Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Dodatok, ktorý zavádza lacné parkovacie karty, radnica nezverejnila

Radnica tvrdí, že dodatok k smernici platí už dva roky. Registratúrne číslo však nemá a nevedia o ňom ani ľudia z úradu.

Lacné občianske karty pre zamestnancov platia aj na Damborského ulici.(Zdroj: (mh))

NITRA. Mesto vydalo zamestnancom súdu, prokuratúry a ústavu na výkon väzby lacné občianske parkovacie karty po 10 a 15 eur na rok. Pre zamestnancov sú pritom určené zamestnanecké karty za 70 eur. Smernica z roku 2009, ktorá je dodnes zverejnená na stránke Mestských služieb aj mestského úradu, iný typ karty pre zamestnancov nepozná.

Mesto ale tvrdí, že žiadnu smernicu neobišlo. Údajne už pred dvomi rokmi zaviedlo nový typ ročnej parkovacej karty. Volá sa občianska, stojí toľko isto čo občianska (10 eur), určená je však pre „zamestnávateľov s veľkým počtom zamestnancov“.

Nový typ karty má byť realitou od októbra 2010. Vyplýva to z papiera, ktorý nám zaslal prednosta radnice Igor Kršiak. Tento „dodatok" k smernici o parkovaní však nie je nikde zverejnený, verejnosť sa tak o novej karte nemala dodnes možnosť dozvedieť.

Oslovili sme viacerých ľudí blízkych radnici, nikto o dodatku, ktorý zaviedol „občiansku kartu pre zamestnancov“, nevedel. Paradoxom je, že takúto kartu nespomenul ani prednosta Kršiak, keď sme sa ho predminulý týždeň pýtali na druhy parkovacích kariet. V zozname, ktorý nám zaslal mailom, je uvedená jediná občianska karta - určená je pre občanov s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania, nie pre zamestnancov.

Takto vyzerá dodatok k smernici - usmernenie. ZDROJ:MESTO

Nové karty nespomínali

Mestské služby vydali okolo 250 lacných ročných parkovacích kariet pre štátnych zamestnancov. Podľa prednostu ide väčšinou o občianske parkovacie karty.

„Zľavnené karty sme vydali na príkaz mesta,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko. Žiadny dodatok k smernici o parkovaní nespomenul, hoci sme sa ho vyslovene pýtali, na základe čoho vydali štátnym zamestnancom lacné občianske karty.

Dodatok k smernici bol podľa prednostu prezentovaný pred dvomi rokmi na porade riaditeľov mestských organizácií. Ako dôkaz o existencii dodatku nám poslal naskenované jednostranové usmernenie, ktoré mal ešte v septembri 2010 poslať primátor Mestským službám. Píše sa v ňom, že s účinnosťou od 1. 10. 2010 sú Mestské služby splnomocnené vydať pre „zamestnávateľov s veľkým počtom zamestnancov (úrady, inštitúcie a pod.)“ dva typy kariet - občiansku pre zamestnancov za 10 eur a zamestnaneckú voľnú kartu za 70 eur.

Rozdiel je podľa prednostu v tom, že občianska karta umožňuje zamestnancom parkovať na dvoch spoplatnených uliciach v okolí pracoviska. Drahšia zamestnanecká karta im vraj umožňuje parkovať v celej spoplatnenej zóne.

Pri 70-eurovej zamestnaneckej karte podľa dodatku platí, že primátor môže v prípadoch hodných osobitného zreteľa „udeliť percentuálnu zľavu z paušálneho poplatku z ceny parkovacej karty“. Výška zľavy nie je ničím obmedzená.

Občianske parkovacie karty pre zamestnancov za 10 eur vydali Mestské služby aj na parkovisko pri cintoríne. Dostali ich pracovníci ústavu na výkon väzby. Niektorým sa včera skončila platnosť - odpoveď na otázku, či budú vydané nové, sme nedostali. Foto: (JK)

Dlhodobo zabudli

Chceli sme vedieť, pod akým číslom je dodatok registrovaný - prednosta povedal, že pod žiadnym. Z toho, čo máme k dispozícii, nie je možné zistiť, kedy bol vydaný. Situáciu sťažuje aj fakt, že nebol nikdy zverejnený.

Dodatok je podľa prednostu dôkazom, že mesto pri vydávaní občianskych kariet pre štátnych zamestnancov neobišlo smernicu o parkovaní.

„Možno len konštatovať, že mesto alebo Mestské služby nedosledovali skutočnosť, že je dlhodobo zverejnené neaktuálne znenie smernice o parkovaní, čím sa za uvedené ospravedlňujeme a chybu bezodkladne napravíme,“ napísal prednosta. Fakt, že dodatok nebol zverejnený, podľa neho nemá vplyv na jeho platnosť.

Ak vychádzame z toho, že dodatok platí od jesene 2010, boli v súlade s ním vydané 10-eurové občianske karty pre zamestnancov prokuratúry a ústavu na výkon väzby. Otázne však je, v súlade s čím boli vydané parkovacie karty pre zamestnancov súdu v hodnote 15 eur. Smernica ani jej nezverejnený dodatok totiž takéto občianske parkovacie karty pre zamestnancov nepozná.

Transparentné mesto

„Karty boli vždy občianske a zamestnanecké, je zvláštne, že k nim teraz pribudla aj „občianska karta pre zamestnancov“. Nechápem, aký to má zmysel. To je ako keď sú toalety ženské, toalety mužské a toalety ženské pre mužov,“ poznamenal človek blízky radnici.

O dodatku ani on nepočul. „Ak platí už dva roky, pýtam sa, ako sa o ňom mala dozvedieť verejnosť? Ako si môžu inštitúcie s veľkým počtom zamestnancov uplatniť nárok na zľavy, keď o tejto možnosti nevedia? To nie je transparentné.“

S existenciou dodatku nebolo oboznámené ani zastupiteľstvo, pritom príjmy z kariet idú do rozpočtu. Podľa prednostu nie je mesto povinné oboznamovať poslancov. V prípade novej smernice, ktorá má byť realitou ešte tento rok, to však urobí. „Určite to z opatrnosti dáme na vedomie aj poslancom,“ povedal prednosta.


  1. Odišla legenda šalianskej hádzanej 1 556
  2. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 857
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 613
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 359
  5. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 353
  6. Hlavami hore, nohami na zemi 321
  7. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 319
  8. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 279
  9. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 235
  10. Na Zobore osadia spomienkový kameň na obete holokaustu 225

Najčítanejšie správy

Nitra

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Dnes štartuje Vyšehradský pohár

Vicemajster Slovenska si zahrá proti štyrom maďarským celkom. Vyspovedali sme dvojicu, ktorá si v minulosti zahrala u našich južných susedov.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

V Kovarciach zachraňovali mladíka, ktorý chcel skočiť z mosta

Rozrušený muž preliezol zábradlie a zliezol asi meter pod most.

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Všetky správy

Košičanka stratila v Burgase doklady, nemôže sa vrátiť domov

Do Bulharska letela za dcérou. Nepustia ju do krajiny ani späť na Slovensko.

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Tesco otvorilo pri Galante najväčšie distribučné centrum v strednej Európe

Nové centrum sa zameriava na distribúciu potravín, kozmetiky, oblečenia a techniky. Zamestnalo 1 200 ľudí.

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka, paradoxne, je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

Kam vyraziť