ŠAĽA. Projekt revitalizácie centrálnej mestskej zóny a domova dôchodcov sprevádzajú počas ich výstavby komplikácie. V oboch sa zistili práce navyše. Tie sú už dlhšiu dobu top témou rokovania všetkých zainteresovaných. Bude ich totiž musieť hradiť ten, komu budú pripísané.
Skladové priestory
Na oba projekty získalo mesto peniaze z eurofondov vo výške zhruba tri milióny 200-tisíc eur. Domov dôchodcov, ktorý vznikne v bývalej materskej škole na Nešporovej ulici, buduje bratislavská firma. Nový objekt bude mať kapacitu 80 lôžok. Okrem ubytovacej časti v ňom vznikne aj kuchyňa s jedálňou, spoločenská miestnosť, rehabilitačný pavilón, ošetrovňa, práčovňa, sušiareň, prevádzkové zázemie a skladové priestory.
Firma má dokončiť domov dôchodcov do januára 2014. Pri rekonštrukcii však „vyskakujú veci, s ktorými sa pri projektovaní nerátalo a brzdia výstavbu“. Znamenajú práce navyše, ktoré musia byť aj extra zaplatené. Či tieto práce vyplývajú z nedostatkov projektovej dokumentácie, alebo z nepredvídaných okolností, mesto spolu s projektantom zisťuje. Projektová kancelária predložila sumu 122-tisíc eur, priznáva sa k 25-tisícom eur. Ostatné sú podľa nej nepredvídané okolnosti.
„U projektanta sme už reklamovali nejaké chyby projektu, rokujeme ďalej,“ povedal primátor Martin Alföldi.
Posudzovanie dlažby
Mesto sa obrátilo o pomoc aj na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, možné práce navyše s ním konzultovalo aj pri projekte revitalizácie centra mesta. Dodávateľská firma na ňom zastavila práce pred vyše mesiacom. Namieta nezrovnalosti medzi projektovou dokumentáciou a výkazom-výmerom, teda cenou.
Kameň úrazu nastal už pri posudzovaní dlažby koncom augusta, zhruba mesiac po odovzdaní staveniska. Mesto žiadalo, aby bola dodržaná projektová dokumentácia, v ktorej síce nie je podľa nich písaný presný typ výrobku, ale je v nej jednoznačne odkaz na tvarové a materiálové zosúladenie s pešou zónou, prvou etapou. Podľa toho by tam mala byť obdĺžniková respektíve štvorcová dlažba. Firma navrhovala použiť dlažbu v tvare H, s čím mesto nesúhlasilo. Firma argumentuje, že v technickej správe, ktorú dostala do súťaže od mesta, aby ju nacenila, tento údaj nebol.
„Vo výkaze - výmere som mal jednu položku a to zámkovú dlažbu šestku šedú napríklad 5-tisíc m2, keď sa to rozpočíta, všade mali ísť metrové chodníky. Podľa projektovej dokumentácie, ktorú som obdržal až po podpise zmluvy, tam majú ísť 1,5 metra široké chodníky a už nielen šedé, ale aj červené, fialové, modré a to je totálne iná cena. Keby boli povedali: chceme 30 x 25 x 75 tak, viem, že m2 stojí 500 alebo tisíc eur. Ale technická správa to nehovorila a nakoľko to muselo byť pre mňa o cene, tak som si zobral tú najlacnejšiu, aby som bol víťazom, nie?“ povedal Alexander Gyurkovics, konateľ Avastav-u.
Dodatky k zmluve
Rozdiely medzi výkazom-výmerom a projektovou dokumentáciou boli vyčíslené na 369-tisíc eur bez DPH. Kontrolný rozpočet robila Avastav-u externá firma. Trvalo to mesiac. Vybrali si ju zámerne ako „nezávislú“ stranu, aby sa podľa Gyurkovicsa vyhli prípadným obvineniam zo zaujatosti.
Mesto po pripomienkovaní dokumentu znížilo ich sumu na 88-tisíc eur. O opodstatnenosti námietok má s dodávateľom respektíve projektantom a stavebným dozorom ďalej rokovať.
„Keď to bude chyba projektanta, budeme si to uplatňovať v rámci reklamácie. Pokiaľ to bude navyše práca takzvaná vis major, že nebolo možné o nej vedieť pri spracovávaní projektu, ale ukázala sa počas realizácie, bude to musieť byť zakomponované do rozpočtu,“ upresnil primátor.
Na vynovenie centra má Avastav 12 mesiacov. Pokiaľ sa však podľa Gyurkovicsa nevysvetlia všetky položky do detailov, práce firma neobnoví. Nedodržanie termínu môže ohroziť financovanie europrojektu. Mesto preto priebežne informuje kompetentných o vzniknutých problémoch a žiada o radu, ako postupovať ďalej. Ale ani kompetentní podľa mesta nemajú jasno napríklad v tom, či uzatvoriť dodatky k zmluve v prípade uznania prác navyše, alebo nie. Mesto požiadalo ministerstvo aj o metodické usmernenie pre prípadné vyhlásenie novej súťaže.
„Uvažujeme nad všetkým, to, že by sme odstupovali od zmluvy a vypisovali sme nové verejné obstarávanie na dodávateľa, je to posledné riešenie. Naším cieľom je v súčasnosti dospieť s dodávateľom k dohode,“ dodal primátor.