Po hre Študentove šibalstvá chce divadlo Zrakáč naštudovať Kráľa Leara. Plánuje sa s ním predstaviť na svetovom divadelnom festivale v Záhrebe.
NITRA. V klasickej renesančnej komédii sa v Nitre predstavili herci Divadla Zrakáč. Nevidiaci a slabozrakí herci naštudovali hru Hansa Sachsa Študentove šibalstvá. Jej premiéru uviedli v apríli tohto roka. Je to v poradí druhá hra Zrakáča, pred dvoma rokmi sa predstavili svojou prvou inscenáciou Rómeo a Júlia.
Na postavách skúpych sedliakov sa autor v novej hre vysmieva z negatívnych ľudských vlastností. Tri príbehy do jedného predstavenia spájajú postavy študenta a principála súboru, ktoré sú vlastne dvoma podobami samotného autora hry.
Hrali v maskách
Hru Študentove šibalstvá pre divadlo Zrakáč z nemčiny prebásnil režisér Jozef Pražmári. Ako povedal, na naštudovaní pracovali rok, do hry obsadil jedenásť hercov plus seba, v prvom predstavení ich hralo sedem. „Hra o študentovi je dobová, renesančná, napriek tomu pranieruje všetky morálne negatíva človeka, ktoré bežne vidíme aj dnes – od nevery, cez klamstvo, chamtivosť až po podvod,“ hovorí Jozef Pražmári.
„Hra je zaujímavá tým, že v nej vystupuje dvojpostava. Sachs bol norimberský obuvník, ale súčasne bol aj autorom asi 500 jednoaktoviek a principálom divadla. V hre začína ako obuvník, ale počas predstavenia ho vidíme aj ako principála ale súčasne aj študenta.“
Herci sú oblečení v historických renesančných kostýmoch, ušitých zo súčasných materiálov. Hrajú v maskách, ktoré akoby zmazávali identitu človeka a divák až počas hry zisťuje, aký kto naozaj je. „V hre ide to také nakúkanie pod konvenčné masky ľudí, ktoré zastierajú pravú podstatu,“ doplnil Pražmári.
Rómeo spadol z javiska
Tesne pred predstavením v DAB si protagonisti hry urobili zbiehačku, pri ktorej si ešte raz obišli priestory javiska v Štúdiu. „Dvaja z našich hercov sú úplne nevidiaci, ostatní sú slabozrakí, preto je to pre nás veľmi dôležité. Raz sa nám stalo, že „Rómeo“ spadol z javiska, chceme sa tomu vyhnúť,“ pousmial sa Pražmári.
Pracovať s takto postihnutými hercami je podľa neho veľmi náročné. Slovne si musia vybudovať virtuálny priestor, ktorý sa herci musia naučiť naspamäť, aby sa v ňom dokázali pohybovať. „Herca musím chytiť za ruku a povedať mu: prejdeš päť krokov a si pri stole. No ja ho musím k tomu stolu aj priviesť,“ vysvetľuje Jozef Pražmári. „Ale títo herci sú šikovní, dokážu si dať aj facku - napriek tomu, že sa nevidia.“
Píšu si s New Yorkom aj Parížom
Divadlo Zrakáč už začína pracovať na svojom treťom predstavení. Podľa slov režiséra sa pokúsia naštudovať náročnú tému - Kráľa Leara. „Premiéru by sme chceli uviesť v lete - koncom sezóny, lebo v septembri sme pozvaní na svetový festival v Záhrebe. Ide o festival minoritných divadiel, organizuje ho tamojšie divadlo nevidiacich Nový život, ktoré funguje od roku 1948,“ pokračuje Pražmári.
„Nadviazali sme kontakt s ním, ale aj s viacerými divadlami nevidiacich – píšeme si s New Yorkom, Londýnom, Parížom, Los Angeles, takže sa tu asi všetci stretneme. Už sa na seba veľmi tešíme.“
Práve v Záhrebe by Zrakáč chcel uviesť spomínaného Kráľa Leara. Režisér dúfa, že sa im hru dovtedy podarí dokončiť. Ak to nestihnú, pôjdu na festival s jednou z dvoch aktuálnych inscenácií.