Zduženie občanov miest a obcí Slovenska sa neustále stretáva s neznalosťou základných práv a povinností starostu či zastupiteľstva.
VINODOL. Problémov v samospráve je čoraz viac a pokusy o zneužívanie moci volenými zástupcami ľudu pribúdajú.
Konštatovalo to tretie valné zhromaždenie Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), ktoré sa uskutočnilo vo Vinodole neďaleko Nitry.
Združenie tu má svoje oficiálne sídlo, ktoré je automaticky v mieste, kde pôsobí jeho predseda.
ZOMOS funguje od jesene 2010 a je akousi protiváhou k Združeniu miest a obcí Slovenska, v ktorom sú starostovia. ZOMOS za viac ako dva roky existencie riešil už desiatky problematických prípadov, ktoré súviseli s konaním starostov alebo miestnych poslancov.
Pravidelne poukazuje na zneužívanie moci starostami, nehospodárne nakladanie s majetkom obcí aj na plytvanie verejných peňazí.
„Snáď najväčšie poradenstvo sme poskytli zastupiteľstvu v Bátorových Kosihách v okrese Komárno. Problémy s netransparentným starostom vyvrcholili jeho odvolaním v referende,“ hovorí o práci ZOMOSu šéf združenia Vladimír Špánik.
Združenie má celoslovenské pôsobenie – na východe krajiny riešili jeho členovia napríklad čudné predaje pozemkov v rekreačnej oblasti Zemplínska Šírava.
ZOMOS reaguje na každý podnet, pri bezmocnosti v súvislosti s problémami samosprávy ich môže kontaktovať ktokoľvek.
Na valnom zhromaždení sa ZOMOS zaviazal hromadnou účasťou svojich členov a aktivistov podporovať občanov v obciach, kde samospráva evidentne zneužíva absenciu sankcií v zákone o obecnom zriadení a tam, kde samospráva ignoruje svoje zákonné povinnosti.
V celoslovenských témach združenie výrazne pripomienkovalo novely školských zákonov.
„Namietali sme voči posilneniu kompetencií samosprávy pri rozhodovaní o finančných zdrojoch určených pre centrá voľného času. Obce, respektíve starostovia, nie sú podľa nás kompetentní na posúdenie úrovne kvality mimoškolského záujmového vzdelávania. A už vôbec by im nemala prislúchať kompetencia prerozdeľovať finančné prostriedky z podielových daní, ktoré majú byť po novom nasmerované priamo do rozpočtu obcí podľa počtu v obci trvalo prihlásených detí od 3 do 15 rokov,“ vyhlásil Vladimír Špánik.