Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka
Pridajte si svoje mesto

Mesto obišlo smernicu, štátni zamestnanci dostali extra zľavu na parkovnom

Štátni zamestnanci majú lacné parkovacie karty, ktoré nie sú určené pre zamestnancov. Mesto ich vydalo v rozpore so svojimi vlastnými pravidlami.

Výhodné parkovacie karty vydalo mesto aj na Damborského ulicu.(Zdroj: (JK))

NITRA. Mestské služby vydali vyše dve stovky ročných parkovacích kariet, ktoré sú v rozpore s mestskou smernicou o parkovaní. Urobili tak na žiadosť radnice.

Ide o parkovacie karty, ktoré umožňujú lacnejšie parkovať zamestnancom ústavu na výkon väzby, prokuratúry, súdu a daňového úradu. Viacerí z nich zaplatia za celý rok len desať eur. Ročná zamestnanecká karta pritom stojí 70 eur. Smernica, ktorá je zverejnená na webovej stránke mesta, neumožňuje z tejto sumy poskytnúť zľavu.

Zaujímavé je, že minimálne zamestnancom ústavu na výkon väzby a prokuratúry vydali Mestské služby 10-eurové občianske parkovacie karty. Tie sú pritom podľa smernice určené iba „pre občana s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania“.

Kto rozhodol o vydaní občianskej karty pre zamestnancov, sme sa nedozvedeli. „Karty vydávajú Mestské služby,“ povedal viceprimátor Štefan Štefek. „Zľavnené karty sme vydali na príkaz mesta,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko.

Občianska parkovacia karta je určená „pre občana s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania“. Využíva ju však štátny zamestnanec, ktorý by mal podľa smernice mať zamestnaneckú kartu za 70 eur. FOTO: (MH)

Karty dostali na rok

Okresná a krajská prokuratúra, ktorá sídli na Damborského ulici, dostala od mesta 54 občianskych parkovacích kariet. „Umožňujú parkovanie na uliciach Damborského a Piaristická. Karty boli vydané na základe žiadosti z júla 2012 s platnosťou do 5. 8. 2013,“ povedal hovorca prokuratúry Ján Ludva.

Dodal, že mesto vydalo občianske parkovacie karty z dôvodu nedostatku parkovacích miest v areáli prokuratúry. „V prípade ich nevydania by mohlo dôjsť k podstatnému sťaženiu dochádzky zamestnancov prokuratúry na pracovisko.“

Ústav na výkon väzby, ktorý sídli na Cintorínskej ulici, má od mesta 119 kariet, o ich vydanie požiadal vlani v novembri. „Dôvodom podania žiadosti bolo zníženie parkovacích kapacít na Cintorínskej ulici,“ povedal Adrián Baláž zo Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Upresnil, že karty umožňujú parkovať na Damborského ulici a na Námestí Kráľovnej pokoja pri cintoríne.

Okresný súd nám údaje neposkytol. Predseda Eduard Heinrich cez hovorcu odkázal, že „súd sa neangažoval vo veci individuálnych žiadostí zamestnancov súdu o parkovacie miesta (karty)“.

Neznáma matematika

Prednosta radnice Igor Kršiak povedal, že o parkovacie karty žiadali inštitúcie, nie individuálni zamestnanci. „Napríklad daňový úrad žiadal vyše 100 kariet, my sme ich vydali približne 25.“

Celkový počet parkovacích kariet vydaných pre súdy, prokuratúry, ústav na výkon väzby a daňový úrad odhadol na 250. Viazané sú na parkovacie miesta na Námestí Kráľovnej pokoja, na Cintorínskej, Damborského a Piaristickej ulici a na parkovisko pred Domom služieb na Štúrovej ulici. Vydané sú v troch cenových kategóriách. Podľa prednostu za-platili pracovníci prokuratúry a ústavu na výkon väzby 10 eur, pracovníci súdu 15 eur a pracovníci daňového úradu 34 eur.

Na základe čoho sa mesto dopracovalo k týmto sumám, je záhadou. Podľa smernice, zverejnenej na stránke mesta aj na stránke Mestských služieb, totiž stojí zamestnanecká karta 70 eur. Ako sme už spomenuli, existuje aj občianska 10-eurová karta, tá ale nie je určená pre zamestnancov.

Zverejnená smernica umožňuje na základe rozhodnutia primátora poskytnúť zľavu len z voľnej ročnej parkovacej karty, ktorá stojí 170 eur (umožňuje parkovať na spoplatnených miestach v celom meste). V prípadoch hodných osobitného zreteľa môže zľava dosiahnuť 20 až 40 percent.

Prednosta nám v piatok tvrdil, že smernica, ktorá je na mestskom webe, je už neaktuálna. Údajne bola vydaná nová, ktorá primátora v udeľovaní zliav neobmedzuje. Napriek prísľubu nám ju však neposlal.

O novej smernici nič nevie ani riaditeľ Mestských služieb. Povedal, že tá, ktorú majú na webe, je aktuálna.

Damborského ulica. Vľavo je súd, vpravo prokuratúra a daňový úrad. Väčšina áut, ktoré tu parkujú, majú karty. FOTO: (MH)

Rozdielny meter

Karty boli vydané s platnosťou na jeden rok. „Zatiaľ nepočítame s vydaním ani ďalších kariet, ani s predĺžením ich platnosti,“ povedal prednosta.

„V opätovnom vydaní kariet pre štátnych zamestnancov nevidím problém, problém je v obchádzaní smernice a v cene. Iní zamestnanci nemajú šancu dostať ročnú kartu za 10 eur. Mesto pritom prichádza o peniaze, keď dáva také veľké zľavy. Navyše, v rozpore so smernicou. Len na 173 kartách pre prokuratúru a ústav na výkon väzby prišiel rozpočet o 10 380 eur,“ konštatoval človek blízky mestu.

Rozdielny meter pri posudzovaní žiadostí o karty v podstate potvrdila aj radnica. „Občan, ktorý potrebuje zaparkovať pri práci, si môže zakúpiť zamestnaneckú kartu v hodnote 70 eur na rok alebo 40 eur na polrok,“ povedal prednosta.

Keď sme oponovali, že vyše dvesto štátnych zamestnancov dostalo karty za podstatne nižšiu cenu, reagoval: „Každý môže požiadať o zľavu z ceny karty. Treba však poznamenať, že mesto neiniciovalo nasťahovanie veľkých štátnych inštitúcií do centra. Nakoľko takáto skutočnosť nastala, nemôžeme sa tváriť, že problémy s parkovaním zamestnancov týchto úradov neexistujú.“

Aký má vplyv na riešenie problému s parkovaním samotná cena karty, prednosta nevysvetlil. Na „obranu" mesta dodal, že „v žiadnom prípade nesplnilo všetky požiadavky týchto úradov, nakoľko žiadostí o parkovacie karty bolo oveľa viac“.

Mesto nepripúšťa, že by „nejakým spôsobom niektoré subjekty alebo osoby zvýhodňovalo". Svedčí vraj o tom fakt, že „vedenie mesta dávno zrušilo voľné parkovacie karty aj zamestnancom mesta a mestských organizácií“. Ako to súvisí s kartami pre štátnych zamestnancov, sme nezistili.

Plánujú zmeniť smernicu

Radnica uvažuje nad zmenou smernice o parkovaní. „Jedným z dôvodov je skutočnosť, že mesto je oslovené, a teda je aj nútené zaujať stanovisko k parkovaniu takých veľkých inštitúcií, ako sú súd, prokuratúra, banky, poisťovne a iné úrady v centre mesta,“ zdôvodnil Igor Kršiak.

Povedal, že zamestnanecké karty by sa mohli viazať len na určité časové obdobie dňa, ktoré by bolo spoplatnené „osobitnou zamestnaneckou sadzbou“.

Radnica zatiaľ neoznámila, ako bude riešiť porušenie súčasnej smernice.

Parkovisko na Námestí Kráľovnej pokoja sa nachádza pri cintoríne. Spoplatnené je od 7. do 16. hodiny. Parkujú tu pracovníci ústavu na výkon väzby. Foto: (JK)

Ľudia, ktorí prídu na pohreb, nemajú kde parkovať

Na existenciu zľavnených kariet pre štátnych zamestnancov poukázal obyvateľ Nitry, ktorý nenašiel voľné miesto na parkovisku pri cintoríne - na Námestí Kráľovnej pokoja. Zistil, že asi polovicu z päťdesiatky miest zaplnili majitelia lacných parkovacích kariet.

„Ľudia, ktorí prídu na pohreb, nemajú kde zaparkovať," potvrdili nám svedkovia.

Parkovisko bolo pôvodne bezplatné. Keď ho začali využívať pracovníci okolitých firiem a inštitúcií, mesto ho spoplatnilo od 7. do 16. hodiny. Vraj preto, aby zostali voľné miesta pre ľudí, čo idú na cintorín.

„Pre Zbor väzenskej a justičnej stráže sme vydali 119 parkovacích kariet, ktoré umožňujú parkovať na Námestí Kráľovnej pokoja a na Cintorínskej ulici. Títo pracovníci sa však striedajú na tri zmeny, preto reálne v spoplatnený čas využíva parkovaciu kartu len tretina počtu držiteľov,“ povedal prednosta.

(mh)


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 1 218
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 942
  3. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 416
  4. Rumanová na hody s Nitrou 290
  5. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 255
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 203
  7. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 186
  8. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 158
  9. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 155
  10. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 141

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany

V obci Rišňovce sa prakticky rozpadla miestna organizácia strany Smer-SD. Z jedného z najsilnejších klubov v Nitrianskom okrese odišlo 22 členov.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Medializácia zabrala, nezvestného muža už našli

Polícia pátrala po Igorovi Tvaroškovi, naposledy ho videli v polovici septembra.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Okresný súd v Bratislave odsúdil bývalého poslanca a ministra Daniela Lipšica.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť