NITRA. Krajský súd zmiernil trest pre údajného grófa Ferenca Xavéra Erdődyho. Za podvod ho poslal za mreže na 7,5 roka do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložil peňažný trest 10-tisíc eur, peniaze prepadnú štátu. Ak odsúdený nezaplatí, strávi vo väzení rok navyše.
Rok po odpykaní trestu má byť údajný gróf pod ochranným dohľadom. Slovenskému pozemkovému fondu a Lesom musí uhradiť škodu, dokopy ide o takmer 38-tisíc eur.
Podľa súdu si odsúdený robil nárok aj na ďalšie majetky v hodnote 392-tisíc eur, tie sa mu však získať nepodarilo.
Ferenc Xavér vyrastal s vedomím, že je grófskym potomkom. Foto: PRAZNOVSZKY
Negatívny právny omyl
Okresný súd v Nitre údajného grófa ešte v decembri odsúdil na desať rokov, čo je dolná hranica v prípade obzvlášť závažného zločinu podvodu. Ferenc Xavér (37) sa odvolal, trvá na tom, že je nevinný.
Krajský súd mu trest mimoriadne znížil. Poukázal, že bol doposiaľ bezúhonným človekom. „Doteraz sa nám javí, že je presvedčený o svojej pravde, hovoríme o takzvanom negatívnom právnom omyle,“ poznamenal predseda senátu.
Odsúdenému hneď po vynesení rozsudku nasadili na ruky putá a odviedli ho do výkonu trestu. Zvládol to bez emocionálnych prejavov. Jeho dve sestry boli šokované: „Toto čo má byť?“ pýtali sa opakovane s plačom.
„Odsúdili nevinného človeka, môžu sa hanbiť. Je naozaj potomkom grófa Erdődyho, my sme s tým vyrastali už ako malé deti,“ reagovala sestra.
Foto: PRAZNOVSZKY
Majetky vydržal
Ferenc Xavér Erdődy tvrdí, že je vnukom grófa Viliama Erdődyho. Mnohí Nitrania si ho pamätajú spred niekoľkých rokov, keď pracoval ako čašník v miestnej reštaurácii. Spolu s rodinou žil niekoľko rokov v Nitrianskych Hrnčiarovciach, na bráne bol grófsky erb. Pred zmenou priezviska sa volal Pevný.
Otec odsúdeného sa podľa prokuratúry najskôr pokúšal získať vlastnícke právo k majetkom po Erdődyovcoch v reštitúcii, no neuspel. Úspešný bol až jeho syn, ktorý v roku 2004 (už s novým priezviskom) navštívil notársky úrad v Nitre. Vyhlásil, že ako potomok grófa Viliama spĺňa podmienky na vydržanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam.
Išlo o majetky v správe Lesov a Slovenského pozemkového fondu, ktoré sa nachádzajú v katastroch Podhradie pri Duchonke, Červeník, Šulekovo, Hlohovec, Zlaté Moravce, Bojná a Čierne Kľačany. Podľa prokuratúry vydal notár osvedčenie o vydržaní napriek tomu, že neboli splnené podmienky a chýbali dokumenty.
Originály nepredložil
Správa katastra Topoľčany na základe notárskej zápisnice zapísala na Ferenca Xavéra lesný pozemok v Podhradí pri Duchonke a pozemky v katastri Bojnej. Správa katastra v Hlohovci zápis odmietla vykonať. Správa katastra v Zlatých Moravciach ho síce urobila, no neskôr na podnet prokuratúry ho zrušila.
„Konal som vo vnútornom presvedčení, že majetok patrí môjmu otcovi. Môj úmysel spáchať trestný čin nebol nijako dokázaný. Som aj teraz dobromyseľne v tom, že mi majetky patria,“ povedal Ferenc Xavér vo svojej záverečnej reči na okresnom súde.
Dodal, že nehnuteľnosti patrili jeho otcovi ako jedinému potomkovi grófa. „Dedičské právo môjho otca vyplýva zo zápisnice z roku 1945 aj z listiny, kde mu gróf zanechal majetky,“ argumentoval. Originály listín ale na súd nikdy nepredložil.
Exhumovali grófa
Gróf Viliam, údajný starý otec Ferenca Xavéra, zomrel v roku 1959 vo Švajčiarsku, kde je aj pochovaný. Viliamov otec - gróf Imrich leží v rodinnej hrobke na hlohoveckom cintoríne. Zomrel v roku 1925. Ešte pred podaním obžaloby na súd nariadil prokurátor jeho exhumáciu. Experti odobrali vzorky DNA z kostí a porovnali ich s DNA Ferencovho otca, ktorú získali z jedného znaleckého posudku.
„Podľa výsledkov analýzy sa žiadny príbuzenský vzťah medzi grófom Imrichom a Ferencom Xavérom nepotvrdil,“ povedal prokurátor.
„Test starootcovstva sa nerobí. Imrich Erdődy predsa nemusel byť biologickým otcom Viliama Erdődyho,“ reagoval Ferenc Xavér.
Krajský súd konštatoval, že nebolo prioritou preukázať, či je Ferenc Xavér alebo jeho otec pokračovateľom grófskeho rodu, „ale bolo potrebné preukázať, akými dokladmi preukázal svoje nároky na majetky“.
Práve vo vyrábaní a predkladaní dokladov, ktoré nemali právnu silu, sa podľa súdu napĺňal zločin podvodu.
Farár dopísal otca
Predseda senátu krajského súdu napríklad spomenul farára z Lučenca, za ktorým prišiel otec Ferenca Xavéra. Najskôr si dal zmeniť v cirkevnej matrike a cirkevnom krstnom liste priezvisko z Pevného na Erdődyho.
Neskôr tam farár dopísal ako Františkovho otca grófa Viliama Erdődyho. Na súde priznal, že to urobil bez súhlasu z biskupského úradu. Vraj si myslel, že sa František Erdődy chce krstným listom „preukázať medzi priateľmi v šľachtickom klube“.
Pôjdu na Najvyšší súd
„Môj brat je jeden z najslušnejších, čo chodí po tejto zemi, je naozaj potomkom grófa Erdődyho. Za týmto musí byť niekto silnejší ako sme my. Ale my to takto nenecháme, brat musí byť na slobode,“ povedala sestra Ferenca Xavéra.
„Toto je politický štát“ poznamenala druhá sestra. Trvá na tom, že jej brat nič nespáchal: „Náš otec bol na základe vyhlásenia grófa uznaný za jeho syna. Keby aj nebol jeho biologický syn, ale on ho uznal za svojho syna aj dediča. Brat chodil na súdy, lebo si bol vedomý svojej neviny."
Rodina chce podať podať dovolanie na Najvyšší súd.