Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Investor dlhuje mestu za temperovanie bytov

Za nedodržanie termínu výstavby nemôže mesto investora pokutovať. Žiadne sankcie v zmluve totiž nie sú zakotvené.

(Zdroj: (LAZ))

SEREĎ. Nedobudované zaburinené sídlisko Meander robí vedeniu mesta vrásky na čele. Výstavba ďalších bytových domov roky stojí, predaj bytov v existujúcich bytových domoch ide veľmi pomaly.
Dlh za temperovanie neobsadených bytov sa za posledné roky vyšplhal až na vyše 43-tisíc eur. Investor má pripraviť splátkový kalendár.

Dva bytové domy

Spoločnosť SL.S Sereď, s.r.o., odkúpila pozemky na Kukučínovej ulici od mesta v roku 2005. Vtedajším primátorom, ktorý podpísal zmluvu o kúpe, bol Ján Lehota.
Zámerom spoločnosti, ktorá vznikla necelé dva mesiace pred podpisom zmluvy, bolo vybudovanie sídliska Meander. Malo ho tvoriť 7 bytových domov so 410 bytmi. Dodatkom z roku 2006 sa zmenil počet bytových domov na šesť, počet bytov špecifikovaný nebol. Ďalšími dodatkami sa posunula aj ich výstavba. Investor mal s ňou začať do troch mesiacov od stavebného povolenia, začal však až o dva roky.

Dodnes spoločnosť postavila iba dva bytové domy s vyše 50 bytmi. V jednom z nich je voľných asi 12, v druhom je prázdna viac ako polovica. Mestský bytový podnik, ktorý vykonáva správu budov, musí však temperovať všetky byty, vrátane tých neobsadených. Investor mu za to dlhuje už vyše 43,5-tisíca eur. V sume je zarátaná nielen dlžoba voči správcovi, ale aj dlh do fondu opráv a do fondu prevádzky.

„S investorom sme jednali už niekoľkokrát, ale vidím, že situácia je patová, pretože na to, aby sa dohodol nejaký postup, treba dve strany. Načrtli sme im napríklad, aby nám vo výške dlhu dali byt, alebo by sme pomohli s príjazdovou cestou a oni by to kompenzovali bytom. Zatiaľ povedali, že nie. Nechcú ani spätne predať pozemok,“ povedal primátor Martin Tomčányi.

S investorom by malo mesto najbližšie rokovať v decembri, kedy by si mal pripraviť splátkový kalendár. Na to, v akej bude výške, sme sa chceli spýtať priamo spoločnosti, avšak Shmuel Levy z Izraela sa na Slovensko vráti až koncom novembra.

Shmuel Levy je v súčasnosti jediným konateľom. Viktor Weber z Maďarska v spoločnosti nefiguruje od 15. októbra tohto roka, Tatiana Lulkovičová z Bratislavy už od februára tohto roka.

Záložné právo

Dlžoba je podľa viceprimátora Ľubomíra Veselického iba časť problémov. Tá najzávažnejšia spočíva v tom, že obsah zmluvy a dodatkov o prevode pozemku na účel výstavby sídliska sú postavené tak, že nie sú v nich zadefinované žiadne sankcie.

„Na ostatnom rokovaní primátor upozornil zástupcu spoločnosti, že v prípade, ak nedôjde k nejakému pozitívnemu posunu, hľadáme aj iné právne možnosti. Problém je však v tom, že prednostné právo na byty v prípade exekúcie má banka, pretože spoločnosť za úver ručila tým, čo ešte len v budúcnosti postaví,“ povedal viceprimátor. Podľa konateľa mestského bytového podniku Róberta Áča situáciu komplikuje fakt, že výklad záložného práva je v katastrálnom zákone iný ako v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

„Zákon o vlastníctve bytu hovorí, že vlastníci si záložným právom ručia aj voči budúcim pohľadávkam a zákon o katastri hovorí, že záložné právo sa zapíše podľa poradia. Z toho vyplýva, že tí ostatní vlastníci bytov sú v nevýhode, pretože sú druhí v poradí,“ dodal Áč.


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 1 373
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 1 129
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 516
  4. Hokejisti ako deň a noc 444
  5. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 284
  6. Vrábľania v derby naplno 204
  7. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 202
  8. Kladivo 182
  9. Zsebi porazil Čeľadice 168
  10. Spadol z neba 157

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Proti Macedóncom si trúfajú na postup

Mladí Nitrania sa v stredu predstavia v mládežníckej obdobe Lige majstrov.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Kam vyraziť