Grantové kolo Klubu darcov bolo podľa Petra Hadžovej tento rok asi najsilnejšie. Bolo ťažké vyberať z 11 kvalitných projektov.
NITRA. V synagóge sa stretli členovia Klubu darcov, ktorý funguje pod Nitrianskou komunitnou nadáciou (NKN). Rozhodovali o pri pridelení grantov na projekty, ktorými chcú predkladatelia zrealizovať rôzne verejnoprospešné aktivity.
O čiastku z celkovo dvetisíc eur, ktoré sa tento rok v Klube darcov vyzbierali, sa uchádzalo päť žiadateľov. Svoje projekty prezentovali priamo pred darcami. Z predstavených projektov 37 darcov udelilo podporu trom, ktoré dostali najviac hlasov.
Campanulla, škola a Šok
Ako prvý s počtom 22 hlasov skončil projekt Eko na to! od OZ Campanulla, ktoré svoj nápad priblížilo zaujímavou scénkou. Projektom chce zrealizovať environmentálny vzdelávací program pre žiakov a pedagógov ZŠ Škultétyho a MŠ Over in the meadow, Nitra. Založia ekozáhradky, deti zapoja aj do tvorby náučného chodníka v Hide parku, vyčistia rieku, park pod Borinou a lúku Tri duby. Pripravia Deň Zeme, Deň vody a tvorivé dielne, kde budú záujemcov učiť, ako zdravo variť a ako tvoriť z prírodných a odpadových materiálov. „V našom projekte sme sa zamerali najmä na deti, ktoré sú veľmi chápavé, vnímavé, novým veciam učia aj svojich rodičov,“ povedala zástupkyňa Campanully.
S počtom 18 hlasov obsadil druhé miesto projekt Starým veciam nový tvar, ktorý sa zameriava napestovanie návykov zodpovedného prístupu k životnému prostrediu u detí priamo v škole. Predložila hoZŠ Fatranská v Nitre, žiaci ho názorne predstavili improvizovaným separovaním zberu. V škole by chceli separovať odpad a vytvoriť zbernú sieť kontajnerov na plasty, papier a tetrapakové obaly. Na chodbách školy chcú pre zhruba 600 žiakov umiestniť päť dvojíc 100-litrových nádob na papier a plast, osem menších nádob na plast chcú dať do kabinetov. Peniaze za zber odpadu škola použije na nákup učebných pomôcok k environmentálnej výchove a nákup odmien za prvenstvo v zbere. „Separujeme nielen papier, PET fľaše, ale ako jedna z mála škôl aj biologický odpad zo školskej jedálne, batérie, malý elektroodpad a tetrapacky,“ hovorí Pavol Halák, riaditeľ školy.
Na treťom mieste s počtom 16 hlasov skončil projekt Open Air Gallery Klokočina, ktorí preložili mladí ľudia – zväčša budúci právnici - z OZ Šok. Prišli s nápadom zrevitalizovať okolie bývalej školy - súčasného Komunitného centra na Nedbalovej ulici. Chcú ho premeniť na galériu pod holým nebom pre deti a mládež, ktorú by slávnostne otvorili v marci 2013.
„Náš projekt je unikátny prepojením troch faktorov – možnosti vytvoriť priestor na voľnočasové využitie pre ľudí z Klokočiny, umožniť im zdarma prezentovať svoje umelecké aktivity či hrať spoločenské hry a vyriešiť problém chátrajúceho priestoru, ktorý je dnes strediskom ľudí požívajúcich alkohol a drogy,“ uviedla zástupkyňa OZ Šok.
Vybrali tie najlepšie
„Myslím si, že vyhrali tie najlepšie nápady, aj keď treba povedať, že všetky projekty, ktoré sme do grantového kola dostali, boli veľmi kreatívne, originálne a zaujímavé. Kvalitou to bolo asi najsilnejšie kolo, bolo ťažké vyberať medzi toľkými dobrými projektmi,“ povedala Petra Hadžová, PR manažérka NKN. O peniaze Klubu darcov sa spolu uchádzalo 11 projektov, z nich sa elektronickým hlasovaním darcov do užšieho kola dostalo spomínaných päť projektov, ktoré sa prezentovali v synagóge.
Scénka členov OZ Campanulla- projekt na 1. mieste, 22 hlasov.
Kolektív ZŠ Fatranská s riaditeľom Pavlom Halákom - projekt na 2. mieste, 18 hlasov.
Predkladatelia projektu Open Air Gallery - 3. miesto, 16 hlasov. FOTKY: (ČE)