Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Údajný gróf je už vo väzení, trest mu mimoriadne znížili

Ferenc Xavér je presvedčený o svojom grófskom pôvode. Podľa sestier ho tak vychovávali odmala.

Rozsudok je už právoplatný, údajného grófa odviedli zo súdu v putách.(Zdroj: (mh))

NITRA. Krajský súd zmiernil trest pre údajného grófa Ferenca Xavéra Erdődyho. Za podvod ho poslal za mreže na 7,5 roka do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložil peňažný trest 10-tisíc eur, peniaze prepadnú štátu. Ak odsúdený nezaplatí, strávi vo väzení rok navyše.

Rok po odpykaní trestu má byť údajný gróf pod ochranným dohľadom. Slovenskému pozemkovému fondu a Lesom musí uhradiť škodu, dokopy ide o takmer 38-tisíc eur.

Podľa súdu si odsúdený robil nárok aj na ďalšie majetky v hodnote 392-tisíc eur, tie sa mu však získať nepodarilo.

Ferenc Xavér vyrastal s vedomím, že je grófskym potomkom. Foto: PRAZNOVSZKY

Negatívny právny omyl

Okresný súd v Nitre údajného grófa ešte v decembri odsúdil na desať rokov, čo je dolná hranica v prípade obzvlášť závažného zločinu podvodu. Ferenc Xavér (37) sa odvolal, trvá na tom, že je nevinný.

Krajský súd mu trest mimoriadne znížil. Poukázal, že bol doposiaľ bezúhonným človekom. „Doteraz sa nám javí, že je presvedčený o svojej pravde, hovoríme o takzvanom negatívnom právnom omyle,“ poznamenal predseda senátu.

Odsúdenému hneď po vynesení rozsudku nasadili na ruky putá a odviedli ho do výkonu trestu. Zvládol to bez emocionálnych prejavov. Jeho dve sestry boli šokované: „Toto čo má byť?“ pýtali sa opakovane s plačom.

„Odsúdili nevinného človeka, môžu sa hanbiť. Je naozaj potomkom grófa Erdődyho, my sme s tým vyrastali už ako malé deti,“ reagovala sestra.

Foto: PRAZNOVSZKY

Majetky vydržal

Ferenc Xavér Erdődy tvrdí, že je vnukom grófa Viliama Erdődyho. Mnohí Nitrania si ho pamätajú spred niekoľkých rokov, keď pracoval ako čašník v miestnej reštaurácii. Spolu s rodinou žil niekoľko rokov v Nitrianskych Hrnčiarovciach, na bráne bol grófsky erb. Pred zmenou priezviska sa volal Pevný.

Otec odsúdeného sa podľa prokuratúry najskôr pokúšal získať vlastnícke právo k majetkom po Erdődyovcoch v reštitúcii, no neuspel. Úspešný bol až jeho syn, ktorý v roku 2004 (už s novým priezviskom) navštívil notársky úrad v Nitre. Vyhlásil, že ako potomok grófa Viliama spĺňa podmienky na vydržanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam.

Išlo o majetky v správe Lesov a Slovenského pozemkového fondu, ktoré sa nachádzajú v katastroch Podhradie pri Duchonke, Červeník, Šulekovo, Hlohovec, Zlaté Moravce, Bojná a Čierne Kľačany. Podľa prokuratúry vydal notár osvedčenie o vydržaní napriek tomu, že neboli splnené podmienky a chýbali dokumenty.

Originály nepredložil

Správa katastra Topoľčany na základe notárskej zápisnice zapísala na Ferenca Xavéra lesný pozemok v Podhradí pri Duchonke a pozemky v katastri Bojnej. Správa katastra v Hlohovci zápis odmietla vykonať. Správa katastra v Zlatých Moravciach ho síce urobila, no neskôr na podnet prokuratúry ho zrušila.

„Konal som vo vnútornom presvedčení, že majetok patrí môjmu otcovi. Môj úmysel spáchať trestný čin nebol nijako dokázaný. Som aj teraz dobromyseľne v tom, že mi majetky patria,“ povedal Ferenc Xavér vo svojej záverečnej reči na okresnom súde.

Dodal, že nehnuteľnosti patrili jeho otcovi ako jedinému potomkovi grófa. „Dedičské právo môjho otca vyplýva zo zápisnice z roku 1945 aj z listiny, kde mu gróf zanechal majetky,“ argumentoval. Originály listín ale na súd nikdy nepredložil.

Exhumovali grófa

Gróf Viliam, údajný starý otec Ferenca Xavéra, zomrel v roku 1959 vo Švajčiarsku, kde je aj pochovaný. Viliamov otec - gróf Imrich leží v rodinnej hrobke na hlohoveckom cintoríne. Zomrel v roku 1925. Ešte pred podaním obžaloby na súd nariadil prokurátor jeho exhumáciu. Experti odobrali vzorky DNA z kostí a porovnali ich s DNA Ferencovho otca, ktorú získali z jedného znaleckého posudku.

„Podľa výsledkov analýzy sa žiadny príbuzenský vzťah medzi grófom Imrichom a Ferencom Xavérom nepotvrdil,“ povedal prokurátor.

„Test starootcovstva sa nerobí. Imrich Erdődy predsa nemusel byť biologickým otcom Viliama Erdődyho,“ reagoval Ferenc Xavér.

Krajský súd konštatoval, že nebolo prioritou preukázať, či je Ferenc Xavér alebo jeho otec pokračovateľom grófskeho rodu, „ale bolo potrebné preukázať, akými dokladmi preukázal svoje nároky na majetky“.

Práve vo vyrábaní a predkladaní dokladov, ktoré nemali právnu silu, sa podľa súdu napĺňal zločin podvodu.

Farár dopísal otca

Predseda senátu krajského súdu napríklad spomenul farára z Lučenca, za ktorým prišiel otec Ferenca Xavéra. Najskôr si dal zmeniť v cirkevnej matrike a cirkevnom krstnom liste priezvisko z Pevného na Erdődyho.

Neskôr tam farár dopísal ako Františkovho otca grófa Viliama Erdődyho. Na súde priznal, že to urobil bez súhlasu z biskupského úradu. Vraj si myslel, že sa František Erdődy chce krstným listom „preukázať medzi priateľmi v šľachtickom klube“.

Pôjdu na Najvyšší súd

„Môj brat je jeden z najslušnejších, čo chodí po tejto zemi, je naozaj potomkom grófa Erdődyho. Za týmto musí byť niekto silnejší ako sme my. Ale my to takto nenecháme, brat musí byť na slobode,“ povedala sestra Ferenca Xavéra.

„Toto je politický štát“ poznamenala druhá sestra. Trvá na tom, že jej brat nič nespáchal: „Náš otec bol na základe vyhlásenia grófa uznaný za jeho syna. Keby aj nebol jeho biologický syn, ale on ho uznal za svojho syna aj dediča. Brat chodil na súdy, lebo si bol vedomý svojej neviny."

Rodina chce podať podať dovolanie na Najvyšší súd.


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 1 373
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 1 129
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 516
  4. Hokejisti ako deň a noc 444
  5. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 284
  6. Vrábľania v derby naplno 204
  7. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 202
  8. Kladivo 182
  9. Zsebi porazil Čeľadice 168
  10. Spadol z neba 157

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Proti Macedóncom si trúfajú na postup

Mladí Nitrania sa v stredu predstavia v mládežníckej obdobe Lige majstrov.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Kam vyraziť