika z hľadiska dosiahnutia vysokej celkovej úrovne ochrany životného prostredia a zabezpečuje kontinuálny monitoring imisií v rámci „Autonómneho systému varovania a vyrozumenia osôb na ohrozenom území Duslo, a.s., Šaľa a okolitého územia“,“ upresnila.

Dodala, že všetky odpadové vody z technológie výroby anilínu budú prechádzať niekoľkými stupňami predúpravy, extrakcie, destilácie a následne sa budú spracovávať v čističke odpadových vôd. Odtiaľ sa podľa výsledkov stanovenia obsahu znečisťujúcich látok budú kontrolovane vypúšťať.

Prevádzky majú odborné certifikáty

Stanovisko k zámeru k činnosti pre povoľujúci orgán vydáva regionálny úrad verejného zdravotníctva. Povoľovacím orgánom je ministerstvo životného prostredia, ktoré buď odporučí, alebo neodporučí stavbu realizovať. „Ministerstvo sa k tejto stavbe respektíve zámeru vyjadruje v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie, zákon EIA. V súčasnosti posudzujeme tento zámer a v tejto chvíli je predčasné akékoľvek konštatovanie,“ povedal hovorca Maroš Stano. Šaľania sú však investíciou znepokojení. Svoje obavy vyjadrili aj v liste, ktorý nám zaslali do redakcie.

„Základné suroviny, ktoré sú potrebné na výrobu anilínu, majú na vreciach doslovne vymaľovanú smrtku s prekríženými kosťami, teda ide o výnimočne karcinogénnu látku. Je to chemikália, ktorú je v západnej Európe dlhodobo zakázané vyrábať. V súčasnosti sa vyrába v Čechách v okolí Třinca, i tu sa má výroba do roku 2013 ukončiť z dôvodu ochrany životného prostredia a zdravia občanov. Ďalej sa dovážala a aj dováža z bývalého sovietskeho Ruska z oblasti juhovýchodnej Ázie a nám dobre známeho Kemerova, no i tu sa už výroba anilínu pozastavila. Spracováva sa ešte v Dimitrovke v Bratislave, ktorej výroba podľa vyjadrenia bratislavského magistrátu má byť zastavená a najneskôr v roku 2014 presunutá do Dusla,“ napísali.


Každá veľká investícia je podľa Kateríny Jánošíkovej zo spoločnosti Duslo skokom v zlepšení životného prostredia. Vraví, že moderné technológie sú ekologickejšie a vyspelejšie. „Preto aj naša investícia bude výrazným prínosom k ochrane a zlepšeniu životného prostredia,“ povedala Jánošíková. Dodala, že prevádzky spoločnosti sú hodnotené odbornými certifikátmi ako vysoko moderné, vo svete nad-štandardné a konkurencieschopné v svetovom meradle. Ubezpečila, že týmto náročným kritériám bude zodpovedať aj ich budúca produkcia.


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 2 068
  2. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 417
  3. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 335
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 318
  5. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 279
  6. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 258
  7. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 246
  8. Dievčatá zo západu sú najlepšie 185
  9. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 130
  10. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 96

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Blízke regióny

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Na hradby použili asi 20 miliónov tehál, ich záchranu ocenili

Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016 získalo v kategórii „Obnova“ mestské opevnenie v Trnave.

V Bratislave víťazstvo hostí

Topoľčianski hokejisti vyhrali i druhý zápas na ľade súpera, nováčikovi z Bratislavy nadelili šesť gólov.

Všetky správy

Z KĽDR hlásili slabé zemetrasenie, už nehovoria o výbuchu

Otrasy najprv pripisovali ďalšiemu možnému testu.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Zarába rekordne veľa, ale žije ako vojak. Stačilo, hovorí Madonna

Trvá dvadsať minút, kým jej po koncerte prestane pískať v ušiach.

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Mnoho vlajok, hluk i emócie. Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

Kam vyraziť