Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Výstavbu projektov brzdia nezrovnalosti

Práce na centrálnej mestskej zóne firma neobnoví dovtedy, kým sa nevysvetlia všetky kontroverzné položky.

(Zdroj: ILDIKÓ SZÁZ)

ŠAĽA. Projekt revitalizácie centrálnej mestskej zóny a domova dôchodcov sprevádzajú počas ich výstavby komplikácie. V oboch sa zistili práce navyše. Tie sú už dlhšiu dobu top témou rokovania všetkých zainteresovaných. Bude ich totiž musieť hradiť ten, komu budú pripísané.

Skladové priestory

Na oba projekty získalo mesto peniaze z eurofondov vo výške zhruba tri milióny 200-tisíc eur. Domov dôchodcov, ktorý vznikne v bývalej materskej škole na Nešporovej ulici, buduje bratislavská firma. Nový objekt bude mať kapacitu 80 lôžok. Okrem ubytovacej časti v ňom vznikne aj kuchyňa s jedálňou, spoločenská miestnosť, rehabilitačný pavilón, ošetrovňa, práčovňa, sušiareň, prevádzkové zázemie a skladové priestory.

Firma má dokončiť domov dôchodcov do januára 2014. Pri rekonštrukcii však „vyskakujú veci, s ktorými sa pri projektovaní nerátalo a brzdia výstavbu“. Znamenajú práce navyše, ktoré musia byť aj extra zaplatené. Či tieto práce vyplývajú z nedostatkov projektovej dokumentácie, alebo z nepredvídaných okolností, mesto spolu s projektantom zisťuje. Projektová kancelária predložila sumu 122-tisíc eur, priznáva sa k 25-tisícom eur. Ostatné sú podľa nej nepredvídané okolnosti.
„U projektanta sme už reklamovali nejaké chyby projektu, rokujeme ďalej,“ povedal primátor Martin Alföldi.

Posudzovanie dlažby

Mesto sa obrátilo o pomoc aj na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, možné práce navyše s ním konzultovalo aj pri projekte revitalizácie centra mesta. Dodávateľská firma na ňom zastavila práce pred vyše mesiacom. Namieta nezrovnalosti medzi projektovou dokumentáciou a výkazom-výmerom, teda cenou.

Kameň úrazu nastal už pri posudzovaní dlažby koncom augusta, zhruba mesiac po odovzdaní staveniska. Mesto žiadalo, aby bola dodržaná projektová dokumentácia, v ktorej síce nie je podľa nich písaný presný typ výrobku, ale je v nej jednoznačne odkaz na tvarové a materiálové zosúladenie s pešou zónou, prvou etapou. Podľa toho by tam mala byť obdĺžniková respektíve štvorcová dlažba. Firma navrhovala použiť dlažbu v tvare H, s čím mesto nesúhlasilo. Firma argumentuje, že v technickej správe, ktorú dostala do súťaže od mesta, aby ju nacenila, tento údaj nebol.

„Vo výkaze - výmere som mal jednu položku a to zámkovú dlažbu šestku šedú napríklad 5-tisíc m2, keď sa to rozpočíta, všade mali ísť metrové chodníky. Podľa projektovej dokumentácie, ktorú som obdržal až po podpise zmluvy, tam majú ísť 1,5 metra široké chodníky a už nielen šedé, ale aj červené, fialové, modré a to je totálne iná cena. Keby boli povedali: chceme 30 x 25 x 75 tak, viem, že m2 stojí 500 alebo tisíc eur. Ale technická správa to nehovorila a nakoľko to muselo byť pre mňa o cene, tak som si zobral tú najlacnejšiu, aby som bol víťazom, nie?“ povedal Alexander Gyurkovics, konateľ Avastav-u.

Dodatky k zmluve

Rozdiely medzi výkazom-výmerom a projektovou dokumentáciou boli vyčíslené na 369-tisíc eur bez DPH. Kontrolný rozpočet robila Avastav-u externá firma. Trvalo to mesiac. Vybrali si ju zámerne ako „nezávislú“ stranu, aby sa podľa Gyurkovicsa vyhli prípadným obvineniam zo zaujatosti.

Mesto po pripomienkovaní dokumentu znížilo ich sumu na 88-tisíc eur. O opodstatnenosti námietok má s dodávateľom respektíve projektantom a stavebným dozorom ďalej rokovať.
„Keď to bude chyba projektanta, budeme si to uplatňovať v rámci reklamácie. Pokiaľ to bude navyše práca takzvaná vis major, že nebolo možné o nej vedieť pri spracovávaní projektu, ale ukázala sa počas realizácie, bude to musieť byť zakomponované do rozpočtu,“ upresnil primátor.

Na vynovenie centra má Avastav 12 mesiacov. Pokiaľ sa však podľa Gyurkovicsa nevysvetlia všetky položky do detailov, práce firma neobnoví. Nedodržanie termínu môže ohroziť financovanie europrojektu. Mesto preto priebežne informuje kompetentných o vzniknutých problémoch a žiada o radu, ako postupovať ďalej. Ale ani kompetentní podľa mesta nemajú jasno napríklad v tom, či uzatvoriť dodatky k zmluve v prípade uznania prác navyše, alebo nie. Mesto požiadalo ministerstvo aj o metodické usmernenie pre prípadné vyhlásenie novej súťaže.

„Uvažujeme nad všetkým, to, že by sme odstupovali od zmluvy a vypisovali sme nové verejné obstarávanie na dodávateľa, je to posledné riešenie. Naším cieľom je v súčasnosti dospieť s dodávateľom k dohode,“ dodal primátor.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 2 097
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 094
  3. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 457
  4. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 367
  5. Rumanová na hody s Nitrou 248
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 243
  7. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 206
  8. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 192
  9. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 176
  10. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 151

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Bánovce nad Bebravou: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Trenčianskom samosprávnom kraji za okres Bánovce nad Bebravou.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť