Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Radnica uvažuje nad uzamykaním stanovíšť kontajnerov

Najideálnejším riešením, ako udržať poriadok, by podľa prednostky bolo oplotiť a uzamknúť stanovištia. Táto investícia by mesto vyšla na zhruba 400-tisíc eur.

(Zdroj: (LAZ))

la s pravidelnou kontrolou medziskladu na Ulici Fraňa Kráľa a všetkých stanovíšť kontajnerov. Reagovala tak na požiadavky obyvateľov, ktorí sa sťažovali na neporiadok najmä na sídlisku Veča.

Nainštalujú kameru nad váhou

Zber a odvoz odpadu zabezpečuje v Šali firma Sita Slovensko. S mestom má uzatvorenú zmluvu do konca roka 2019. Súčasťou jej agendy je nielen likvidácia odpadu, ale aj udržiavanie stanovíšť v čistote. Podľa obyvateľov je však prax iná a v okolí kontajnerov je často neporiadok. Radnica preto od konca septembra zvýšila počet náhodných kontrol.

„Robíme ich v priemere 4 - 5-krát do týždňa, v prípade, že zistíme nejaké nedostatky, okamžite zašleme mail vedúcemu prevádzky spoločnosti v Šali, ktorý ich operatívne odstraňuje. Zameriavame sa nielen na čistotu, ale aj fyzický stav kontajnerov. Tie, ktoré sú v zlom technickom stave, sa vymieňajú,“ vraví prednostka Daniela Vargová.

Kontroly vykonáva aj SITA, zápisy oboch strán budú podľa prednostky raz za dva-tri mesiace vyhodnocované a spoločne konfrontované. „Na budúci týždeň by mala byť na váhe v medzisklade nainštalovaná kamera, ktorá bude monitorovať nakladanie s komunálnym odpadom. Na základe našej požiadavky Sita tiež označila kontajnery pre podnikateľské subjekty s uvedením frekvencie vývozu. Občania tak môžu kontrolovať, či podnikateľský subjekt nevyhadzuje svoj odpad do kontajnerov určených pre občanov,“ upresňuje.

Bytové jadrá pri smetiakoch

Doterajšie kontroly podľa Daniely Vargovej ukázali, že neporiadok na stanovištiach do veľkej miery tvorí najmä veľkorozmerný a objemný odpad položený pri kontajneroch. Ide väčšinou o starý nábytok. Jeho ukladanie na tieto miesta je však zakázané, každý je povinný ho likvidovať prostredníctvom zberných dvorov.
Sita prevádzkuje dva, na Ulici Fraňa Kráľa vo Veči a na Dolnej ulici, zberový dvor pre nebezpečné odpady je v areáli Speko na Diakovskej ceste. Služby v nich sú pre fyzické osoby bezplatné.

„Pri kontajneroch nachádzame aj bytové jadrá po likvidácii, ktorých odvoz tiež hradí mesto. Platí, že každý, kto si robí úpravy bytového jadra, by to mal oznámiť stavebnému úradu a následne zabezpečiť likvidáciu odpadu na vlastné náklady. Kontrolovať tieto veci sa snažíme prostredníctvom mestskej polície.“

Najideálnejším riešením ako udržať poriadok, ako aj vytvoriť podmienky pre zavedenie spôsobu úhrady za skutočne vytvorené množstvo odpadu, by podľa prednostky bolo oplotiť a uzamknúť stanovištia. V meste je ich v súčasnosti viac ako stodesať. Táto investícia by mesto vyšla na zhruba 400-tisíc eur.

Čierne skládky neubúdajú

Mesto ročne dopláca na komunálny odpad určitou čiastkou. Vlani išlo o sumu 264-tisíc eur, tento rok pôjde o približne 80-tisíc eur. Doplatok mesta na likvidáciu odpadov sa znížil potom, čo mestské zastupiteľstvo schválilo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa od nového roka zvýšili poplatky za odvoz odpadu z pôvodných 19,50 eura na 28,50 eura.

„Zvýšenie poplatkov v tomto roku zvýšilo príjem mesta o 40 percent v porovnaní s rokom 2011. Hoci došlo k zmenšeniu deficitu vo financovaní odpadového hospodárstva, k ďalšiemu zlepšeniu bilancie je potrebné zvýšiť mieru separovania odpadu a najmä zmenšiť množstvo nelegálne vytváraného odpadu - nie len čiernych skládok, ale aj veľkorozmerného odpadu pri kontajneroch alebo dovezeného odpadu na územie mesta,“ vraví prednostka.

Z takzvaných čiernych skládok bolo tento rok odvezených viac už ako 60 ton odpadu. Mesto ich odstránenie vyšlo na zhruba 3800 eur. Pôvodcov skládok nezastaví pri ich zakladaní ani výška pokuty, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 663 eur, pre podnikateľov až na vyše 6600 eur.

„V tomto roku vykonala mestská polícia 53 cielených kontrol na miestach najčastejšieho výskytu čiernych skládok. Eviduje 22 prípadov nepovolených skládok, v niektorých ešte prebieha objasňovanie. Ak sú občania svedkami takéhoto konania, mali by okamžite kontaktovať políciu. Ide o peniaze daňových poplatníkov, ktoré by mohli byť využité iným spôsobom.“


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 3 836
  2. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 465
  3. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 356
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 319
  5. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 312
  6. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 280
  7. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 191
  8. Koalícia siedmich strán siaha po Greššovi. Má poraziť extrémistov aj Belicu 175
  9. Dievčatá zo západu sú najlepšie 153
  10. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0

Futbalisti Nitry dnes privítali tretí tím z minulej sezóny Fortuna ligy, ktorý úspešne reprezentoval v Európskej lige.

Blízke regióny

Pestuje celý život, no taký obor sa v jej záhrade ešte neurodil

Na dovolenky nechodí, najväčším relaxom pre Helenu Moderdorfskú zo Zavara je jej záhrada. Tento rok vypestovala unikátnu dyňu.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Na hradby použili asi 20 miliónov tehál, ich záchranu ocenili

Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016 získalo v kategórii „Obnova“ mestské opevnenie v Trnave.

Všetky správy

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Z KĽDR hlásili slabé zemetrasenie, už nehovoria o výbuchu

Otrasy najprv pripisovali ďalšiemu možnému testu.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami, tvrdí Darina Malová.

Kam vyraziť