Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip
Pridajte si svoje mesto

Viceprimátor Šale chcel odpustiť dobrovoľníkom poplatok. Návrh mu zatiaľ neprešiel

Od nového roka bude zmenená sadzba niektorých daní. Týka sa nehnuteľností, zdravotne postihnutých, psov a smetí.

(Zdroj: FOTO: PETER ŽÁKOVIČ)

Nárok na zľavu pri kúpe parkovacieho miesta na rok budú mať po novom iba tí zdravotne postihnutí, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.

ŠAĽA. Šaľania zaplatia na daniach z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch od nového roka o 5 percent viac. Do mestskej pokladnice tak pribudne približne o 6-tisíc eur navyše.

Daň za psa bude vyrúbená aj v osadách

Vlani mesto zvýšilo daň z nehnuteľností o 5 percent pre stavby na poľnohospodársku produkciu, priemyselné stavby a stavby na podnikateľskú činnosť. Daň za záhrady, zastavané plochy a nádvoria zvýšilo o 6,7 percenta. Daň pri ornej pôde a trvalých trávnatých porastoch zvýšilo o osem percent, 10-percentné zvýšenie nastalo pri stavebných pozemkoch. K zvýšeniu dane o 15 percent pristúpilo aj pri dani z bytov, nebytových priestorov, stavbách na bývanie, rekreačných a záhradných chatkách, samostatne stojacich garážach a viacúčelových stavbách.

Na budúci rok čaká Šaľanov zvýšenie dane z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch o 5 percent. Rozhodli o tom poslanci na ostatnom zastupiteľstve. Príjem mesta sa tým zvýši na 816-tisíc eur, v tomto roku je predpokladaná suma 810-tisíc eur.

„Pri štandardnom trojizbovom byte so 70 m2 to vychádza o 20-30 centov navyše za rok,“ povedal viceprimátor Jozef Mečiar. Úpravy sadzieb v mestskom nariadení o daniach a poplatkoch sa dotkli aj dane za psa. Týka sa však iba osád Hetmín a Kilič, kde doteraz daň vyrubovaná nebola. Na návrh poslanca Júliusa Morávka bude po novom tri eurá na rok.

„So psami má mesto nejaké výdavky, napríklad na koše, vrecká na exkrementy, na odchyt. V tých osadách nič takéto neriešime, preto asi nikto doteraz nevidel dôvod ich skasírovať. Vplyv na mestský rozpočet to nebude mať, predpokladáme, že tých psov tam bude možno desať,“ povedal Mečiar.

Sadzby za psy v rodinných domoch a pre podnikateľské subjekty neboli menené. Ostávajú vo výške 6 eur. Psičkári v bytoch platia naďalej 30 eur, osoby nad 62 rokov o desať eur menej.
„Stále tam chýba niečo o kastrovaní, čipovaní a uprednostňovaní psov s výcvikom. Delenie psičkárov, ktoré by ich motivovalo k zodpovednému správaniu, absentuje,“ podotkla poslankyňa Milena Verešová.

Zákon o dobrovoľníctve

Poslanci na rokovaní zvýšili aj poplatok za komunálny odpad pre podnikateľov o 40 percent. Podľa radnice totiž patrí medzi najnižšie v porovnaní s inými samosprávami, a to aj po navrhovanom zvýšení. Radnica argumentuje, že podnikatelia môžu znížiť náklady na likvidáciu komunálneho odpadu separáciou, čo zatiaľ robia v minimálnej miere. Mesto zároveň likviduje biologicko-rozložiteľný odpad pochádzajúci od podnikateľov na vlastné náklady.

„Je to pokračovaním toho, čo sa stalo pred rokom, keď sme o 40 percent zvýšili dane pre obyvateľov,“ poznamenal viceprimátor. Na zastupiteľstve predniesol návrh, ktorým by sa znížil, respektíve odpustil poplatok za komunálny odpad pre dobrovoľníkov. Podporu u poslancov však zatiaľ nenašiel.

„Od minulého roka existuje na základe nového zákona o dobrovoľníctve možnosť znížiť tento poplatok alebo ho úplne odpustiť ľuďom, ktorí na základe zmluvného vzťahu vykonávajú dobrovoľnícku činnosť. Ide o 28,5 eura, skôr som to vnímal ako formu ocenenia ľudí, ktorí dobrovoľne niečo vykonávajú v prospech mesta,“ povedal. Na základe čoho by sa posudzovali dobrovoľníci a ich práca, zatiaľ nekonkretizoval, podľa neho to má vzísť z debaty so zástupcami dobrovoľníckych skupín a občianskych združení. Tých registrovaných je v Šali 134.

„Chcel som len urobiť priestor, aby bolo niečo takéto v budúcom roku možné, pripraviť samostatné VZN, ktoré túto vec bude riešiť.“ Poslankyňa Milen Verešová označila jeho návrh za „trochu populistický“. Spôsob, ktorý je formou odmeny jednotlivcovi, a nie projektu, nepovažuje ani za systémový, ani za spravodlivý.

„Úprava povedie k zbytočnému napätiu a v konečnom dôsledku k postupnej dehonestácii dobrovoľníckej práce, ktorá má sama v názve povedané, že je dobrovoľnícka, a nie je nárokom na odmenu. Osobne poznám dobrovoľníkov, ktorí majú odpracované stovky hodín, a tento návrh nepovažujú za zmysluplný a ani taký, ktorý by oceňoval ich prácu. Naozaj si neviem predstaviť, kto bude ten, kto povie, že táto práca je pre mesto prospešná, a táto nie.“

Okruh žiadateľov sa zníži

Ďalšia zmena, ktorú poslanci schválili, sa týkala zdravotne ťažko postihnutých. Tých je v Šali okolo 1400. Poslankyňa Erika Velasquezová navrhla, aby mali nárok na úľavu na dani za užívanie verejného priestranstva iba tí, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.
Na návrh poslanca Petra Gomboša sa zmenila aj výška ročnej zľavy na parkovacie miesto. Zo 75 percent klesla na 50.

„Myslím si, že zdravotné postihnutie majú rôzne skupiny obyvateľov, ktoré nie sú odkázané na individuálnu prepravu. Týmto sa to zúžilo práve na tých, ktorí sa naozaj nevedia inak pohybovať, sú imobilní a potrebujú tie miesta. Myslím si, že po úprave to bude spravodlivejšie,“ dodala Velasquezová.


  1. Odišla legenda šalianskej hádzanej 521
  2. Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul 438
  3. Zbehy s úlovkom z Bábu 389
  4. Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov 359
  5. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 356
  6. Šoporňa je po dvoch kolách stopercentná 223
  7. Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0 Foto 192
  8. Bohom zabudnutí ľudia ožívajú v Dejinách našej krčmy 164
  9. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 140
  10. Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO) 118

Najčítanejšie správy

Nitra

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul

Družstvo Volley Project UKF Nitra sa od začiatku augusta pripravuje na novú sezónu. Vyššie ambície potvrdzuje aj príchod prvých posíl. A ďalšie sú na ceste.

Zbehy s úlovkom z Bábu

V. LIGA STRED: V. Zálužie a Lapáš získali prvé body. Výčapy-Opatovce rozhodli zápas s Nevidzanmi v závere z penalty.

Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov

Do Nitry priviezli zvieratá, ktoré ešte na Slovensku nikdy predtým neboli.

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

Obyvatelia nesúhlasia s ďalším zahusťovaním sídliska Družba

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie pre štvorpodlažnú budovu fitness telocvične, približne 140 obyvateľov okolitých bytových domov podalo proti tomu odvolanie.

Pýši sa hodnotením najlepšia pôrodnica v Nitrianskom kraji

Komárňanská pôrodnica je najlepšou v kraji a treťou najlepšou na Slovensku.

Vandalov sa obávajú, radnica sa spolieha aj na domácich +foto

Radnica dokončila rozsiahlu humanizáciu sídliska Zátvor. Dva vnútrobloky dostali úplne novú podobu. Zmeny vyšli na viac ako 320-tisíc eur. Ešte tento rok sa obnovy dočkajú aj ľudia z neďalekej Veternej ulice.

Muž spadol zo štvorkolky, letel preňho vrtuľník

Muž si pri páde zranil hlavu a driekovú časť chrbtice. Leteckí záchranári ho transportovali do bratislavskej nemocnice.

Všetky správy

Mnohí členovia SNS chcú odísť z vlády, povedal Danko. Fico chystal tlačovku, neprišiel

Premiér Robert Fico sa so svojim vyhlásením pred kamery nepostavil.

Gašpar prikrýval Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá v okolitých krajinách si to nevšimli.

Kam vyraziť