NITRA. Zadanie ukazuje možné riešenia a vyžaduje formulovať vlastné riešenia otvorených problémov na základe vlastných úvah, uviedla Soňa Čeretková, zodpovedná riešiteľka projektu z Katedry matematiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Žiaci v jednej skupine nemusia byť z toho istého ročníka alebo z rovnakej triedy. Zadanie v písomnej podobe dostane každý žiak. Súťažiaci môžu používať vlastné laptopy, odbornú literatúru, internet, počas súťaže môžu telefonovať priateľovi na telefón. Na samotnú súťaž sa nemusia nijako špeciálne pripravovať. Dôležité je, aby si každý dôkladne prečítal zadanie a potom sa skupina dohodla na spoločnom postupe riešenia a na spoločnom jednom výstupe dokumente, ktorý napíšu a odovzdajú buď v elektronickej podobe alebo v rukopise. Riešenie má mať charakter článku, ktorému by mal porozumieť každý čitateľ, uviedla Čeretková. Riešenia bude vyhodnocovať skupina odborníkov. Vyhodnotenie sa uskutoční v marci budúceho roka v Nitre.
Prvý ročník súťaže, ktorá pochádza z Holandska, sa na Slovensku uskutočnil vlani. V Nitre súťažilo 20 žiakov vo veku od 15 do 19 rokov zo štyroch gymnázií. Úlohy boli veľmi dobre vymyslené. Nepotrebovali sme veľa vedomostí z matematiky zo školy, ale ani zdravý sedliacky rozum veľmi nepomohol. Museli sme rozmýšľať istým spôsobom a potom sa toho rozmýšľania držať a popísať ho, zhodnotili. Prvé kolo súťaže Matematický B-DAY sa uskutočnilo na základe spolupráce s Freudenthalovým inštitútom na Univerzite v Utrechte v Holandsku v rámci riešenia projektu 7RP PRIMAS. Cieľom projektu je vytváranie prostredia a realizovanie aktivít vhodných na implementáciu objavného vyučovania matematiky. V Holandsku, Nemecku a Belgicku má súťaž už niekoľkoročnú tradíciu. V tomto ročníku sa súťaž na Slovensku uskutoční okrem samotnej Nitry aj v Banskej Bystrici, Bratislave a Žiline.