Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Nepočujúci umelci tvorili v refektári u františkánov

Medzinárodný festival kultúry nepočujúcich priviedol do Nitry hostí z 12 krajín, odborníkov na tlmočenie posunkovej reči i nepočujúcich výtvarníkov. Výsledkom je výstava v Salóne Nitrianskej galérie.

Vernisáž v galérii: druhá zľava Anna Šmehilová z Effety, kurátorka Marta Hučková a dvaja z vystavujúcich nepočujúcich umelcov - Mirek Słedz a Stanislav Lubina.(Zdroj: (ČE))

Medzinárodný festival kultúry nepočujúcich priviedol do Nitry hostí z 12 krajín, odborníkov na tlmočenie posunkovej reči i nepočujúcich výtvarníkov. Výsledkom je výstava v Salóne Nitrianskej galérie.

NITRA. V nedeľu sa v Nitre skončil 6. ročník Medzinárodného festivalu kultúry nepočujúcich sv. Františka Saleského. Zúčastnili sa ho sluchovo postihnutí ľudia z dvanástich krajín Európy. Podujatie hosťom ponúklo výtvarné i divadelné umenie, ktoré búra bariéry v komunikácii počujúcich a nepočujúcich. Sekcie boli venované špeciálne deťom i dospelým. Bodku za festivalom dal slávnostný večer spojený s oceňovaním.

Tvorili umelci z troch krajín

„Súčasťou festivalu bola aj medzinárodná konferencia o tlmočení a tlmočníkoch posunkovej reči. Pozvanie na ňu prijali mnohé významné osobnosti, napríklad Marinela Salami, prezidentka Európskej únie tlmočníkov, nepočujúci europoslanec Ádám Kósa a ďalší hostia,“ hovorí Anna Šmehilová st. z Effety - Strediska sv. Františka Saleského, ktoré podujatie zorganizovalo.

Festival bol tento rok špecifický tým, že sa jeho súčasťou stal prvý ročník Medzinárodného maliarskeho sympózia nepočujúcich výtvarníkov.

„Bolo pre nich veľmi významné, keďže nič podobné zatiaľ nezažili. Obrazy štyroch nepočujúcich umelcov zo Slovenska, Česka a Poľska vznikali počas desiatich dní v duchovnom priestore refektára u františkánov. Ich diela sú vystavené v Salóne Nitrianskej galérie do 16. decembra. Témou bol svet nepočujúcich, myslím si, že sa im to podarilo výborne vystihnúť,“ skonštatovala Šmehilová.

Vystavujúci umelci sa zároveň stali lektormi, ktorí viedli umelecké workshopy pre nepočujúce deti. Snažili sa ich viesť a motivovať k ich vlastnému umeleckému sebavyjadreniu. Výsledkom spolupráce týchto dvoch komunít je výstava prác nepočujúcich detí v priestoroch mestského úradu.

Obraz so symbolmi Nitry

Prvého ročníka maliarskeho sympózia sa zúčastnili Stanislav Lubina z Nemšovej, Robert Milič z Brna a Agnieszka Kolodziejczak a Mirek Słedz z Poľska. Každý z nich svoj vnútorný svet pretavil do obrazov svojským, originálnym rukopisom. Ich tvorbu zhodnotila kurátorka Marta Hučková.

„Slovenskú výtvarnú scénu na výstave zastupuje nepočujúci umelec Stanislav Lubina. Je členom Spolku grafikov Slovenska, zúčastnil sa mnohých spoločných výstav doma i v zahraničí. Je autorom Svetovej zbierky prstovej abecedy, ktorá je vo svete unikátom, tvorí ju 105 prstových abecied pre nepočujúcich,“ uviedla Marta Hučková.

„Venujem sa voľnej a úžitkovej grafike, ex libris, ilustrácii, kresbe, mozaike i keramike. V Nitre sa predstavujem najmä linorytmi, ktoré sú pre moju tvorbu typické,“ hovorí Stanislav Lubina. „Jedným z obrazov vyjadrujem myšlienku, že vnímame nielen očami, ale aj posunkovou rečou. Druhé dielo je kombináciou symbolov Nitry – vidieť tu meč a gombík z veľkomoravského obdobia, renesančnú krstiteľnicu, náhrdelník v tvare polmesiaca, Monomachovu korunu, synagógu i kostolíky.“

Šil rukavice i zametal

„Agnieszka Kolodziejczak, ktorá v Poľsku pracuje s nepočujúcimi deťmi, fotografuje a píše poéziu, rada tvorí v technikách olej, akryl, pastel, decoupage i koláž, oslovujú ju motívy ako krajina, polia, dedina, mestská architektúra svet žien a detí. Počas sympózia vytvorila triptych s nitrianskymi motívmi pod názvom Neviditeľné ruky farebného ticha,“ pokračuje Marta Hučková.

„Jej rodák Mirek Słedz ako malý pri nešťastnom páde stratil sluch. Počas pravidelných hospitalizácií objav čaro pasteliek, začal kresliť a maľovať, jeho vášeň ešte viac podnietila nešťastná láska. Živil sa šitím rukavíc a prácou pouličného zametača, aby mal peniaze na živobytie a svoju záľubu. Už v 25 rokoch sa stal známym a uznávaným neprofesionálnym maliarom, dnes vystavuje po celom svete. V Nitrianskej galérii sa predstavuje žiarivo farebnými obrazmi s námetmi z cirkusového prostredia, z Nitry i s tematikou sluchu.“

Český nepočujúci maliar Robert Milič je súčasne hercom, lektorom českého znakového jazyka i porotcom na fotosúťažiach. K vážnejšiemu záujmu o výtvarné umenie ho podnietilo štúdium odevnej tvorby. Jeho cieľavedomosť ho priviedla až k štúdiu v ateliéri výchovnej dramatiky pre nepočujúcich na JAMU. Miličova tvorba nesie v sebe znaky rozprávkovosti, humorných prvkov, nevyhýba sa ani sakrálnej tematike.

Stanislav Lubina a jeho obraz so symbolmi Nitry.

Na sníme nepočujúci z Litvy a Nemecka tlmočia obsah obrazu pohybmi.

V pozadí diela Mireka Sledza. FOTKY: (ČE)


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 1 820
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 995
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 433
  4. ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO) 293
  5. Hokejisti ako deň a noc 284
  6. Vrábľania v derby naplno 230
  7. Zsebi porazil Čeľadice 229
  8. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 228
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 195
  10. Hľadáme editora-ku/redaktora-ku pre Nitrianske noviny - Nové Zámky 137

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO)

Vráble v sobotu ožili megašlágrom druhej ligy staršieho dorastu.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Letné terasy pri kostole sa budúci rok neotvoria

Úrady vraj terasy pri kostole ticho tolerovali.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Merckx: Súperi Saganovi len nahrávajú

Saganovi stačí na to, aby vyhral, získať desať metrov pred súpermi. Pri menej selektívnych pretekoch, je to pre ostatných až ponižujúce, vraví legenda.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Kam vyraziť