NITRA/LUŽIANKY. Pod názvom Nostalgické obzretie v Galérii CVŹV v Lužiankach vystavuje akademický sochár Milan Marciňa. Výstavu, ktorú si môžete pozrieť do konca novembra, venoval svoje manželke, akademickej sochárke Zuzane Marciňovej–Hetminskej, ktorá zomrela v roku 2002.
Šťastné chvíle
Už samotný názov výstavy napovedá, že autor sa v nej vo svojich spomienkach sa vracia do šťastného obdobia 70. rokov minulého storočia, strávených s manželkou a dcérami Danou a Vierou. Odozvou sú diela v technike gvašu, ktoré vytvoril na spoločných výletoch po Slovensku. Krajinné scenérie z rodného kraja – Púchovskej doliny pod Javorníkmií – zobrazujú rodnú chalupu, prostredie, v ktorom vyrastal, ale i portréty jemu najbližších – starej matky, manželky a detí.
„Táto výstava je výberom a prierezom tvorby autora od spomenutého obdobia 70. rokov až do súčasnosti. Nachádza sa tu veľa diel, ktoré počas jeho výstavnej činnosti boli iba zriedka prezentované alebo vôbec nie. Dnes však majú svoju premiéru – z úcty k jeho životnej partnerke – manželke Zuzane,“ hovorí kurátorka výstavy Marta Hučková.
„Súčasná tvorba autora sa orientuje na komornú plastiku, ktorá evokuje jeho vnútorné stenie. Prostredníctvom nej vnímame umelecky stvárnené momenty – lásku, smútok, radosť. Do svojin diel autor vkladá aj hlboké úvahy o zmysle života a súčasného diania. Posledné tvorivé obdobie v oblasti komornej tvorby charakterizujú biblické námety, podnietené úvahami o nekonečnom univerze, ktoré nás obklopuje. Myšlienkové posolstvo minulosti premieta do súčasného tvorivého programu.
Tvoril aj vo Francúzsku
Monumentálna tvorba Milana Marciňu je zastúpená symbolizujúcou plastikou. Umelec je autorom Stĺpu partnerstva družobných miest Nitry pred Mestským úradom v Nitre. Bustou slovenského maliara a grafika Jána Zelenáka, ktorá je umiestnená v ZŠ v Dražovciach, vzdáva poctu už dnes nežijúcemu priateľovi. V poslednom období vytvoril bustu básnika Valentína Beniaka v Chynoranoch, pamätnú tabuľu nitrianskeho biskupa Juraja II. Selepčéniho v Rímsko-katolíckom kostole v Slepčanoch.
Je aj autorom insígnie primátora mesta Nitry a vstupných pylónov s erbom Nitry, ktoré sú umiestnené na príjazdových cestách do mesta. Pre mesto Topoľčany vytvoril reliéf, ktorý je osadený v budove okresného súdu. Je tiež autorom keramického reliéfu na objekte obchodného strediska Topoľčany – Východ. Jeho zatiaľ poslednou plastikou z roku 2011 je busta generála Jána Goliana v Golianove. Popri monumentálnej tvorbe v architektúre sa venuje i medailérskej práci a drobnej plastike realizovanej v bronze.
„Napriek tomu, že sa sochár Milan Marciňa narodil v Trenčíne, je Nitranom, ktorý svojimi dielami obohatil a obohacuje prostredie nášho mesta. Takmer 20 rokov robil pre medzinárodný festival Agrofilm ceny, ktoré udeľovali najlepším filmom z oblasti vedy, ekológie a poľnohospodárstva,“ pokračuje Marta Hučková. „V roku 2012 dostal Cenu primátora Nitry za výrazný prínos v oblasti výtvarného umenia a formovania nitrianskeho prostredia.“
Počas svojho tvorivého života sa autor zúčastnil takej 10 samostatných a zhruba 20 spoločných výstav. V rokoch 1990-2000 priebežne žil a tvoril vo francúzskom Remeši v oblasti Champagne. V súčasnosti je bývalý vysokoškolský pedagog v slobodám povolaní, žije tvorí v Nitre.
Autor: če