Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

K jubileu dostal knihu aj Cenu primátora mesta

Z nápadu nebohého profesora Červeňáka vznikla kniha Jubilant Milan Vinco Částa. Je zostavená z prepisov DVD záznamov piatich besied s nitrianskym básnikom.

Primátor Jozef Dvonč Milanovi Vincovi Částovi udelil Cenu primátora mesta.(Zdroj: KATARÍNA ČÁSTOVÁ)

Z nápadu nebohého profesora Červeňáka vznikla kniha Jubilant Milan Vinco Částa. Je zostavená z prepisov DVD záznamov piatich besied s nitrianskym básnikom.

NITRA. Nitriansky básnik Milan Vinco Částa nedávno oslávil okrúhle jubileum. Mladistvo pôsobiaci šesťdesiatnik, ktorý už dlhé roky pracuje v Rakúsku, v Ponitrianskom múzeu nielen oslavoval, ale aj predstavil svoju ďalšiu knihu.

Presnejšie povedané, nie je to kniha jeho, ale o ňom. Publikácia Jubilant Milan Vinco Částa autora predstavuje očami jeho rodiny, priateľov, známych, moderátorov besied, recitátorov jeho veršov i recenzentov jeho tvorby.

Kniha z prepisov DVD

„Túto knihu dali dokopy môj priateľ Peter Koscelanský a Jana Svítková, manželka môjho kamaráta, s obomi sa poznám dlhé roky. Nápad bol však u nebohého Andreja Červeňáka, ktorý do knihy ešte stihol zostaviť úvodné slovo,“ hovorí Milan Vinco Částa.

„Vlani v máji mi navrhol urobiť knihu z textových prepisov všetkých DVD, ktoré máme z mojich piatich besied z rokov 2006-2010. Sú to také amatérske DVD záznamy prezentácií mojich kníh, recenzií, diskusií i rozhlasovej relácie, ktoré som rozmnožil a rozdával kamarátom. Tí tiež hovorili, žeby by si to radi pozreli aj v textovej forme. Chvíľu som sa návrhu profesora Červeňáka bránil, ale po akceptovaní mojich pozmeňovacích návrhov sme sa napokon rozhodli, že do toho ideme.“

Dostal trest smrti

Keď vo februári 2012 profesor zomrel, dokončenie knihy na seba prevzali Peter Koscelanský a Jana Svítková. Částa do nej prispel básňou, ktorú venoval pamiatke Andreja Červeňáka.

Text publikácie zostavovatelia doplnili o bohatú fotografickú prílohu. „Profesor mal predstavu, že v zadnej časti knihy s názvom Kalendárium môjho života bude môj podrobný životopis. Ja som sa však rozhodol, že jediným textom o mne bude môj dátum narodenia, ostatné povedia fotografie. Nimi vyjadrujem svoj vzťah k rodine, príbuzným, kamarátom, známym, k recitátorom mojich básní, z recenzentom. Všetci sa tam nájdu, niektorí dokonca niekoľkokrát,“ hovorí jubilant listujúc v knihe.

„Sú tu moje fotografie od narodenia až dodnes, tie povedia viac ako slová. Rodina aj kamaráti ma poznajú, čo si budeme rozprávať, aký som bol hrdina či nehrdina... Je tu napríklad fotka môjho strýka, ktorý za socializmu v roku 1952 dostal trest smrti za to, že prevážal ľudí na druhú stranu barikády. Druhý strýko za prezidenta Novotného sedel tri roky - v humoristickom časopise mu vyšli poviedky, čo sa nepáčili režimu. Moja teta, ktorá žila v Anglicku, bola spisovateľka a písala v troch rečiach – slovenčine, maďarčine a angličtine. Pôsobila v Benešovej vláde v Londýne, jej priateľom bol jeden z letcov, o ktorých nakrútili film Bledomodrý svet. Keď v roku 1950 prišla na Slovensku, ani sme o tom nevedeli. Dva roky sme po nej pátrali, až sme ju objavili v jednom ústave pre duševne chorých. Niekto ju tu okradol a zbil tak, že istý čas vôbec nevedela o sebe. Po čase sa spamätala a zostala na Slovensku učiť angličtinu.“

Milan Vinco Částa je s knihou o sebe veľmi spokojný. Ako hovorí, zmysluplne prepísať hovorené slovo len z jedného DVD, ktoré má zhruba dve hodiny, nie je jednoduché. „DVD obsahujú autentické rozhovory, práve tie človeka zachovajú takého, aký naozaj bol. Písaný text môžete po sebe stokrát upraviť.“

Nájde sa na mestskom úrade

Částovu literárnu tvorbu i dlhoročnú angažovanosť v športe pri príležitosti jeho jubilea ocenil aj Jozef Dvonč. Udelil mu Cenu primátora mesta Nitry.

„Cením si všetky jeho aktivity, nielen tie, ktoré robí v rámci Čakanky n.o. Vnímam ho už dlhšiu dobu aj ako športovca a organizátora. Silvestrovské behy, Diskokilometer na Stavbári – to všetko sú akcie, ktoré si veľmi cením. Verím, že Cena primátora bude v správnych rukách,“ hovorí Jozef Dvonč. „Cenná je aj jeho literárna tvorba. Poviem vám, že sa už celkom pekná zbierka hromadí na mestskom úrade. Všetky knižky nitrianskych autorov sú vo vitríne - keď Milan Částa príde na úrad, celkom isto sa medzi nimi nájde.“

Diktafón už koluje

Milan Vinco Částa svoju prvú báseň Nevernica napísal ako 15-ročný. Bola o láske a písal ju ako čerstvo zaľúbený. Na konte má doposiaľ zbierky básní Hra lásky a Z hlbín lásky. Časť básní z poslednej zbierky vyšla už asi pred 20 rokmi v Amerike, kde za ňu dostal Cenu poroty Štefana Boleslava Romana, zakladateľa a predsedu Svetového kongresu Slovákov.

Dominantným motívom veršov je láska, ale autor opisuje aj neduhy v medziľudských vzťahoch a v spoločnosti.

Keďže ho priatelia už dlhšiu dobu vyzývajú, aby napísal „niečo čítateľné“ aj pre nich, plánuje Částa napísať zbierku poviedok. „Kým pán Červeňák žil, stále mi dával nejaké námety a zadania v rámci básnickej tvorby, nechcel, aby som išiel do poviedok. Dal mi úlohu básnicky spracovať témy sv. Cyrila a Metoda a Zoborských listín, strčil mi do ruky päť kníh a musel som pracovať. Básne by mali vyjsť v Almanachu Nitra v jubilejnom roku 2013, venovanom sv. Cyrilovi a Metodovi,“ vysvetľuje Milan Částa.

„Preto som s poviedkami zaostal. Chcem ich písať, ale treba na to čas. No prvý krôčik sme už urobili – dostal som od rodiny darček – diktafón, už koluje medzi kamarátmi, ktorí mi naň nahovárajú naše spoločné príbehy. Ja ich potom spracujem a doplním o svoj pohľad. Bude to taká spoločná práca, viete, niektoré mená a udalosti mi už vyfučali. Dúfam, že možno o dva roky by mohla byť kniha poviedok na svete, budem sa snažiť.“

Milan Vinco Částa s priateľom Petrom Koscelanským, ktorý spolu s Janou Svítkovou knihu dokončili. FOTO: (ČE)


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 11 250
  2. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 1 274
  3. Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO) 737
  4. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 566
  5. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 372
  6. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 227
  7. V Galante zmierlivá dohrávka 221
  8. Kadeti Nitry suverénni na turnaji v Čechách 196
  9. Osem patanských zárezov 185
  10. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 150

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO)

Futbalistom Ivanky sa zatiaľ v piatej lige darí výborne. Nováčik prináša radosť svojim verným fanúšikom.

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Zmeny v nemocnici sa dotkli aj personálnej oblasti

Riaditeľka levickej nemocnice, ktorú prevzala skupina AGEL, už šéfuje aj ďalšej nemocnici v regióne.

Aj proti Moravciam rozhodol Jirka

Tretie víťazstvo v rade si po reprezentačnej prestávke pripísali na konto hráči Spartaka Trnava a delia sa so Slovanom Bratislava o prvú priečku. O jediný gól zápasu sa postaral Erik Jirka, ktorý zabezpečil Trnave výhru aj minulom kole s Prešovom.

V Topoľčanoch im chýbal lukostrelecký klub. Tak sa ho rozhodli založiť

Topoľčianski lukostrelci majú za sebou prvé súťaže. Budúci rok si chcú vyskúšať Slovenský pohár.

Všetky správy

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Realitný trh sa zbláznil, byty sa predávajú za rekordné ceny

Za trojizbový byt v paneláku na Terase sú ľudia ochotní zaplatiť 105-tisíc.

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Kam vyraziť