Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Tržnica je pamiatkou, bude na nej menej reklamy

Reklamné tabule a označenia prevádzok musia zmeniť nájomníci na vlastné náklady.

Stavba z konca 19. storočia slúžila ako kasárne.(Zdroj: (JK))

NITRA. Mestská tržnica, ktorá bola pôvodne mestskými kasárňami, je vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Fungovanie prevádzok, ktoré v nej sídlia, to neobmedzí.

„Vzhľadom na zachovanie dobrého stavu objektu je spôsob jeho súčasného využitia vyhovujúci,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

Zmenia sa však podmienky pre umiestňovanie reklamných tabúľ a označení prevádzok. „V zásade ide o to, aby sa znížil počet a rôznorodosť prvkov umiestnených na fasádach. Je potrebné odstrániť, prípadne dodatočne legalizovať prvky, ktoré doteraz neboli povolené,“ vysvetlila Valeková.

Bočná fasáda na Štúrovej ulici. Aj tu bude treba upraviť tabule. Foto: (mh)

Foto: (jk)

Menšie a jednotnejšie

Podmienky pre osadenie reklamných tabúľ a označenie prevádzok vypracúva mesto v spolupráci s pamiatkarmi. Týkajú sa výtvarného aj materiálového riešenia.

„Treba upustiť od veľkorozmerných tabúľ, vo všeobecnosti tabule nahradiť plastickým písmom obmedzených rozmerov, jednu prevádzku označiť maximálne nápisom nad vstupom a prípadne vývesným štítom určených rozmerov,“ povedala šéfka pamiatkarov.

Reklamné prvky na fasáde nemôžu byť vyššie ako je úroveň prvého podzemného podlažia. Obdobné zásady platia pre priebežné chodby v objekte.

„Každá tabuľa je teraz iná, niektoré sú gýčové. Nie sme na kolotoči, malo by to mať jednotný vzhľad,“ poznamenal viceprimátor Štefan Štefek. Tabule budú musieť nájomníci zmeniť, respektíve upraviť na vlastné náklady. Štefek povedal, že na to dostanú od mesta dostatočný čas.

Nové podmienky, ktoré pripravuje radnica s pamiatkarmi, budú mať zrejme dosah aj na iné objekty v centre. „Myslím si, že tieto novokoncipované pravidlá by mohli mať širšie pôsobenie primerane uplatňované minimálne v centrálnej mestskej zóne,“ povedal hlavný architekt mesta Jozef Hrozenský.

Historická budova sa nachádza v centre mesta. Foto: (jk)

Sídlila tu domobrana

Pamiatkari trvajú aj na osadení jednotného informačného systému pri hlavnom vchode na tržnicu a pri vedľajších vstupoch. „Informačné tabule sme už osadili,“ reagoval Štefek. Budove zatiaľ chýba označenie, že je kultúrnou pamiatkou. Bronzová tabuľka na nej pribudne až na budúci rok. Dôvody sú vraj finančné.

Trojkrídlový objekt s nádvorím bol postavený v rokoch 1889-1890 podľa projektu J. Lyku pre potreby vojakov. Umiestnený tu bol 60. prápor nitrianskej domobrany. Budova sa stala typovým vzorom podobných stavieb v Uhorsku. Podľa pamiatkarov disponuje významnými architektonickými a výtvarnými hodnotami, zachovali sa aj pôvodné remeselné detaily.

Mestské kasárne stáli za hradbami mesta. Mestské trhovisko bolo v tom čase na Damborského ulici. „V roku 1922 mestské zastupiteľstvo rozhodlo o jeho preložení za nádražie, čo bolo zrealizované v roku 1926. Spojenie Čermáňa s mestským trhoviskom zabezpečil novovybudovaný most ponad železničnú trať. Po dokončení budovy novej pošty v roku 1930 upravili priestor za ňou na nové mestské trhovisko,“ píše sa na mestskej stránke.

Vančo: Nitra je zavalená reklamou

V súvislosti s plánovanou redukciou reklamných tabúľ na tržnici sa v zastupiteľstve rozprúdila diskusia o premnožených reklamách v Nitre. „Naše mesto je zavalené reklamou, ktorú nikto nepotrebuje. Otravuje nás, zakrýva fasády, ničí výhľady. Sme presýtení reklamou, ktorá stráca účinok. Niektoré mestá zaviedli jej prísnu reguláciu napriek tomu, že z nej mali príjmy,“ povedal Ján Vančo, viceprimátor a predseda Výboru mestskej časti Staré Mesto.

Vyzval radnicu, aby s premnoženou reklamou niečo robila: „Minimálne čierne reklamy by sme mali vyčistiť.“ Vančo vyjadril podozrenie, že možno až 50 percent reklamy v Nitre je načierno.

Poslanec Juraj Gajdoš si nemyslí, že je situácia taká zlá. „Nitra je jedným z mála miest, ktoré má centrum oslobodené od bilbordov, okrem Palárikovej ulice. V tomto je Nitra dobrá, pešia zóna je bez bilbordov,“ povedal Gajdoš.

„Schvaľujeme bilbordy na výbore mestskej časti, sú na Piaristickej, Sládkovičovej, Palárikovej... Mám ďalej menovať?“ reagoval Ján Vančo.

(mh)


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 14 613
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 834
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 522
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 380
  5. V Galante zmierlivá dohrávka 375
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 357
  7. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 316
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 301
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 238
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 196

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

V Galante zmierlivá dohrávka

Gabčíkovo sa po včerajšej treťoligovej dohrávke dostalo o skóre do čela tabuľky tretej ligy.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 35. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo štátne orgány dokázali urobiť v prípade prezidenta, očakávame aj v kauzách, v ktorých figurujú členovia vlády a ich kamaráti.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Kam vyraziť