Nárok na zľavu pri kúpe parkovacieho miesta na rok budú mať po novom iba tí zdravotne postihnutí, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.
ŠAĽA. Šaľania zaplatia na daniach z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch od nového roka o 5 percent viac. Do mestskej pokladnice tak pribudne približne o 6-tisíc eur navyše.
Daň za psa bude vyrúbená aj v osadách
Vlani mesto zvýšilo daň z nehnuteľností o 5 percent pre stavby na poľnohospodársku produkciu, priemyselné stavby a stavby na podnikateľskú činnosť. Daň za záhrady, zastavané plochy a nádvoria zvýšilo o 6,7 percenta. Daň pri ornej pôde a trvalých trávnatých porastoch zvýšilo o osem percent, 10-percentné zvýšenie nastalo pri stavebných pozemkoch. K zvýšeniu dane o 15 percent pristúpilo aj pri dani z bytov, nebytových priestorov, stavbách na bývanie, rekreačných a záhradných chatkách, samostatne stojacich garážach a viacúčelových stavbách.
Na budúci rok čaká Šaľanov zvýšenie dane z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch o 5 percent. Rozhodli o tom poslanci na ostatnom zastupiteľstve. Príjem mesta sa tým zvýši na 816-tisíc eur, v tomto roku je predpokladaná suma 810-tisíc eur.
„Pri štandardnom trojizbovom byte so 70 m2 to vychádza o 20-30 centov navyše za rok,“ povedal viceprimátor Jozef Mečiar. Úpravy sadzieb v mestskom nariadení o daniach a poplatkoch sa dotkli aj dane za psa. Týka sa však iba osád Hetmín a Kilič, kde doteraz daň vyrubovaná nebola. Na návrh poslanca Júliusa Morávka bude po novom tri eurá na rok.
„So psami má mesto nejaké výdavky, napríklad na koše, vrecká na exkrementy, na odchyt. V tých osadách nič takéto neriešime, preto asi nikto doteraz nevidel dôvod ich skasírovať. Vplyv na mestský rozpočet to nebude mať, predpokladáme, že tých psov tam bude možno desať,“ povedal Mečiar.
Sadzby za psy v rodinných domoch a pre podnikateľské subjekty neboli menené. Ostávajú vo výške 6 eur. Psičkári v bytoch platia naďalej 30 eur, osoby nad 62 rokov o desať eur menej.
„Stále tam chýba niečo o kastrovaní, čipovaní a uprednostňovaní psov s výcvikom. Delenie psičkárov, ktoré by ich motivovalo k zodpovednému správaniu, absentuje,“ podotkla poslankyňa Milena Verešová.
Zákon o dobrovoľníctve
Poslanci na rokovaní zvýšili aj poplatok za komunálny odpad pre podnikateľov o 40 percent. Podľa radnice totiž patrí medzi najnižšie v porovnaní s inými samosprávami, a to aj po navrhovanom zvýšení. Radnica argumentuje, že podnikatelia môžu znížiť náklady na likvidáciu komunálneho odpadu separáciou, čo zatiaľ robia v minimálnej miere. Mesto zároveň likviduje biologicko-rozložiteľný odpad pochádzajúci od podnikateľov na vlastné náklady.
„Je to pokračovaním toho, čo sa stalo pred rokom, keď sme o 40 percent zvýšili dane pre obyvateľov,“ poznamenal viceprimátor. Na zastupiteľstve predniesol návrh, ktorým by sa znížil, respektíve odpustil poplatok za komunálny odpad pre dobrovoľníkov. Podporu u poslancov však zatiaľ nenašiel.
„Od minulého roka existuje na základe nového zákona o dobrovoľníctve možnosť znížiť tento poplatok alebo ho úplne odpustiť ľuďom, ktorí na základe zmluvného vzťahu vykonávajú dobrovoľnícku činnosť. Ide o 28,5 eura, skôr som to vnímal ako formu ocenenia ľudí, ktorí dobrovoľne niečo vykonávajú v prospech mesta,“ povedal. Na základe čoho by sa posudzovali dobrovoľníci a ich práca, zatiaľ nekonkretizoval, podľa neho to má vzísť z debaty so zástupcami dobrovoľníckych skupín a občianskych združení. Tých registrovaných je v Šali 134.
„Chcel som len urobiť priestor, aby bolo niečo takéto v budúcom roku možné, pripraviť samostatné VZN, ktoré túto vec bude riešiť.“ Poslankyňa Milen Verešová označila jeho návrh za „trochu populistický“. Spôsob, ktorý je formou odmeny jednotlivcovi, a nie projektu, nepovažuje ani za systémový, ani za spravodlivý.
„Úprava povedie k zbytočnému napätiu a v konečnom dôsledku k postupnej dehonestácii dobrovoľníckej práce, ktorá má sama v názve povedané, že je dobrovoľnícka, a nie je nárokom na odmenu. Osobne poznám dobrovoľníkov, ktorí majú odpracované stovky hodín, a tento návrh nepovažujú za zmysluplný a ani taký, ktorý by oceňoval ich prácu. Naozaj si neviem predstaviť, kto bude ten, kto povie, že táto práca je pre mesto prospešná, a táto nie.“
Okruh žiadateľov sa zníži
Ďalšia zmena, ktorú poslanci schválili, sa týkala zdravotne ťažko postihnutých. Tých je v Šali okolo 1400. Poslankyňa Erika Velasquezová navrhla, aby mali nárok na úľavu na dani za užívanie verejného priestranstva iba tí, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.
Na návrh poslanca Petra Gomboša sa zmenila aj výška ročnej zľavy na parkovacie miesto. Zo 75 percent klesla na 50.
„Myslím si, že zdravotné postihnutie majú rôzne skupiny obyvateľov, ktoré nie sú odkázané na individuálnu prepravu. Týmto sa to zúžilo práve na tých, ktorí sa naozaj nevedia inak pohybovať, sú imobilní a potrebujú tie miesta. Myslím si, že po úprave to bude spravodlivejšie,“ dodala Velasquezová.