GALANTA. Poslanci znížili počet volebných obvodov zo šiestich na tri. Po novom vznikne volebný Obvod mesto a Kolónia, kde bude možné zvoliť 12 poslancov, sídlisko Sever s piatimi poslancami a mestské časti Hody, Javorinka a Neboj- sa s dvomi poslancami.
Zmena volebných obvodov prinesie Galanťanom v komunálnych voľbách v roku 2014 možnosť voliť zo širšieho zoznamu poslancov. Budú si môcť vybrať aj takých kandidátov, ktorých doteraz nemohli, lebo neboli v ich obvode.
Aktuálny počet obyvateľov
Poslanci mali možnosť rozhodnúť zo štyroch alternatív. Tie počas rokovania ešte niektoré poslanecké kluby pozmeňovali. Platilo, že pri nich museli vychádzať z aktuálneho počtu obyvateľov v meste, ktorý je v súčasnosti vyše 15-tisíc. Na základe tohto čísla patrí Galanta do skupiny, v ktorej je stanovený minimálny počet poslancov 13 a maximálny 19.
Hoci sa poslanci zhodli na rovnakom počte volebných obvodov, počet poslancov ich rozdeľoval. Poslanecký klub Pre Galantu navrhoval najprv 15, potom 17 poslancov, klub SMK a SDKU chcel 18 poslancov a klub nezávislých a poslancov za stranu Most - Híd navrhoval rovnaký počet poslancov, ako je v súčasnosti, čiže 19. Ich návrh napokon aj prešiel.
Technická otázka
Poslanec László Biró z klubu SMK a SDKU vraví, že prijatú zmenu nemožno považovať za úspech.
„Počet obvodov sa znížil, ale počet poslancov nie. Ich zníženie, čo má za následok úsporu financií, bolo z nášho pohľadu minimálne také dôležité, ako zníženie počtu obvodov, čo je skôr technická otázka. Mali sme vlastný návrh, ktorý riešil obidve veci, ale nehlasovalo sa o ňom, nakoľko väčšinou hlasov prešiel ten návrh, o ktorom sa hlasovalo skôr,“ povedal Biró.
„Znížiť počet poslancov o jedného, z 19 na 18, nemá zmysel, je to len kozmetická úprava,“ oponoval šéf klubu nezávislých poslancov a poslancov za stranu Most-Híd Peter Černý.
Porovnanie miest
Do rozpravy o obvodoch sa prihlásil aj miestny aktivista František Gaulieder. Chcel, aby si niekto z poslancov osvojil jeho návrh vytvoriť 2 volebné obvody s 13 poslancami. Prezentoval ho aj na sociálnej sieti. Mesto by tým podľa neho ročne ušetrilo zhruba 30-tisíc eur. Porovnával pritom Galantu s rôznymi mestami, aj so Šaľou.
„Galanta má zhruba 15,5-tisíca obyvateľov so šiestimi obvodmi a 19 poslancami. V Šali je 21 poslancov v troch volebných obvodoch na viac ako 23-tisíc obyvateľov. Majú o štyroch poslancov menej ako umožňuje zákon. Z tohto porovnania je jasný nepomer v prospech mesta Šaľa,“ povedal Gaulieder poslancom na konci rokovania mestského zastupiteľstva. Pri bode o obvodoch mu totiž poslanci nedali slovo.
„Mojím návrhom som sledoval aj to, aby sa do zastupiteľstva dostali len tí, ktorí dostanú najviac hlasov. Potom občan nemusí v meste pátrať, ktorý poslanec patrí do jeho volebného obvodu. A tiež sa nebudú môcť poslanci vyhovárať na to, že to nie je ich obvod,“ dodal expolitik.
„Ferko, dávno sa poznáme, nemusím to tu vysvetľovať, ale neviem, ako si to predstavuješ. Predložíš nejaký návrh a zastupiteľstvo by to malo zhltnúť aj s navijakom? Toto je nejaký mestský orgán, ktorý zvolili občania. Ty prídeš ako spasiteľ, povieš návrh a my ho s úžasom musíme prijať?“ pridal sa k ostatným rozhorčeným poslancom aj Jozef Keppert.
Nafúknuté financie
Peter Černý je presvedčený, že väčší počet poslancov v mestskom parlamente prináša demokratickejší princíp v rozhodovaní.
„Neexistuje už ani mestská rada, zastupiteľstvá sú väčšinou každý druhý mesiac, cez leto nezasadáme. A nedá sa na všetko pozerať cez peniaze, niekedy sú tie financie nafúknuté, nedostávame toľko, ako vravia niektorí občania,“ povedal Černý.
Zisťovali sme, koľko ročne stoja mesto poslanci a či majú nejaké výhody respektíve zľavy. Radnica nám do uzávierky na konkrétne otázky neodpovedala, dnes nám z úradu poslali Zásady odmeňovania v PDF forme. Nie je z nich zrejmé, či ide o výšku odmeny v hrubom alebo čistom a ani to, koľko mesto už na odmenách tento rok vyplatilo.
Zo Zásad odmeňovania, ktoré zastupiteľstvo schválilo vlani v marci však vyplýva, že poslanci majú nárok na odmenu vo výške 95,50 eur za každé zasadnutie zastupiteľstva, ktorého sa zúčastnia. Zastupiteľstiev je do roka približne sedem. Získavajú aj paušálnu odmenu - 85,50 eur, ktorá sa poskytuje za „voľný čas strávený štúdiom potrebných materiálov, za stretnutia s voličmi, za prácu v dočasných komisiách, za kontrolnú činnosť a na úhradu ostatných nákladov činnosti poslanca.“ Získavajú ju automaticky.
Poslanci tiež pôsobia v komisiách, tých je deväť. Zasadajú pred mestským zastupiteľstvom. Predseda komisie má za zasadnutie 120 eur, člen – poslanec 70 eur, člen – odborník z radov občanov 140 eur. Poslanci sú odmeňovaní aj ako členovia výboru mestskej časti polročne sumou 270 eur. V tej istej výške získajú odmenu aj tí poslanci, ktorí sú členmi redakčnej rady mestských novín.