Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Podľa odborárov mesto zastrašuje riaditeľov škôl, primátor to poprel

Na riaditeľov základných a materských škôl údajne vyvíjali v súvislosti s avizovaným štrajkom nátlak.

Na riaditeľov základných a materských škôl na dnešnej porade s vedením mesta údajne vyvíjali v súvislosti s avizovaným pondelkovým štrajkom učiteľov nátlak. Potvrdil to aj predseda rady základných organizácií Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v okresoch Nitra a Zlaté Moravce Miroslav Kováč, ktorý sa na porade zúčastnil.

NITRA. Zo strany mesta bol na riaditeľov škôl vyvíjaný nátlak. Bolo to robené takou formou, že vlastne boli iba oboznámení s legislatívou, ale bol z toho badateľný jednoznačný zámer odhovoriť riaditeľov od účasti na štrajku. Bolo im naznačené, čo všetko sa im môže stať, za čo všetko môžu byť zodpovední. Hovorilo sa napríklad o tom, že keď nezabezpečia štrajkujúci riaditelia pre deti náhradné umiestnenie v inej škôlke, tak budú odvolaní a podobne, uviedol Kováč.

Jeho slová potvrdili aj viaceré učiteľky materských škôl, ktoré však nechceli byť menované. Áno, naša riaditeľka prišla z porady s takýmito informáciami. Na mestskom úrade im mali pripomenúť aj to, že môžu mať nepríjemnosti, ak sa nejaký rodič bude sťažovať, že sa mu napríklad zranilo počas štrajku dieťa, povedala jedna z učiteliek.

Po dnešnej porade riaditeľov škôl na mestskom úrade sa nakoniec zo všetkých nitrianskych materských škôl zapoja do štrajku učiteľov iba dve, aj tam však viacerí učitelia uvažovali o neúčasti na štrajku. Riaditelia základných škôl sa podľa Kováča nedali zastrašiť a väčšina škôl, ktoré štrajk nahlásili, aj zostane zatvorená.

Nitriansky primátor Jozef Dvonč jednoznačne poprel akýkoľvek nátlak zo strany mesta na riaditeľov škôl. Iba sme ich oboznámili so všeobecne platnými právnymi predpismi, pričom sme zdôraznili ich právo na štrajk. Ak niekoho upovedomím o jeho povinnostiach, tak to nepovažujem za vyhrážanie. Aj štrajk musí byť nejako organizovaný. Ak sa počas neho niečo stane dieťaťu, kto za to bude zodpovedný? Nikto sa nevyhrážal ani nespomínal rodičov, ani to, že štrajkujúci riaditelia sú povinní zabezpečiť deťom umiestnenie v iných škôlkach alebo školách. Aj keď ja si myslím, že riaditelia by štrajkovať nemali, nikomu z nich som to nepovedal a na porade bolo viackrát spomenuté, že učitelia majú ústavné právo na štrajk, uviedol Dvonč.

Mesto vo svojich odporúčaniach k štrajku vyzvalo riaditeľov škôl, aby vo vzťahu k zamestnancom školy dodržali všetky zákonom stanovené povinnosti. Uvádzajú sa v nich aj odporúčania, z ktorých vyplýva, že mzdy, o ktoré štrajkujúci prídu, by sa im podľa platnej legislatívy nemali vyplatiť formou odmien.

Kováč tvrdí, že celá porada vedenia mesta s riaditeľmi škôl bola vedená ako oboznamovanie so zákonmi, nátlak však bolo jasne cítiť. Všetko bolo vrcholne kryté legislatívou, ale bol tam cielený nátlak na riaditeľov škôl. Nikto to tak nepovedal, ale bolo z toho jasne cítiť hrozbu, že v štáte, kde dvaja právnici majú tri rozdielne názory na zákon, si ten, kto chce psa biť, veľmi ľahko nejakú palicu nájde, povedal Kováč.

Odborový zväz už k situácii v Nitre vydal na svojej webovej stránke aj stanovisko, v ktorom sa hovorí o nepriamom nátlaku predstaviteľa ZMOS v súvislosti s účasťou riaditeľov škôl a školských zariadení v štrajku. Odbory vo svojej reakcii okrem iného ponúkajú riaditeľom, ktorí by boli odvolaní, bezplatné poskytnutie právnych služieb.


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 2 927
  2. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 2 727
  3. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 685
  4. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 602
  5. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 453
  6. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 390
  7. Fotogaléria: FC Nitra U19 - Senica 0:0 Foto 318
  8. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 235
  9. Mesto už vybralo firmu, ktorá spevní baňu. Zastavia zosuv ulice? Foto 138
  10. Nemocnici chýba heliport, novú súťaž na projekt stále nevypísali Foto 123

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Na bicykli z Paríža do Vrábeľ

Trio nadšencov prejazdilo v sedle bicykla za 15 dní 1800 kilometrov.

Blízke regióny

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Protihluková stena na R1 je hotová, ľudia si ju pochvaľujú

Rýchlostná cesta R1 medzi Trnavou a Sereďou je po skončení výstavby protihlukovej steny už prejazdná bez obmedzení.

Policajné manévre: Pozrite si fotogalériu z derby

Trnavský Spartak dnes na Štadióne Antona Malatinského hostil odvekých rivalov z Bratislavy. Pozrite si atmosféru pred zápasom i počas neho na fotografiách.

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Viete, okolo akých stavieb denne chodíte? Nazrite do vreckového sprievodcu

Sprievodcu architektúrou Trnavy 20. storočia s názvom C 20 spoločne vydali občianske združenia Archimera a Publikum.sk. Zaradili do neho aj kontroverzný Dom kultúry na Trojičnom námestí.

Všetky správy

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy. Najvyššia z nich, Eurovea 2 by mala vyrásť do roku 2020.

Investície sú neúmerné výkonom. Slovan kupuje hráčov, ktorým niečo chýba

Slovan nastúpil s najlepšou zostavou v tejto sezóne. Preukázali sme mu až príliš veľa rešpektu a nervozity, priznal tréner Trnavy.

Mladý Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ma, keď sa môžem podieľať na niečom, čo spropaguje Slovensko, hovorí dizajnér Milan Pleva.

Kam vyraziť