Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Ceny mesta Nitry dostali tohtoroční jubilanti

Ocenenia si prevzali osobnosti mesta, ktoré sa podľa primátora zaslúžili o jeho rozvoj a propagáciu.

Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva otvoril primátor Jozef Dvonč. Vpravo oceňovaní Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský.(Zdroj: (ČE))

Ocenenia si prevzali osobnosti mesta, ktoré sa podľa primátora zaslúžili o jeho rozvoj a propagáciu.

NITRA. Počas slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva udelili trom osobnostiam Cenu mesta Nitry. V synagóge si ich z rúk primátora prevzali Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský.

Ako povedal Jozef Dvonč, ocenení Nitrania výraznou mierou prispeli k rozvoju mesta. Tentoraz padla voľba na jubilantov, ktorí tento rok oslávili životné jubileá. „Veľmi starostlivo vždy vyberáme tých, ktorí majú byť ocenení. Tohtoroční čerství držitelia ceny sú významnými osobnosťami, ktoré svojím životom a prácou urobili veľa pre naše mesto, pričinili sa o jeho zviditeľnenie aj v zahraničí. Takže si myslím, že sa ceny dostali do tých správnych rúk.“

Splní sa mu životný sen

Cenu mesta Nitry si prevzal rektor SPU Nitra Peter Bielik, člen viacerých medzinárodných akademických organizácií a vedeckých rád, autor monografií a vedeckých prác, člen redakčných rád vedeckých časopisov a prezident Višegrádskej asociácie univerzít so sídlom v Nitre. Je nositeľom čestných titulov viacerých univerzít, Zlatej medaile za prínos v rozvoji poľnohospodárstva v SR a Veľkej medaile sv. Gorazda za rozvoj školstva.

Peter Bielik Cenu mesta Nitry vníma ako jedno z najväčších ocenení, ktoré v živote dostal na domáce i zahraničnej pôde. „V Nitre som sa narodil, prežil som tu celý svoj život, preto ju mám veľmi rád. Veľmi si cením, že si predstavitelia mesta všimli to, o čo sa snažím. Pokiaľ mi sily dovolia, usilujem sa o to, aby SPU bola vždy nerozlučnou súčasťou Nitry. Spolu s mestom hľadáme spoločné témy, projekty, spoločne sa snažíme o to, aby sme mestu čo najviac pomohli v propagácii doma i za hranicami. Nitra si to zaslúži. Verím, že aj v budúcnosti sa bude naďalej hrdiť atribútmi „mesto mladých, mesto vzdelanosti, mekka poľnohospodárstva a poľnohospodárskeho výskumu na Slovensku. Pokiaľ sa mi svojou prácou len trošku podarí prispieť k tomuto predsavzatiu, splní sa môj životný sen.“

Žije z radosti iných

Oceneným bol aj riaditeľ DAB, herec a mestský poslanec Ján Greššo. Počas svojho umeleckého pôsobenia stvárnil desiatky divadelných, televíznych, filmových i dabingových postáv. Pod jeho vedením získalo divadlo množstvo ocenení, divácka návštevnosť sa stala rekordnou. Je držiteľom najvyššieho poľského vyznamenania - Gavalierskeho kríža a Ceny Jozefa Kronera.

„Narodil som sa vo Zvolene 21. novembra 1952. Pre Nitru som sa narodil 25. augusta 1965, kedy sme s mojimi rodičmi priši bývať na Hodžovu ulicu. Od 13 rokov – okrem štúdia na VŠMU a vojenčiny – som stále v Nitre. Z Nitrana sa stal Nitrančan, naučil som sa aj to, že divadlo sa tu povie divallo. Som šťastný, že som v Nitre prežil svoje vyhraté i prehraté zápasy, občas bola aj nejaká remíza,“ vraví s úsmevom Greššo. „Cenu si veľmi vážim a som vďačný všetkým, ktorí mi toto ocenenie dopriali, ale v živote sú podstatné iné veci. Prvé a najvážnejšie ocenenie je pre mňa to, že ľudia sú spokojní s tým, čo robím. Žil som a žijem preto, že mám radosť z radosti iných.“

Záväzok do budúcnosti

Cenu mesta Nitry si prevzal tiež významný politik, niekdajší predseda a súčasný poslanec NR SR, člen Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, člen Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov Pavol Hrušovský. Aktívnym presadzovaním legislatívnych úprav na poli parlamentu sa zaslúžil o podporu vysokého školstva v Nitre. Podieľal sa na spolupráci s predstaviteľmi miestnej samosprávy, nitrianskej diecézy, podporil aj vznik hospicovej starostlivosti v Nitre. Je nositeľom najvyšších štátnych vyznamenaní Rakúska a Arménska.

„Ocenenie prijímam s veľkou vďakou a pokorou. Na to, že som ho dostal pri príležitosti okrúhleho jubilea, sa príliš nesústredím, vek v živote človek nezohráva najdôležitejšiu úlohu. Ale ďakujem za všetko, čo som mohol počas týchto rokov urobiť pre mesto,“ hovorí Pavol Hrušovský.

„Vždy som sa ako Nitran snažil myslieť na našu starobylú Nitru – či už ako bežný občan alebo človek v ústavných funkciách. Hnaný odkazom sv. Cyrila a Metoda, ktorí dokážu inšpirovať a povzbudzovať, keď človek už nenachádza dosť psychických i fyzických síl na riešenie problémov, som sa snažil žiť s týmto mestom, jeho ľuďmi, jeho starosťami i radosťami. Preto som z úprimného srdca veľmi vďačný poslancom mestského zastupiteľstva i všetkým ľuďom, ktorí si myslia, že mi táto cena patrí. Jej prevzatím však pre mňa nič nekončí, práve naopak. Ešte viac ma to zaväzuje k tomu, aby som sa aktívne pokúšal pomáhať všade tam, kde mestu pomôcť môžem.“

Novými držiteľmi Ceny mesta Nitry sa stali (zľava) Peter Bielik, Ján Greššo a Pavol Hrušovský. FOTO: (ČE)


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 889
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 835
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 677
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 673
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 611
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 382
  7. Sereď v úlohe profesora 316
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 268
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 191
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 187

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Kam vyraziť