NITRA. Vyzdvihnutie prínosu misie svätých Cyrila a Metoda je cieľom trojdňovej odbornej konferencie, ktorá sa od 13. do 15. novembra koná na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. Pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu sa budú vedci z niekoľkých európskych krajín a z viacerých vedných odborov zaoberať hlavnou tému konferencie, ktorou je tradícia a prítomnosť misijného diela oboch svätcov. Zároveň budú zhodnocovať aktuálne výsledky najnovších výskumov z oblasti archeológie, jazykovedy, literatúry, religionistiky, teológie, filozofie, kulturológie i pedagogiky.
Podľa organizátorov konferencie z Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda na UKF sa bude takmer 40 prednášajúcich venovať životu sv. Cyrila a sv. Metoda, tradícii, ktorú založili, a tiež morálnym, kultúrnym a literárnym hodnotám byzantskej misie.
Ako vo svojej prednáške zdôraznil historik Richard Marsina, význam misie Cyrila a Metoda bol pre strednú Európu veľký aj napriek tomu, že ich dielo nebolo prvou a ani poslednou misiou šíriacou kresťanstvo v tejto oblasti. Ako pripomenul, už pred príchodom Cyrila a Metoda prichádzali na územie dnešného Slovenska misionári napríklad z Aquileje či južného Nemecka.
"Konštantín a Metod nepriniesli slovanskú liturgiu, ako sa to často chybne hovorí. Tá zostávala stále rovnaká. Oni však zabezpečili, že sa liturgia konala aj v slovanskom jazyku," skonštatoval Marsina. Zároveň pripomenul, že samotná byzantská misia bola v našich dejinách iba krátkou 22-ročnou epizódou medzi rokmi 863 až 885.
"Táto misia mala napriek tomu veľký význam. Kresťanstvo znamená úplnú zmenu spoločenského života. Činnosť byzantskej misie sa presadzovala vo všeobecne zrozumiteľnom jazyku, čo malo potom veľký odraz aj v prejave náboženskej sféry," skonštatoval Marsina.
Súhlasí s ním aj archeológ Alexander Ruttkay, ktorý sa v úvodnej prednáške konferencie venoval prvým kresťanským pamiatkam na Slovensku.
"Napriek veľmi zložitým problémom christianizácie, práve misia Cyrila a Metoda priniesla istú jednotu. Už to, že žije aj v 21. storočí, znamená, že má celkom inú polohu ako všetky ostatné christianizačné úsilia, ktoré môžeme zachytiť v archeologickom materiáli na našom území. Tie zanikli, stratili sa a ostali v zabudnutí. Cyril a Metod však žijú ďalej," skonštatoval Ruttkay.