Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka
Pridajte si svoje mesto

Nitrania dali posledné zbohom Eve Ruthovej

Bola redaktorkou, knihovníčkou, moderátorkou, sprievodkyňou, ale hlavne milujúcou ženou a matkou.

Eva Ruthová bola vyše 20 rokov dušou Literárneho klubu Janka Jesenského.(Zdroj: ARCHÍV E.R:)

Bola redaktorkou, knihovníčkou, moderátorkou, sprievodkyňou, ale hlavne milujúcou ženou a matkou.

NITRA. V stredu popoludní v Divadle Andreja Bagara dali rodina, príbuzní, priatelia a známi posledné zbohom zosnulej Eve Ruthovej. Zomrela v pondelok po ťažkej chorobe vo veku 78 rokov, ktoré oslávila 8. októbra. So zákerným ochorením bojovala statočne, nevzdávala sa, všetci sme jej držali palce, no choroba bola silnejšia.

Eva Ruthová nám bude chýbať. Okrem iných najmä priaznivcom zaujímavých stretnutí, ktoré vyše 20 rokov organizovala a moderovala ako predsedníčka Literárneho klubu Janka Jesenského (LKJJ). Spolu s nedávnom zosnulým Pavlom Sikom stáli pri zrode tohto klubu, v ktorého kresle sa vystriedali stovky spisovateľov, hercov, politikov, diplomatov, filozofov, vedcov či novinárov. Mnohé známe osobnosti klubovými stretnutiami oslávili svoje životné jubileá, mnoho kníh bolo uvedených do života práve počas besied v klube.

Druhá mama

V mene širokej kultúrnej obce i v mene seba samého, keďže ju považoval za svoju druhú mamu, sa s pani Evou rozlúčil Ján Greššo, riaditeľ DAB. Pomedzi slzy len ťažko hľadal slová rozlúčky. „Tak ako sme mali šťastie stretnúť sa s tebou na tomto svete, v tomto priestore vymedzenom umením, určite budeme mať šťastie navzájom sa s tebou stretnúť aj na svete, na ktorom ťa už vítajú všetci naši spoloční priatelia – Bubuša Slabejová, Adelka Gáborová, Ondro Rimko, Karol Spišák, Milanko Kišš, Ernest Šmigura, Dušan Lenci... Spomínane na nich tak, ako budeme aj na teba, s obdivom, úctou, láskou a pokorou. Všetci si vážime tvoj príklad, ktorým si nám ukázala, ako treba žiť v zhode so svedomím, ako neklesať na kolená pod ťarchou problémov a starostí, ako hľadať aj v tým najmenších náznakoch šťastie a radosť zo života,“ povedal Ján Greššo, ktorého pani Eva ešte ako chlapca priviedla k recitovaniu, k láske k literatúre a divadlu.

„Tvoj výnimočný pohľad na život a nezlomný optimizmus milovali nielen tvoji najbližší, ale aj priatelia a spolupracovníci, či už to bolo v niekdajšej okresnej knižnici, na mestskom úrade, v KOS, v Literárnom klube Janka Jesenského, vo filmovom klube i v DAB. Vďaka tebe je dnes naša divadelná knižnica v takom poriadku, v akom nikdy nebola. Mnohí spokojní turisti na teba v dobrom spomínajú ako na svoju milú sprievodkyňu na rôznych zahraničných cestách,“ dodal Greššo a svojej druhej mame naposledy zarecitoval.

Posledná pieseň

So zosnulou sa slovami o úprimnom priateľstve a obdive rozlúčili aj Darina Kárová, riaditeľka Divadelnej Nitry, Monika Lobodášová, riaditeľka krajskej knižnice i herečka Emília Došeková, ktorá svojej dlhoročnej priateľke naposledy zaspievala. Na pani Evu slovami vďaky a obdivu zaspomínala aj zástupkyňa OZ Čakanka, s ktorým spolupracovala pri organizovaní prezentácií a krstov kníh.

Slová útechy pozostalým a priateľom tlmočil aj Ivan Eľko, zborový farár evanjelickej cirkvi a.v. v Nitre. Evu Ruthovú vyzdvihol ako vzácnu, obetavú ženu, ktorá nadovšetko milovala Boha a svoju rodinu. Záver rozlúčky bol spojený s evanjelickým obradom, po ktorom Evu Ruthovú pochovali na chrenovskom cintoríne.

Sprevádzala zosnulých aj mladomanželov

Eva Ruhtová sa vždy cítila Nitriankou, hoci sa v roku 1934 narodila a detstvo prežila v Zlatých Moravciach. Neskôr sa presťahovali do Nitry, kde vyštudovala gymnázium. Odmala sa túžila stať herečkou, bavilo ju recitovanie. Po gymnáziu začala diaľkovo v Prahe študovať filmovú vedu a kritiku, ktorú však nedokončila, lebo sa vydala za režiséra Karola Rutha a narodil sa jej syn Karol.

Nakoniec sa stala novinárkou. Jej prvým zamestnaním bola práca redaktorky v Hlase ľudu a Obrane lidu v Bratislave. V roku 1961 sa zamestnala v knižnici v Nitre, kde pracovala až do roku 1992. Istý čas tu viedla divadielko poézie a prednášala vo filmovom klube. Po odchode do dôchodku asi 20 rokov vyprevádzala zosnulých na ich poslednej ceste – bolo ich 1 518, takisto nechýbala pri sobášoch v miestnom evanjelickom kostole. V roku 2009 jej mestské zastupiteľstvo v Nitre udelilo Cenu mesta Nitry.

Pani Eva s milovaným, vytúženým synom Karolkom. FOTO: ARCHÍV E. R.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 607
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 483
  3. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 435
  4. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 240
  5. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 192
  6. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 181
  7. Dievčatá zo západu sú najlepšie 172
  8. Fotogaléria: Šaľa - Zlín 28:21 172
  9. Rumanová na hody s Nitrou 128
  10. Zvuky fujár, trombít aj plieskanie bičov. Divadelná Nitra sa začala 110

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany

V obci Rišňovce sa prakticky rozpadla miestna organizácia strany Smer-SD. Z jedného z najsilnejších klubov v Nitrianskom okrese odišlo 22 členov.

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Na hradby použili asi 20 miliónov tehál, ich záchranu ocenili

Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016 získalo v kategórii „Obnova“ mestské opevnenie v Trnave.

Mesto získalo certifikát Vitajte cyklisti!

Turistické informačné centrum (TIC) Regiónu Tirnavia sa zapojilo do programu turistických služieb, ktorého cieľom je vytvoriť sieť zariadení a služieb prispôsobených potrebám cyklistov.

Všetky správy

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Okresný súd v Bratislave odsúdil bývalého poslanca a ministra Daniela Lipšica.

So Smer-SNS-Híd sa vracajú deväťdesiate roky. Aký bol Schutzov týždeň

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

Zarába rekordne veľa, ale žije ako vojak. Stačilo, hovorí Madonna

Trvá dvadsať minút, kým jej po koncerte prestane pískať v ušiach.

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Mnoho vlajok, hluk i emócie. Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

Kam vyraziť