Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Radnica ocenila zásluhy Petra Bielika, Jána Grešša a Pavla Hrušovského

Mesto Nitra ocenilo dnes trojicu osobností, ktoré sa výraznou mierou pričinili o rozvoj a zviditeľnenie mesta doma i v zahraničí.

NITRA. Na dnešnom mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva bola udelená Cena mesta Nitra tohtoročným šesťdesiatnikom Petrovi Bielikovi, Jánovi Greššovi a Pavlovi Hrušovskému. Univerzitný profesor Peter Bielik sa narodil v roku 1952 v Nitre a pôsobí na tunajšej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU). V roku 1999 ho prezident SR vymenoval za vysokoškolského profesora vo vednom odbore ekonomika a manažment poľnohospodárstva a potravinárstva. V roku 2010 bol zvolený za rektora SPU. Jeho ambíciou sa stala modernizácia vzdelávacej, výskumnej a sociálnej infraštruktúry univerzity a posilnenie jej medzinárodnej pozície. Je nositeľom čestného titulu doctor honoris causa na viacerých zahraničných univerzitách. "Peter Bielik sa výrazne pričinil o plodnú partnerskú spoluprácu s mestom Nitra, ktorá sa sústreďuje sa najmä na tvorbu a realizáciu projektov rozvoja SPU a mesta, ako aj projektov vedeckovýskumnej a vedecko-hospodárskej spolupráce, rozvoj spolupráce so zahraničnými partnermi a partnerskými mestami mesta Nitry," uvádza sa v návrhu na Bielikovo ocenenie.

Cenu mesta Nitra dnes udelili aj hercovi Jánovi Greššovi. Narodil sa v roku 1952 vo Zvolene. Štúdium herectva absolvoval v roku 1976 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od toho istého roku je členom súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. V rokoch 1995 a 1996 zastával funkciu umeleckého šéfa nitrianskeho divadla. Od roku 2001 sa stal riaditeľom DAB. "Aj napriek svojej náročnej a zodpovednej funkcii, kedy nitrianske divadlo získalo množstvo domácich ocenení, zúčastnilo sa na desiatkach domácich aj zahraničných festivaloch a divácka návštevnosť sa stala v histórii divadla rekordná, zostal verný javisku ako herec. Ján Greššo má na svojom konte množstvo divadelných úloh i bohatú filmografiu a množstvo postáv vytvorených v televíznej hranej tvorbe," uvádza sa v návrhu na ocenenie. Ján Greššo je okrem toho často obsadzovaným dabingovým hercom. Od roku 1998 je aj poslancom mestského zastupiteľstva v Nitre. Je tiež držiteľom Gavalierskeho kríža, ktoré je najvyšším poľským vyznamenaním.

Cenu mesta Nitra si dnes prevzal aj ďalší šesťdesiatnik Pavol Hrušovský. Narodil sa 9. júna 1952 v Mani v okrese Nové Zámky. V roku 1978 vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1989 až 1992 pôsobil ako vedúci právneho oddelenia v nitrianskom spotrebnom družstve Jednota, potom bol prednostom Okresného úradu v Nitre. V rokoch 1990 až 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia. V rokoch 1992 až 1998 bol poslancom Národnej rady (NR) SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Pavol Hrušovský bol zvolený za poslanca NR SR aj vo volebnom období 2002 až 2006. Od roku 2002 do februára 2006 bol predsedom NR SR. V roku 2006 bol opätovne zvolený za poslanca NR SR. Od roku 2000 do roku 2009 bol predsedom KDH. V roku 2011 bol znovuzvolený za predsedu NR SR. Od roku 2012 je opäť poslancom Národnej rady SR. "Výrazne sa zaslúžil o rozvoj vysokého školstva a vznik Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Vedie dlhodobé podporné aktivity pre Biskupský úrad v Nitre a pre komunitu verbistov v Nitre," píše sa okrem iného v návrhu na jeho ocenenie.

Ďalšie články z témy Voľby do VÚC Nitra (župné voľby)


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 2 097
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 094
  3. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 457
  4. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 367
  5. Rumanová na hody s Nitrou 248
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 243
  7. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 206
  8. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 192
  9. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 176
  10. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 151

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Bánovce nad Bebravou: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Trenčianskom samosprávnom kraji za okres Bánovce nad Bebravou.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť